yasminin haittana rintojen eritteet?

Tänä aamuna meinasin saada sätkyn kun huomasin että rinnoistani erittyy maitomaista nestettä. Suorastaan kauhistuin ja aloin itkemään kunnes palasin maan pinnalle. Raskaana en voi olla. Olen jo yli vuoden syönyt pillereitä katkoitta ja häiriöittä. Lueskelin sitten pillereiden 'ohjevihkosta' mistä bongasin erittäin harvinaisena haittavaikutuksena rintojen eritteet. Pilleri merkkinä siis Yasmin. Muita haitavaikutuksia ei ole juuri lainkaan ollut. Jotain perus mielialanvaihteluita ja harvoin epämääräistä mutta vähäistä vuotoa. Onko kellään muulla ollut vastaavaa eritystä? Mitä muita oireita ollut? Miten nopeasti meni ohi? Ajattelin vähän kysäistä muilta miten on ongelmaa muilla ilmennyt, etten suuna päänä ensimmäisenä juokse lääkäriin. Rintani ovat kasvaneet kuukauden aikan hieman. Poikaystäväni asiasta huomautti ja itsekin huomasin kun ei enää vanhat liivit olleetkaaan sopivat. Siinä vaiheessa jo aloin pohtia että nytkö olen raskaana, mutta edelleen sen pitäisi olla mahdotonta kun kerta pillereitä syön.

Raskauden katson itse olevan tässä tilanteessa täysin mahdoton syy tähän. Kuitenkin olen huolissani että voiko tämä nyt olla jotain muuta ja onko tämä vakavaa.
2402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ehkä kuitenkin tehdä raskaustestin?

Mä oon kanssa käyttänyt yasminia jo yli vuoden ja samaa eritystä on tullut. En ole pitänyt sitä ihmeellisenä..pitäiskö? Raskaana en voi olla, koska menkat on tullu koko ajan ihan normaalisti.

Äänestä
  • Mulla on just tauko meneillään ja vuoto ihan normaalia. Eli ei pitäisi senkään puolesta olla raskaus mahdollinen. Mutta tietty testillä saisi rauhallisen olon itselleen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kennington kirjoitti:

Tänä aamuna meinasin saada sätkyn kun huomasin että rinnoistani erittyy maitomaista nestettä. Suorastaan kauhistuin ja aloin itkemään kunnes palasin maan pinnalle. Raskaana en voi olla. Olen jo yli vuoden syönyt pillereitä katkoitta ja häiriöittä. Lueskelin sitten pillereiden 'ohjevihkosta' mistä bongasin erittäin harvinaisena haittavaikutuksena rintojen eritteet. Pilleri merkkinä siis Yasmin. Muita haitavaikutuksia ei ole juuri lainkaan ollut. Jotain perus mielialanvaihteluita ja harvoin epämääräistä mutta vähäistä vuotoa. Onko kellään muulla ollut vastaavaa eritystä? Mitä muita oireita ollut? Miten nopeasti meni ohi? Ajattelin vähän kysäistä muilta miten on ongelmaa muilla ilmennyt, etten suuna päänä ensimmäisenä juokse lääkäriin. Rintani ovat kasvaneet kuukauden aikan hieman. Poikaystäväni asiasta huomautti ja itsekin huomasin kun ei enää vanhat liivit olleetkaaan sopivat. Siinä vaiheessa jo aloin pohtia että nytkö olen raskaana, mutta edelleen sen pitäisi olla mahdotonta kun kerta pillereitä syön.

Raskauden katson itse olevan tässä tilanteessa täysin mahdoton syy tähän. Kuitenkin olen huolissani että voiko tämä nyt olla jotain muuta ja onko tämä vakavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu