Lyrica ja sivuoireet!!!

Nyt kun mun hermosärkyyni viimein löytyi hyvähkö hermokipulääke ja annosta nostettu ihan maximiannokseen niin johan alkaa tulemaan jos mitäkin
eli seuraavaa:

Virtsaamisvaikeuksia,tunne ettei pissää tule

Jalan turpoamista,polvesta alaspäin jalka turpoaa tod paljon.

Nämä suurimmat vaivat mulla ja uskoisin et kun olen nuori ihminen täytyy lääkkeellä olla osuus tähän!

Hei,heitehuimaus jota alussa oli viikkoja on pientä ja menee ohi opetellessa lääkkeen käyttöä...
41553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

melko heti ohi. Minulla tosin paljon kepeämpi annos. Ohje 2 x 75mg/vrk. Nyttemmin otan vain yöksi joko 75mg tai 150mg. Tuo 150mg ramasee minua aikalailla, joten se on mukava ottaa yöksi. On muuten minulle ollut tehokas lääke - kallis tosin.

Ps, oliko pakko nostaa noin heti maksimiannokseen?

Äänestä
  • eli ei mulla auta,mullon kauheet hermosäryt!

    Tietysti olen saanut alussa apua Lyricasta mutta ei enää...vaikka otan 150mg neljästi.
    Eli meleko annos ja silti vaan kivut lyö läpe eli varmaan kipupolilla vaihetaan eriksi ku ei enää auta...

    Äänestä

Mulla katkes työtaturmas hermo 30v sit siinä on kolme eri kipuvaihetta vaik syön sen maksimi annoksen joskus ylitän sen puolella kun kipu vie tajun pitäis löytää kovempi lääke

Äänestä

Mulla menee hermosärkyyn nyt 150 mg x 2. Parin kolmen päivän välein nostettiin alkaen 25 mg annoksesta ja nyt vasta alkaa vaikuttaa kipuun, mutta tästäkin varmaan joutuu vielä nostamaan, eihän tämä ole kuin puolikas mahdollisesta suositellusta maksimiannoksesta. Ja joka noston välillä on parin päivän sivuoireet: huimausta, olotila kuin ei tässä maailmassa olisi, vähän sumussa tai kevyessä päiväkännissä, keskittymiskyvyn puutetta, aloitekyvyttömyyttä. Aina kun olo parin päivän päästä vähän paranee, niin sitten annosta taas nostetaan ja sama rumba alkaa. Luotan siihen, että kun kipuun tehoava annos löytyy, niin siihen kuitenkin parissa päivässä sitten tottuu. Koska työni on erittäin tarkkuutta vaativaa, olen joutunut olemaan sairauslomalla tämän lääkenoston ajan eikä sitä pomo katso kauhean hyvällä, kun kyse on lääkkeestä eikä sairaudesta, hänen mukaansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten sieditte? kirjoitti:

Nyt kun mun hermosärkyyni viimein löytyi hyvähkö hermokipulääke ja annosta nostettu ihan maximiannokseen niin johan alkaa tulemaan jos mitäkin
eli seuraavaa:

Virtsaamisvaikeuksia,tunne ettei pissää tule

Jalan turpoamista,polvesta alaspäin jalka turpoaa tod paljon.

Nämä suurimmat vaivat mulla ja uskoisin et kun olen nuori ihminen täytyy lääkkeellä olla osuus tähän!

Hei,heitehuimaus jota alussa oli viikkoja on pientä ja menee ohi opetellessa lääkkeen käyttöä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu