Lankesin taas!

surullinen*

Jo mielen alueella vihollinen pääsee
tähän heikkoon kohtaani ja katsoin nettipornoa
ja lankean itsetyydytykseen. Se on kamalaa!
Kun jälkeenpäin tulee tämä syyllisyys
ja aina sama, etten koskaan pääse tästä synnistä vapaaksi. Voitteko rukoilla puolestani?

ja tunnustan Jeesuksen nimessä tämän synnin
kadun ja tahdon tehdä parannusta siitä.

Tarvitsen myös nyt esirukousta. KIITOS!

15

769

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiinni!

      Ota itseäsi niskasta kiinni ja lopeta ruikuttaminen. Jollet pysty lopettamaan, et haluakaan lopettaa. Turhaan ruikutat.

      • juntti

        Siinähän se ongelma onkin, että ei halua luopua synnistä, mutta samalla haluaa olla Jmalan tahdolle kuuliainen. Helppohan epämiellyttävästä synnistä on luopua.


    • juntti

      Ystävä hyvä, tiedän kokemuksesta mitä käyt läpi. Pari käytännön vinkkiä: Poista kaikki pornografinen materiaali koneeltasi ja taloudestasi. Et ehkä usko, mutta se auttaa. Harrasta liikuntaa, toimii myös muihin riippuvuuksiin.

      Kupletin juoni varmaan on se, että mielessäsi et halua tehdä syntiä, mutta se on niin houkuttelevaa, että et voi, etkä halua edes luopua siitä. Näin ainakin minulla oli. Ensin sitä keksii selityksiä, että ei tämä mitään syntiä ole, mutta lopulta se on kuitenkin tunnustettava. Sitten on tilanteessa, että tietää tekevänsä syntiä, vaikka ei halua. Olet kuitenkin jo pitkällä, kun tunnustat olevasi syntinen.

      Nythän on kuitenkin niin, että seuraava askel on synnin hylkääminen ja parannuksen teko. Tähän et pysty omassa voimassasi. Jos tahdot tehdä parannuksen, älä puutu oireisiin, vaan mene asian ytimeen. Asiahan on niin, että se synti on himoitseminen. Rukoile siis Jumalaa, että Hän parantaisi sinut siitä, etkä enää koskaan tätä syntiä edes haluaisi tehdä. Sillä Herralla on voima, jonka avulla tästä kaikesta voi vapautua. Ei omilla päätöksillä tai voimilla. Yllättävää kyllä, tämän rukouksen lausuminen onkin se vaikea juttu. Mutta tässä on kuitenkin koko homman juoni, ei omila voimilla, vaan Jumalan, joka haluaa vapauttaa sinut. Jumala odottaa, koska suostut vapautettavaksi.

      Voin myös rukoilla puolestasi.

      Siunausta vaelluksella: vapauteen, pois synnistä, Herra meidät vapauttaa.

    • wänkkäilen

      no kyllä minäkin wänkkäilen harva se päivä kun täällä internetin ihmeellisessä maailmassa seikkailen. Katsokaapas kun helposti täällä varomaton törmää monenlaisiin juttuihin.

      mulla ei ole tyttöystävää joten olen ottanut tuon runkkaamisen ihan asenteella "parempaa odotellessa" ja alberttiahan kättelen keskimäärin noin kerran päivässä. olen 23 vuotias mies henkilö. ja vaikka ei niin hirveen kehittävää olisikaan, niin mukavaa harrastetta näin pimeneviin syysiltoihin.

      en tiedä sitten mitä jeesuksella eli tuttavallisesti naapurin jessellä on tähän toimintaan sanottavaa. mutta mielestäni omat asiat on omia asioita eikä siihen ole kellään mitään nokan koputtamista.

      vihdoin ymmärsin mikä syy on rippileirillä. olen ehkä tavallista yksinkertaisempi tyyppi, mutta nyt vasta sen ymmärrän. Uskoon tuleminen. kyllä, se sen täytyi olla.
      Luin tuossa toisen jutun ko foorumilta ja olin hämmästynyt. siinä sanottiin että kirjoittajan tapauksessa suurin osa kanssarippikoululaisista tuli uskoon. itse pidin rippikoulun merkitystä yhtä hämäränä sinne mennessäni kuin sieltä lähtiessänikin.

      täällä foorimilla lukiessani näitä juttuja niin kyllä huomaan kuinka eri lähtökohdista tätä elämää voi elää.

      jos jotenkin pystyn sen sanoiksi tässä pukemaan niin kyllä sanomani on että turha on itseään syyllistää turhasta skeidasta. ja toimii elämässä yleensäkkin.

      sanottiin mitä sanottiin mutta henkinen masturbointi se vasta myrkkyä onkin.

      ja by the way ihan loppukaneettina vielä että uusien raamatunlöydösten perusteella juudas ei pettänytkään jeesusta, vaan tapahtunutta edeltäneenä iltana jeesus antoi määräyksen/pyynnön juudakselle kertoa roomalaisille kuka hän oli. eli jeesus ei voinut sitten puhdistaa kaverin mainetta ja kertoa jollekin että juudas oli toiminut hänen tahtonsa mukaan. aika kusipää!

      t: oliver

    • en kerro

      Miksi pidät aikuisviihdettä tai itsetyydytystä syntinä?

      • tuikahduksia

        mikä etäännyttää Herrasta ja antaa valtaa himolle, jos et ota Herraa kokonaan, miksi hän ottaisi sinut. Tuollaiset maalliset fyysiset himot ovat sielunvihollisen keinoja etäännyttää Herrasta, niitä kun tarpeeksi harrastaa päihtyy niistä himoista varmasti, tiedän kyllä minkälaisia ne ovat itsellänikin olisi syytä yhä rukoilla että Herra ottaisi noita haluja pois ja auttaisi näin vastustamaan sielun vihollista...


    • Iitamuori

      Jätä itsesi Herran haltuun. Tiedän että on vaikea luopua synnistä, mutta uskon, että jos olet elävässä uskossa niin Jumala kyllä auttaa sinua pääsemään siitä eroon. Jokaisella on heikkoja hetkiä, mutta vaikka on kuinka syntinen niin armon meri on aina avoinna. Voi mennä puhumaan ja tunnustamaan syntinsä sekä anomaan anteeksiantoa rippi-isälle tai jollekkin muulle luotettavalle henkilölle. Kun on saanut kuulla vielä todistuksen, että saa uskoa syntisenä ja vajavaisena itsensä armosta autuaaksi on myös paljon helpompi olla. Haluan kyllä rukoilla myös sinun puolestasi.

      Haluaisin kuitenkin varoittaa sinua yhdestä asiasta. On tärkeää, että voi luottaa Jumalaan kaikesta sydämestään eikä antaa omavanhurskaudelle valtaa. En tunne enkä tiedä sinua ja tämä varoitus voi olla myös turha. Jeesus rakastaa eniten katuvaisia ja syntisiä. Itse ei voi itseään parantaa, mutta voi rukoilla Jumalalta armoa parannukseen. Jumala auttaa ihmeellisellä tavalla aina ja voit luottaa Häneen. Tärkeintähän on kuitenkin se MIELI ettei halua tehdä syntiä, mikä sinulla jo on. Usko kaikki syntisi on anteeksi Herran Jeesuksen nimessä ja viattomassa ja kalliissa sovintoveressä. Ole hyvässä turvassa, usko itsesi armosta autuaaksi ja aina Taivaaseen asti. Jumalan siunausta elämääsi!

      • surullinen*

        Olet oikeassa, että täytyy rohkeasti käydä armonistuimen eteen. Tuo luottamuspula onkin pahin
        mun Jumala suhteessani ja se heijastuu kaikkeen olemiseen ja tekemiseen. Joskus kun pääsen
        rukouksessa lähemmäs Herraa, niin luottamus
        kasvaa ja tulee ihana vapauttava olo
        että tapahtuipa mitä tahansa, niin Jumala pitää huolen. Ja uskon sen kyllä.
        Mutta tämä ihmisen ikävä ja lihan heikkous
        on inhottavaa. Vihollinen on niin ovela sumuttamaan
        ihmisen ajatusmaailmaa.


    • John Doe

      ni mulla oli kans ja vieläkin aika ajoin ni noita pornon kanssa painimisia mutta Herra anto ystävän kautta lohduttavan profetian: Jumala ei oo niinkään kiinnostunu meidän synneistämme vaan ruoan saannista. eli ei niinkään käännetä silmiä synteihin vaan kristukseen, käydään ehtoollisella, sanan kuulossa, seurakuntayhteydessä ja koetetaan rukoillaki pari sanaa ylöspäin =P mutta tosta porno riippuvuudesta kasvaa pois, joku pääsee heti, toinen vuodessa, toiselle kauemmin ,toiselle vähemmän.

      Yks hyvä sielunhoitaja kerto mulle että Herra näytti hänelle että ihmisen ajatuksissa on niinku palloja mitkä kuvaa ajatus maailmaa, jos ajatuksissa pyörii porno ja muut sellaset niin varmasti lankeat niihin. mutta ajan kanssa jumalan armohoidossa Herra rupeaa pikkuhiljaa niitä vääriä "palloja" napsii pois ja antaa muita ajatuksia... heh niinku se sielunhoitaja sano mulle: alkaa houkuttaa napsauttaa sillä hiirellä muita kuvia ku porno =P heh. tai niinku se sano: että hommaa sen vaimon ni voi sen kanssa kuksia sitten. lol =D

    • opppps

      sama ongelma.. auta Jeesus

    • Voi-Voi...

      Siis oikeesti... vedät käteen aina kun siltä tuntuu. Aina kun seksuaalisuutta ollaan rajoittamassa jollakin tavalla syntyy siitä todella sairaita vinksahduksia eri suuntiin. Lestadiolaiset hiplaavat lapsia (omia ja muiden) ja katoliset papit raiskaavat pikkupoikia. Ja nämä muuten ovat faktoja !

      Tulikin mieleen hyvä kasku :)

      Miten lestadiolaistyttö säilyttää netsyytensä kunnes on 15 vuotias?
      Vastaus : Juoksee nopeammin kun veljet ja isä ;)

    • Hip hei

      Oikeesti, jonkun mielestä on väärin hakata lapaseen? Ihan vapaasti toimit juuri niin kuin hyvältä tuntuu. Elämä on elämää ja nauttimista varten, eikä pelkkää kuoleman odottelua... ;)

      • onse niin

        Minunkin mielestä itsensä tyydytys ei ole syntiä vaan kuuluu ihmisen biologiaan. Olen löytänyt Jeesuksen ja on se ollut helpotus kun hän rakastaa syntistä ihmistä. Meistä kukaan ei ole synnitön, siksi hän kuoli puolestamme. Nauttikaa mttei haureutta harrastaen.


      • Totta_joka_sana
        onse niin kirjoitti:

        Minunkin mielestä itsensä tyydytys ei ole syntiä vaan kuuluu ihmisen biologiaan. Olen löytänyt Jeesuksen ja on se ollut helpotus kun hän rakastaa syntistä ihmistä. Meistä kukaan ei ole synnitön, siksi hän kuoli puolestamme. Nauttikaa mttei haureutta harrastaen.

        Himoitset naista katsomalla häntä (alastomana) vaikkakin tekniikan suomin helpoin mahdollisuuksin. Älä himoitse! Jokainen joka katsoo naista himoiten on jo tehnyt hänen kanssaan huorin! Älä tee huorin!


    • PS-N

      ETHÄN kerro tarkemmin. Me kaikki jumalten suosiossa olevat haluamme säästyä tältä meille aiheuttamastasi kärsimyksestä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1087
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      123
      860
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      825
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      275
      652
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      68
      559
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      72
      553
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      552
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Jos saisit olla

      Kaivattusi kanssa päivän niin mitä tekisit?
      Ikävä
      50
      463
    Aihe