Kärsin todella valtavasta hammaslääkärifobiasta, jonka johdosta hampaani ovat olleet hoitamatta 16v. Fobia vaikuttaa jokapäiväiseen elämääni ja paisuu kuin lumipallo vyöryessään alas rinnettä. Samoin paisuvat ongelmat suussa. Tiedättekö mistä voisin hakea apua? Ahdistaa :(.
Hammaslääkärifobia
Hymytön
101594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sain avun 20 vuoden hoitamattomuuden jälkeen sedaatiossa tehdyssä hammashoidossa. Ja kaiken kukkuraksi omat hampaani voitiin vielä korjata hymykuntoon. Nyt tarkastutan hampaani vuoden välein, ettei ongelma kasva taas liian suureksi.
Ymmärrän hyvin miltä Sinusta tällä hetkellä tuntuu!!
Ainakin tarkastukseen on vain pakko mennä, ilman sitä hoitoa ei voi tehdä. Sen jälkeen voitte hammaslääkärisi kanssa keskustella hoitovaihtoehdoista. Esim. nukutuksessa tehty hoito on eräs vaihtoehto, lisäksi on olemassa mm. ilokaasussa hoito ja rauhoittavassa esilääkityksessä tehty hoito.
Kannattaa aikaa varatessa kertoa pelosta ja sopia, että ekalla käynnillä tehdään vain ja ainoastaan tarkastus ja hoitosuunnitelma. Näin on mm. ylitetty hammashoitolan kynnys jo ekan kerran, seuraava kerta voi olla jo helpompi ja hoitoa voidaan tehdä vaikkapa ihan perinteisin keinoin tavallisessa puudutuksessa.
Et ole yksin pelkosi kanssa, me hammasalan ihmiset kohtaamme päivittäin enempi ja vähempi jännittyneitä asiakkaita.
minulle tehtiin juuri hammasremontti ilokaasuhoidossa ja todella suosittelen sitä hammaslääkärikammoiselle.
vai sitä että hampaasi ovat niin huonossa kunnossa että niitä pitää poistaa. Minulla oli pelon syy lähinnä rahan meno ( kun olen aina p.a.), lisäksi pelkään kovasti kunnallista hoitoa (lapsuuden kokemuksia ). No sitten tuli lykättyä, ja sitten alkoi paikkoja lohjeta ja kun oli edelleen täysin p.a. niin tuli taas lykättyä ja sitten tuli pelko että nyt minulta poistetaan hampaita ja sitten taas piti lykätä. Ja kohta oli kulunut 15 vuotta. Ja vasta kun kakkoshampaasta hajosi iso pala tuli rohkeutta lähteä hoitoon (onneksi olin juuri saanut paremmin palkattua työta). No olipahan siinä korjattavaa ja neljä hammasta piti poistaa ja nyt harmittaa kovasti, ja tulee tosi kalliiksi saada purenta johonkin kuntoon taas. Mutta olen tosi tyytyväinen että tämä ainiaan lykätty hoito vihdoinkin tuli aloitettua. Niin että mene vain rohkeasti hoitoon, ja muista että meitä lykkääjiä on runsaasti,Ja sitten kun olet saanut mentyä ensimmäisen kerran, ja vaikka tarkastus paljastaisi pahan tilanteen, niin muista että se on kuitenkin paljon helpompaa kuin vain lykätä tulevaisuuteen.
itse kärsin todella pahastahammaslääkäri pelosta ja olen nyttenkin valvonut jo kolmatta vuorokautta kun hajonneeseen hampaaseen koskee ihan v...... kysyin hl sitä nukutusta ja ne sano että ei ole täällä semmoista mahdollisuutta,ei ilokaasua ei esilääkitystä.....voikohan yksityisellä maksaa osamaksulla ku ei ole kerralla vara maksaa....onko kellään mitään vinkkiä hampaanjuuri kipuun
Ainoa vinkki siihen kuule on hammaslääkäri ja hänen harkitsemansa hoito.
Ota yhteys yksityiseen, kyllä raha-asiat aina jotenkin järjestyvät.Pyydä ensiapuaika.
Voisiko vaikka kukaan sukulainen lainata sinulle ? Hinnasta on mahdoton sanoa mitään, mutta varaudu nyt heti ainakin 200 - 300 euron laskuun. Osan varmaan korvaa Kela (riippuu myös siitä mitä tehdään).
Nukutus- ja sedaatiohoitoja on, mutta niitä ei saa joka paikasta ja vaativat isäksi oman valmistautumisensa. Ilokaasuhoitoa on joissakin paikoissa.
Parasta olisi,jos löytyisi helläkätinen ja taitava lääkäri,joka ottaisi pelkosi huomioon.
Mainitse pelostasi heti,kun soitat ajantialukseen. Kyllä niistä ainakin useimmat ymmärtävät puhetta ja reagoivat siihen (myönteisellä tavalla), että kerrot pelkääväsi.
Esilääkityksen varmaan saa, kun pyytää, mutta ennen kaikkea tarvit puudutuksen, että poraaminen ja muut toimenpiteet ei aiheuta kipua.
Missä päin Suomea olet? Ainakin pääkaupunkiseudulla on sellaisia hammaslääkäriasemia,joissa on nimenomaan perehdytty pelkopotilaiden hoitoon. Katso puhelinluettelon keltaisia sivuja.
Tärkeintä on nyt saada akuutti kipu pois hampaastasi ja rauhoittaa tilanne, että voit vaikkapa levätä ja nukkua. Veikkaukseni on, että sulla on joku hankala tulehdus siellä hampaan juuressa ja se ei tosiaan lähde millä poppakonsteilla pois. Lähde nyt pian liikkeelle, ennenkuin tulehdus leviää sieltä muualle leukaan.
>>-- kysyin hl sitä nukutusta ja ne sano että ei ole täällä semmoista mahdollisuutta,ei ilokaasua ei esilääkitystä.....>>
Kyllä esilääkitysmahdollisuus on oltava.
Ilmeisesti siellä (kunnallisella?) ei ole mahdollisuutta suonensisäiseen sedaatioon, mutta kyllä rauhoittavan esilääkityksen voi tablettimuodossa pyytää. Yleisimmin lienee käytetään diatsepaamia (Diapam, Medipam, Stesolid) ja midatsolaamia (Dormicum).
Hammashoitola vaatinee saattajan hakemaan esilääkityn potilaan hoidon jälkeen.
tarjoavasta hammaslääkäristä. Tämä on hyvä idea jos ei ole ihan hirveästi fobinen taikka autoileva. Konjakki ja ehkä kahvikin odotushuoneessa ja rauhoittava musiikki olisi aika tyylikästä. Sitä vain ei sanottu sopiiko konjakkai yhteen puudutusaineiden kanssa?
Minun hampani hoidettiin kuntoon nukutuksessa yksityishammaslääkärillä.
Voin suositella muillekin pelkääjille.
Itselläni on myös hammaslääkärifobia, tosin ei kovin vakava. En ole luistanut hammastarkastuksesta koska lähimmäiset muistuttelevat siitä jatkuvasti, ja se on oikeastaan ihan hyvä juttu. Mutta joka vuosi löytyy isoja reikiä yli 5, ja usein muutamaa viikkoa ennen hammaslääkäriä menee yöunet. Hammaslääkärin odotushuoneessa on taas hirveä paniikki.
Jos ei ole mahdollisuutta ottaa rauhoittavaa lääkettä, nukutusta tai ilokaasua, suosittelen kysymään onko sellaista pintapuudutetta, joka ainakin täällä meidän hammaslääkärissä maistuu mansikkahillolta. Sitten voit ottaa ihan tavallisen puudutuksen piikillä.
Suosittelen myös jonkun lähimmäisen mukaan ottamista, sekin voi ihan kivasti rauhoittaa.