Venäjän talouskasvu 6.6%

Venäjän talouskasvuennuste vuotta 2006 koskien nousi lukemaan 6.6%.
http://en.rian.ru/russia/20061023/55054715.html


Näin kasvu olisi suurempi kuin viime vuonna, jolloin kasvua oli 6.4%.

Lukema on sikälikin mielenkiintoinen, että öljyn hinta on jo vähän aikaa ollut laskeva. Venäjän talouskasvuun ei tällä seikalla näyttäisi kuitenkaan olleen merkitystä.
5202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lisääntyvä valuuttavaranto ja sisämarkkinoiden ostovoima saa aikaan investointeja ja taloudellisen kasvun kiihtymistä.
Kasvun korkea taso johtuu omalta osaltaan alhaisesta lähtötasosta.
Mutta siltikin ihan hyvää kehitystä. Toiovisi vaan, että se talouskasvun tuotto jakaantuisi tasaisemmin, eikä ainakaan kasvattaisi elintasoeroja entisestään. Tämä olisi tärkeää vaikkapa lähialueiden vakauden vuoksi.

Äänestä

Aika omituista, että Venäjän on lisäksi ker(j)ättävä almuja nyppimällä ylimääräisiä maksuja itärajan ylittäviltä autoilta...

Joko öljyrahat vihdoin alkaisivat näkyä myös tavallisen kansan hyvinvoinnin nousuna, etteivät kaikki petrodollarit valu oligarkkien ja Putinin suosikkien taskuihin?

Taitaa olla turha toive?

Äänestä
  • noin 300 miljardia euroa. Putin hallitus etsii parhaillaan hyviä sijoitus kohteita Euroopasta, mutta pelkurimaiset länsihallitukset pelkäävät venäjäläisten yritysten kaappaavan heidän firmansa. Tietenkin myös melko paljon rahaa joudutaan käyttämään USA:n imperialismin torjuntaan.

    Äänestä

Väki vähenee Venäjällä, joten silläkin tavalla jaettavaa per nuppi jää enempi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SergeiM kirjoitti:

Venäjän talouskasvuennuste vuotta 2006 koskien nousi lukemaan 6.6%.
http://en.rian.ru/russia/20061023/55054715.html


Näin kasvu olisi suurempi kuin viime vuonna, jolloin kasvua oli 6.4%.

Lukema on sikälikin mielenkiintoinen, että öljyn hinta on jo vähän aikaa ollut laskeva. Venäjän talouskasvuun ei tällä seikalla näyttäisi kuitenkaan olleen merkitystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu