Sotavankileirien tms. vartijoiden tekemisetkin tsekattiin ja rikkomuksiin syyllistyneille tuli rapsuja. Tästä piti maassa oleva valvontakommisio tarkasti huolen, ja SKP:n kyylät ilmiantoivat suomalaisia aatteen kiilto silmissään.
Lappeenrannan ryöstely-svoboda ja siitä seurannut kurinpalautus aivan varmasti tiedettiin, jos sellaista oli ollut. Josko siitä puhuminen ei ollut kenenkään etujen mukaista? Ei kommunistienkaan??
Lappeenrannan ryöstely-svoboda ja siitä seurannut kurinpalautus aivan varmasti tiedettiin, jos sellaista oli ollut. Josko siitä puhuminen ei ollut kenenkään etujen mukaista? Ei kommunistienkaan??
Vastaukset 3
Vanhimmat
Heillä oli ns. tulppajoukot.
Jokainen armeija ampui karkurinsa..
Komukoissa oli myös paljon upseereita.
Erittäin hyvä kysymys.
Onnistuiko salaaminen näin hyvin?
Vai tehtiinkö kulissien takana joku lehmänkauppa: "Älkää kajotko tähän asiaan, niin lupaamme..."
Vai halusiko Neuvostoliitto, että Suomen armeija kuitenkin säilyisi yhden, keskushallintoa tottelevan suomalaisen johdon käsissä sen sijaan että se hajaantuisi useisiin Suomen hallitusta vastustaviin "asekätkentä-armeijoihin"? Siksi Mannerheiminkin annettiin olla maan johdossa peräti presidenttinä 1944-46?
Spekuloitavaa ja tutkittavaa riittää, varsinkin jos tuona aikana kirjoittaneet lähteet eivät mainitse Huhtiniemestä käydyn minkäänlaista kauppaa.
Ehkä salaaminen onnistui kun suomalaiset pitivät yhteisen edun nimissä suut supussa?
Juttuun liittyy siis jotain, mikä ei ole heillekään kunniaksi?