Seppo Lahtela,Kymen vaalipiiri, oli edellisten valtiopäivien aikana yksi niistä kolmesta kansanedustajasta jotka äänesti kielilakia vastaan. (Muut oli Vistbacka ja Aittoniemi).
Seppo Lahtela ilmoitti,että ei asetu enää ehdokkaaksi tulevissa eduskuntavaaleissa.
Nyt Lahtela on muuttanut mieltään ja asettuu Kokoomuksen ehdokkaaksi. Mitenkähän Lahtela pärjää kaikkien Kokoomuksen pakkoruotsittajien seassa. (Sasi,hävetkää pirkanmaalaiset, Itälä,hävetkää turkulaiset...).
Hesarin sivuilta 26.10.06:
"Kymen vaalipiirin keskustalainen kansanedustaja Seppo Lahtela, 59, loikkasi torstaina kokoomukseen ja asettuu myös kokoomuksen ehdokkaaksi ensi maaliskuun eduskuntavaaleissa. "
"Lahtela perusteli loikkaansa sanoen, että Sdp on "syleillyt" keskustaa hallitusyhteistyössä melkein koko vaalikauden ja että keskustan eduskuntaryhmän jäsen ei ole juuri päässyt vaikuttamaan hallituksen linjaan."
"Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jyri Häkämies arvioi, että Lahtelan tulo auttaa puoluetta saavuttamaan Kymessä neljännen eduskuntapaikan."
"Eduskunnan ahkerimpiin salipuhujiin kuuluva Lahtela on ollut kansanedustaja vuodesta 1999. Hän on jo jonkin aikaa ollut hakauksessa puolueensa päälinjan kanssa."
Lisää: http://www.hs.fi
Seppo Lahtela loikkasi Kokoomukseen!
5
417
Vastaukset
- kokoomuksen vihollinen no2
...kepu kerää listoilleen julkkuja ja kokoomus toisten puolueiden änkyröitä. Jos muutkin ehdokasostokkaat vihertävistä lähtien tulevat valituiksi, niin kokoomuksen ryhmäkokouksista tulee seuraavalla kaudella varmaan viihdyttäviä tilaisuuksia.
- ???!!!???
Oikea seksuaalisuuden irvikuva tämä mies, kansannaurattaja, show-mies jne, miten hän oikein joutui KD:n riveihin. Huomasi varmaan itsekin, on väärässä paikassa.
- niin kuvio selviää
Suomeen tehtiin edellisen eduskunnan viime metreillä uusi kielilaki.
Äänestystulos oli kuin Neuvostoliiitossa ennenvanhaan. 3 oli eri mieltä. Ilmeisesti myös ainoat jotka lukivat lakiehdotuksen.- kansanedustajat tolloja
ja LAISKOJA, vain lobbaamalla saadaan lait nopeaan läpi, ajattelemaata, miten ne vaikuttavat kansalaisiin. Vrt. Valto Koski ja oikeusmurhalaki, vuoden alussa, mutta te jotka olette vielä työelämässä, kärsikää. Joillekin tulee varmasti se työtapaturma, silloin itkette kun ette olleet vaikuttamassa päättömien lakien hyväksyntää.
- avaus jo tehty
On typerää, kun ei osata tehdä jatkoa jo samasta asiasta olevaan linkitykseen. Voi näitä lukijoita ja innokkaita oman edun tavoittelijoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?961896- 881340
- 1101143
- 761037
- 1191010
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47791
- 36782
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33693