yasmin ja sivuvaikutukset!!

Olen syöny Yasmineita nyt maaliskuusta asti. Yhä on välivuotoja melkein joka liuskan aikana ja hermot tosi kireellä pienistä asioista... Itken melkein päivittäin, ennen ei ollu tällaisia onkelmia, mutta heti pillerien alottamisen jälkeen ilmeni raivostumisia ym.. tää on vaan pahentunu syksyn mittaan. voiko johtua pillereistä? kuinka kauan menee, jos lopettaa että elimistö palautuu ns. ennalleen?
5657
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Välivuotojen pitäisi loppua kyllä viimeistään 3 liuskan jälkeen. Ja jos tuntuu, että mielialasi heittelevät radikaalisti, en suosittelisi jatkamaan pillereitä. Muitakin e-pillereitä on olemassa ja löydät varmasti sinulle sopivimmat kokeilemalla. Yasminit voi lopettaa vaikka kun olet syönyt liuskan loppuun.

Äänestä
  • tosiaan, menee n. 2-3 kk kunnes elimistö on "puhdistunut" e-pillereiden hormoneista.

    Äänestä

  • edellinen kirjoittaja kirjoitti:

    tosiaan, menee n. 2-3 kk kunnes elimistö on "puhdistunut" e-pillereiden hormoneista.

    Suosittelisin vaihtamaan merkkiä, jos sivuoireet eivät vieläkään ole laantuneet. Minulla kävi tuuri, kun ensimmäiset kokeilemani pillerit sopivat!

    Äänestä

  • Minulle sanottiin että jos tulee ongelmia
    (esim. juuri tuo välivuoto 3 kk jälkeenkin) niin
    pitää ottaa yhteyttä lekuriini. Mukava
    lääkäri minulla onkin ja jos olisin sinä, olisin
    jo ottanut puhelimen käteen :)

    Äänestä

Moi,

Minulle tuli Yasmineista myös samanlaisia sivuoireita. Ennen itkin tosi harvoin, mutta pillereitä syödessä melkein joka päivä. Suutuin pikkuasioista ja lisäksi aloin kärsiä haluttomuudesta. Seksi ei vaan huvittanut ja limakalvot kuivuivat ja oli vaikea saada orgasmia (ennen sain jopa 5 minuutissa!). Minulla "normaalitila" palautui n. 1 kk päästä. Jos oireesi johtuvat pillereitä, niin tulet kyllä huomaamaan miten mahtavaa on olla ilman. Älä kärsi enää turhaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xxv kirjoitti:

Olen syöny Yasmineita nyt maaliskuusta asti. Yhä on välivuotoja melkein joka liuskan aikana ja hermot tosi kireellä pienistä asioista... Itken melkein päivittäin, ennen ei ollu tällaisia onkelmia, mutta heti pillerien alottamisen jälkeen ilmeni raivostumisia ym.. tää on vaan pahentunu syksyn mittaan. voiko johtua pillereistä? kuinka kauan menee, jos lopettaa että elimistö palautuu ns. ennalleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu