Toivottavasti en pääse taivaaseen, sillä en halua tuntea rakkautta. Vihaan rakkautta! Millainen jumala pakottaa tuntemaan rakkautta, ellei henkilö sitä halua?!
En halua tuntea rakkautta, rakkaus on kammottavin ja pahin asia olemassa.
"Only thing i ever loved was hate".
En halua tuntea rakkautta, rakkaus on kammottavin ja pahin asia olemassa.
"Only thing i ever loved was hate".
Vastaukset 8
Vanhimmat
Yrittää vaan ja epäonnistuu (koska on kaikkivaltias, jolle kaikki on mahdollista).
Jumalan pää on mennyt sekaisin, hän ei tiedä mitä tahtoo, rakkautta vai vapaan tahdon ihmisille.
Tiedän mitä Jumala tahtoo:
Lisää verta vuodatettaman hänen nimeensä! Jumala on himomurhaajista pahin, ei hän rakasta ketään.
Ei, vaan rakkautta vapaasta tahdosta.
Olet niin pettynyt, ymmärrän sinua. Jumalan vihollinen, eli sielun vihollinen puhuu sinun kautta. Ei luotu oikeesti voi sanoa Luojalleen noin rumasti muuten.
Jumala on Rakkaus ja Hän haluaa sinunkin löytävän onnen, rauhan, ilon ja iankaikkisen elämän luonaan. Jeesus vain voi auttaa sinua, ja hän tahtoo. Mutta hän ei väkisin tule elämääsi, Hän vain katsoo sinua rakastavasti ja ojentaa kätensä sulle ja odottaa.....
"Entä sinä, Kapernaum, korotetaanko sinut muka taivaaseen? Alas sinut syöstään, alas tuonelaan saakka! Jos sinun kaduillasi tehdyt voimateot olisi tehty Sodomassa, se olisi pystyssä vielä tänäkin päivänä. Minä sanon: Sodoman maa pääsee tuomiopäivänä vähemmällä kuin sinä"
"Älkää luulko, että minä olen tullut tuomaan rauhaa maan päälle; en ole tullut tuomaan rauhaa, vaan miekan. Sillä minä olen tullut nostamaan pojan riitaan isäänsä vastaan ja tyttären äitiänsä vastaan ja miniän anoppiansa vastaan; ja ihmisen vihamiehiksi tulevat hänen omat perhekuntalaisensa."
"Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan. En minä ole tullut kumoamaan, vaan toteuttamaan. Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat."
Raamatun jae -luetteloon on hiukan hankala vastata kun ei ole mitään väitettä mihin tarttua. Yritän kuitenkin lukea rivien välistä :)
Aloitat Kapernaumin tuomion julistuksella. Jumalan tuomiosta kertovia jakeita olisi voinut lainata paljon enemmänkin. Miten rauhan ja rakkauden Jumala voi tuomita ihmisiä kadotukseen? Koska oikeudenmukaisuus vaatii sitä. Ihmisille on yleensä luonnollista, että rikoksista tuomitseminen on oikeudenmukaista. Miksi näin ei olisi myös Jumalan näkökulmasta? Meille jokaiselle annetaan mahdollisuus elää Jumalan yhteydessä; saada Häneltä rakkauden ja rauhan lahja, Isän pyhä läsnäolo. Aivan jokaiselle. Kristuksen sovitustyön tähden jokaisella on oikeus saada vapauttava tuomio rikoksistaan Jumalan edessä. Ne jotka eivät anna rikoksiaan Jumalan käsiin, joutuvat maksamaan omista rikoksistaan itse. Hyvin yksinkertaista - ja minun nähdäkseni myös oikeudenmukaista. Pelottelu ikuisilla helvetin liekeillä ei ole mielestäni järkevää, sillä Jumalan omien sanojen mukaan jokainen maksaa vain omista rikoksistaan.
Seuraavaksi lainaat jälleen Jeesuksen sanoja. Miksi rauhan Jumala toisi maailmaan miekan rauhan sijasta? Nähdäkseni kyseessä ei olekaan Jumalan tahto, vaan väistämättömyys. Kristus toi maailmaan vapauden sanoman, valon ja pelastuksen. Maailma oli synnin pimeydessä, ja Kristus tuli taistelemaan meidän puolestamme tuota pimeyttä vastaan. Hän voitti sodan, mutta kaikki taistelut eivät suinkaan ole lopussa. Muutenhan me eläisimme rauhan valtakuntaa jossa ei ole mitään vääryyttä.
Mitä tulee siihen kuinka Kristukseen uskominen repii perhesuhteita, oli varmasti erityisen ajankohtaista Jeesuksen kuoleman jälkeen kun kristittyjä vainottiin. Kuitenkin vielä tänäänkin usko repii perhesuhteita, sillä mitä yhteistä on pimeydellä ja valkeudella? Näissä tapauksissa repivä voima tulee aina pimeyden puolelta, sillä Raamattu kehoittaa:
Room. 12:18
"Jos on mahdollista ja jos teistä riippuu, eläkää rauhassa kaikkien kanssa."
Riita ja viha ei ole koskaan Jumalan tahdon mukaista. Jumalan on täydellinen rakkaus ja Hänellä on omien sanojensa mukaan hyvä tahto jokaista ihmistä kohtaan.
Viimeisenä lainaat Jeesuksen julistusta lain pitävyydestä. En oikein ole varma miksi lainasit juuri tätä kohtaa, tai miten se liittyy aiheeseen. Laki on ikuinen, Jumalan laki. Jeesus täytti Mooseksen lain, kuten itse sanoo. Jeremian kirjassa 31 kirjoitetaan tästä ihmeellisestä tapauksestä kun laki vanhenee, ja astuu voimaan uusi laki - vapauden laki (en lainaa sitä suoraan tilan säästämiseksi). Kristuksen laki on tämä:
Joh. 13:34
"Uuden käskyn minä annan teille, että rakastatte toisianne, niinkuin minä olen teitä rakastanut-että tekin niin rakastatte toisianne."
Ja toisaalla Hän sanoo tästä vapauden laista:
Matt. 22:37-39
"Niin Jeesus sanoi hänelle: 'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi'. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky. Toinen, tämän vertainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'. Näissä kahdessa käskyssä riippuu kaikki laki ja profeetat.'"
Siinä se jälleen tulee; rakkaus, rakkaus, rakkaus. Siinä on Jumalan ihmeellisin persoonallisuuden piirre. Ymmärrän kyllä että sinulle on vaikeaa ymmärtää paradoksaalinen rakkaus-kiivaus -suhde. Niin se on minullekin. Mutta rakkaus on kaiken yläpuolella.
1. Kor. 13:13
"Niin pysyvät nyt usko, toivo, rakkaus, nämä kolme; mutta suurin niistä on rakkaus."
Tekisi mieli vielä listata lukematon määrä jakeita Jumalan rakkaudesta ja rauhantahdosta, mutta jätänpä listaamatta tilan säästämiseksi :)
Hyvää jatkoa sinulle, nimettömäksi jäänyt henkilö.
voit vapaasti valita helvetin- ei kukaan sinua väkisin taivaaseen kuskaa.
Väkisin ei sinne taatusti viedä. Pyrkijöitä varmaan miljardeja enemmän kuin paikkoja.
14 Miten ahdas onkaan se portti ja kapea se tie, joka vie elämään, ja vain harvat löytävät sen! [Ap. t. 14:22]