Ericsson Hand Free kysymys

Hommasin vanhaan sotaratsuun Ericsson 388 puhelimeen autosarjan (käytettynä). Se on tyypiltään HF2000. Nyt olis vaan hakusessa kytkentä, minkäväriset johdot/mikä liitin tulee kytkeä autoradion mykistykseen? Onko kellään kokemusta tai tietoa?
5172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Ylimääräisiä" johtoja ei liene kovin monta, ja niistäkin tarvitaan mykistykseen vain yhtä.

Ei muuta kuin luuri telineeseen kiinni ja soittelemaan sekä yleismittarilla mittailemaan. Oikea johto on se joka puhelun yhdistyessä kytkeytyy maahan. Oikean karvan ja maan välistä vastusta mitattaessa on vastus erittäin suuri kun puhelu ei ole auki, ja erittäin pieni kuin puhelu on auki.

Aika laiha lohtu, mutta tuolla pääsee ainakin eteenpäin ellei muualta parempaa tietoa löydy.

Äänestä
  • Ei kai nyt kellään noin vanhaa paskapuhelinta enää voi olla....

    Äänestä

  • Tuohan oli ihan hyvä vinkki! Katos, kun mie tiedän kyllä missä se johto on. Niitä on tuossa liittimessä 4kpl. Tässä tuli mukana kytkentäohje, mutta siinä ohjeessa ei kerrot mikä se oikea karva tuossa 4pinnisessä liittimessä tarkalleen ottaen on.

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Ei kai nyt kellään noin vanhaa paskapuhelinta enää voi olla....

    Mie ostin ton puhelimen 550mk:lla vuonna -98. Se oli silloin vuoden käytetty. Mie olen puhunut tolla puhelimella yhteensä 267tuntia ja itse olen ollut maksajana 131tunnin osalta. 2kertaa olen vaihtanut akun uuteen. Hemmetin kestävä puhelin. Olen pudottanut sen lukemattomia kertoja milloin mistäkin tantereelle ilman rikkoutumista (magnesium kuori kestää). Sisältää kaiken mitä tarvitsen: puhelin, tekstiviestin lähetys/vastaanotto, päivyri, 24h kello, herätys ja laskin. Nyt on siihen autosarjakin. :) Toiminta-aika normaalisti kun pidän puhelimen yöt suljettuna, liikkuu tuossa 4-5päivän välillä.

    Montako kertaa olet vaihtanut puhelinta -98vuodesta lähtien? Montako puhelinta sulta on mennyt rikki? Multa ei vielä yhtään. Ensimmäinen puhelimeni (Ericsson 316) on vieläkin käyttökuntoinen. Sen huono puoli on, ettei sillä voi lähettää tekstareita. Siksi vaihdoinkin aikoinaan tähän nykyiseen.

    Äänestä

Kävin tänään virallisessa Ericsson huollossa, ja sain sieltä kopion liittimien kytkennöistä. Nyt tiedän tarkalleen mikä on mikäkin. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mertmi kirjoitti:

Hommasin vanhaan sotaratsuun Ericsson 388 puhelimeen autosarjan (käytettynä). Se on tyypiltään HF2000. Nyt olis vaan hakusessa kytkentä, minkäväriset johdot/mikä liitin tulee kytkeä autoradion mykistykseen? Onko kellään kokemusta tai tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu