Nyt kun mun hermosärkyyni viimein löytyi hyvähkö hermokipulääke ja annosta nostettu ihan maximiannokseen niin johan alkaa tulemaan jos mitäkin
eli seuraavaa:
Virtsaamisvaikeuksia,tunne ettei pissää tule
Jalan turpoamista,polvesta alaspäin jalka turpoaa tod paljon.
Nämä suurimmat vaivat mulla ja uskoisin et kun olen nuori ihminen täytyy lääkkeellä olla osuus tähän!
Hei,heitehuimaus jota alussa oli viikkoja on pientä ja menee ohi opetellessa lääkkeen käyttöä...
eli seuraavaa:
Virtsaamisvaikeuksia,tunne ettei pissää tule
Jalan turpoamista,polvesta alaspäin jalka turpoaa tod paljon.
Nämä suurimmat vaivat mulla ja uskoisin et kun olen nuori ihminen täytyy lääkkeellä olla osuus tähän!
Hei,heitehuimaus jota alussa oli viikkoja on pientä ja menee ohi opetellessa lääkkeen käyttöä...
Vastaukset 4
Vanhimmat
melko heti ohi. Minulla tosin paljon kepeämpi annos. Ohje 2 x 75mg/vrk. Nyttemmin otan vain yöksi joko 75mg tai 150mg. Tuo 150mg ramasee minua aikalailla, joten se on mukava ottaa yöksi. On muuten minulle ollut tehokas lääke - kallis tosin.
Ps, oliko pakko nostaa noin heti maksimiannokseen?
eli ei mulla auta,mullon kauheet hermosäryt!
Tietysti olen saanut alussa apua Lyricasta mutta ei enää...vaikka otan 150mg neljästi.
Eli meleko annos ja silti vaan kivut lyö läpe eli varmaan kipupolilla vaihetaan eriksi ku ei enää auta...
Mulla katkes työtaturmas hermo 30v sit siinä on kolme eri kipuvaihetta vaik syön sen maksimi annoksen joskus ylitän sen puolella kun kipu vie tajun pitäis löytää kovempi lääke
Mulla menee hermosärkyyn nyt 150 mg x 2. Parin kolmen päivän välein nostettiin alkaen 25 mg annoksesta ja nyt vasta alkaa vaikuttaa kipuun, mutta tästäkin varmaan joutuu vielä nostamaan, eihän tämä ole kuin puolikas mahdollisesta suositellusta maksimiannoksesta. Ja joka noston välillä on parin päivän sivuoireet: huimausta, olotila kuin ei tässä maailmassa olisi, vähän sumussa tai kevyessä päiväkännissä, keskittymiskyvyn puutetta, aloitekyvyttömyyttä. Aina kun olo parin päivän päästä vähän paranee, niin sitten annosta taas nostetaan ja sama rumba alkaa. Luotan siihen, että kun kipuun tehoava annos löytyy, niin siihen kuitenkin parissa päivässä sitten tottuu. Koska työni on erittäin tarkkuutta vaativaa, olen joutunut olemaan sairauslomalla tämän lääkenoston ajan eikä sitä pomo katso kauhean hyvällä, kun kyse on lääkkeestä eikä sairaudesta, hänen mukaansa.