"Vaikka hän oli Poika, hän joutui kärsimyksistä oppimaan, mitä on kuuliaisuus." Hepr 5:8
Kuuliaisuuden Jeesus joutui oppimaan jo ennen julkista toimintaansa. Millaisista kärsimyksistä on siis kyse?
Tunnetko Jeesuksen kärsimykset?
7
1673
Vastaukset
- veikkaus
Ennen kuin hänestä tuli Mestari, hän joutui olemaan muiden mestarien opissa. Nuoruusvuosista tiedetään vähän mutta kerrotaan, että hän kävi egyptissä, jossa oli kouluja, joissa etsittiin totuutta tai Jumalaa. Lisäksi lähellä toimi dervissikouluja. Dervissithän yhdistetään usein islamiin mutta koulut ovat vanhempia kuin islam tai kristinusko.
- EpäileväTuomas
EJKR kirjoitti:
viitteitä tuohon suuntaan ei löydy Raamatusta.
Odotan Raamattuun perustuvia näkemyksiä.Eipä tunnu oikein mihinkään suuntaan löytyvän viitteitä. Jeesuksen lapsuus ja nuoruus on lähestulkoon kokonaan usvan peitossa.
EpäileväTuomas kirjoitti:
Eipä tunnu oikein mihinkään suuntaan löytyvän viitteitä. Jeesuksen lapsuus ja nuoruus on lähestulkoon kokonaan usvan peitossa.
selitys sille on se, että se oli aivan tavallinen.
- On se
EJKR kirjoitti:
selitys sille on se, että se oli aivan tavallinen.
Mikä käy ilmi omasta "odotan raamattuun perustuvia vastauksia" rimanalituksestasi!
Ettehän te uskikset haluakaan tietää mistään mikä ei sopisi muottiinvalettuun uskoonne!
Tämän ymmärsivät jo varhaiset kirkkoruhtinaat ja viimeistään Mikean kirkolliskokouksessa siivottiin epämukavat kertomukset "pyhästä" jumalan sanasta!
- Joutunut jooseppi
Antanut huorahtavan morsmaikkunsa äpärälle remmiä oikein isäpuolen kädestä?
:D :D :D- HÄRS KI
..Epäilen käyneen :D
Ketjusta on poistettu 79 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l4222968Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata792290Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1151826Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1931517- 771492
- 271467
- 1091455
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva191353- 801307
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411301