Adv mukaan Israelin kansalla ei ole mitään erityisasemaa Jumalan edessä vaan se on tuon asemansa hyljännyt, eikä Jumala tule siis mitään erityisasemaa Israelin kansalle enää antamaan.
7. päivän galatalaiset
polkevat juutalaisia?
4144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eikö Jumala on uskollinen ja armahtavainen? Jos hän on joskus ottanut Israelin omaisuuskansakseen, niin miksi hän hylkäisi, vaikka hänen omansa lähtisi mieron tielle? Jumala ei ole ihminen. Ihminen saattaisi suuttua ja hyljätä, mutta Jumala ei, vai kuinka?
Jumala ei ole hylännyt kansaansa, vaan kansa hylkäisi Jumalan ja Kristuksen jo ristillä, eikä vieläkään ole Kristusta tunnustanut.
Millään valtiolla ei maan rajojen, rodun, kielen, tms perusteella ole pääsyä siten Jumalan luo pelastukseen, vaan kyseessä on aina Kristus ja usko jos Raamattua luet.
Tutustu asiaan "uusi liitto;"
http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli/15b.html
Huomioi;
2 Moos 31:16-17, Hes 20:12,20, >>>Uuden testamentin mukaan hengellinen Israel eli Kristukseen uskovat muodostavat Jumalan kansan
Ef 2:11-13,19, 3:2-6, Room9:6-8, 1 Piet 2:9-10.
Siunausta
jari laurila
Etpä vastannut Israelin erityisasemaan vaan vaahtoat tälläkin palstalla massapostituksen keinoin adventistien erityiasasemasta.
Miksi jari-rukka sinulla on suu vaahdossa ja väsyneet silmäsi näkevät olemattomia?
>Adv mukaan Israelin kansalla ei ole mitään erityisasemaa Jumalan edessä vaan se on tuon asemansa hyljännyt, eikä Jumala tule siis mitään erityisasemaa Israelin kansalle enää antamaan.<
V: Raamattu opettaa, että Jumalalla on aina ollut vain yksi kansa. Ei milloinkaan useampia. Samoin on tänäänkin.
VT:n aikaan kansan ytimen muodosti juutalaiset ja uskoon tulleet pakanat olivat vähemmistö. UT:n aikaan tilanne alkoi muuttua ja enemmistöksi Jumalan kansassa alkoi muodostua pakanat.
Siis juutalaiset ja pakanat muodostavat yhdessä Jumalan kansan.
Ef.2
12. Siihen aikaan te elitte ilman Kristusta, Israelin kansan ulkopuolella ja osattomina liitoista ja niiden lupauksista, olitte maailmassa vailla toivoa ja vailla Jumalaa.
13. Mutta nyt Jumala on Kristuksessa Jeesuksessa, hänen veressään, tuonut lähelleen teidät, jotka ennen olitte kaukana hänestä.
14. Kristus on meidän rauhamme. Hän on tehnyt nämä kaksi ihmisryhmää yhdeksi ja kuolemallaan hajottanut niitä erottaneen vihollisuuden muurin.
Näin Pakanoilla on täysi oikeus kuulua Jumalan kansaan.
1.Piet.2
9. Mutta te olette valittu suku, kuninkaallinen papisto, pyhä heimo, Jumalan oma kansa, määrätty julistamaan hänen suuria tekojaan, joka teidät on pimeydestä kutsunut ihmeelliseen valoonsa.
10. Ennen te ette olleet kansa, mutta nyt te olette Jumalan kansa. Ennen te olitte armoa vailla, mutta nyt on Jumala teidät armahtanut.
Room. 9
6. Jumalan sana ei ole voinut raueta tyhjiin. Eivät kaikki israelilaiset kuulu tosi Israeliin,
25. Hoosean kirjassa hän sanoo: - Minä olen sanova kansakseni sitä, joka ei kansaani ollut, ja rakastetukseni sitä, jota en rakastanut.
26. Ja samassa paikassa, jossa heille sanottiin: "Te ette ole minun kansaani", heitä tullaan sanomaan elävän Jumalan lapsiksi.
Minkälainen joukko muodostaa tänään Jumalan kansan, pitäisi Raamatun valossa olla harvinaisen selvä. Siihen kuuluu sekä juutalaisia että pakanoita. VT:n lupaukset Jumalan kansalle, että se on Jumalan silmäterä, ei ole rauennut tyhjiin, vaan ne toteutuvat Jumalan kansalle edelleen, tuolle tosi Israelille josta Paavali edellä puhuu.