Esiaviollinen seksi = synti?

Tiedän kyllä, että kristinuskon mukaan esiaviollinen seksi on väärin, mutta missä kohdin Raamatussa kerrotaan, että esiaviollinen seksi on huorin tekemistä ja syntiä? Minun omatuntoni kieltää ainoastaan pettämisen, esiaviollinen seksi esim. avopuolison kanssa ei vahingoita tai loukkaa ketään. Onko Raamatussa selitetty, miksi e. a. seksi on väärin?
9612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Raamattu tuntee vain avioliitossa tapahtuvan seksin. Avoliitto on raamatussa tuntematon käsite, siksi avoliittoa voi verrata huorintekemiseen.

"Jokaisella miehellä olkoon AVIOvaimonsa ja jokaisella naisella olkoon AVIOmiehensä.

Äänestä
  • "Avoliitto on raamatussa tuntematon käsite,"

    Eipäs vaan,
    Raamattu ja sen teksti on sinulle Avio Puoliso tuntematon!


    1.Mooseksen kirja:
    16:2 Ja Saarai sanoi Abramille: "Katso, Herra on sulkenut minut synnyttämästä; yhdy siis minun orjattareeni, ehkä minä saisin lapsia hänestä." Ja Abram kuuli Saaraita.

    1.Mooseksen kirja:
    38:9 Mutta kun Oonan tiesi, ettei jälkeläinen olisi oleva hänen, niin hän antoi, aina kun yhtyi veljensä vaimoon, siemenensä mennä maahan, ettei hankkisi jälkeläistä veljelleen.

    1.Mooseksen kirja:
    19:8 Katsokaa, minulla on kaksi tytärtä, jotka eivät vielä miehestä tiedä. Ne minä tuon teille, tehkää heille, mitä tahdotte. Älkää vain tehkö näille miehille mitään pahaa, sillä he ovat tulleet minun kattoni suojaan."

    1.Mooseksen kirja:
    19:34 Seuraavana päivänä sanoi vanhempi nuoremmalle: "Katso, minä makasin viime yönä isäni kanssa; juottakaamme hänelle tänäkin yönä viiniä, ja mene sinä ja makaa hänen kanssaan, saadaksemme isästämme jälkeläisen."

    4.Mooseksen kirja:
    31:17 Niin surmatkaa siis kaikki poikalapset ja surmatkaa myös jokainen vaimo, joka on yhtynyt mieheen.
    31:18 Mutta jokainen tyttö, joka ei ole yhtynyt mieheen, jättäkää itsellenne henkiin.
    31:35 ja ihmisiä, tyttöjä, jotka eivät olleet yhtyneet mieheen, kaikkiaan kolmekymmentäkaksi tuhatta.


    Lue Avio Puoliso Korkea Veisu!
    Lue ja hämmästy!

    Mistä sinunlaisiasi Raamatun raiskaajia oikein sikiää tällekin palstalle aina lisää ja lisää, väitten Raamatussa sanottavan sitä sun tätä tai sitten, ettei siellä sanota niin tai näin, ottamatta ensin selvää siitä, että onko todella niin kuin väitätte!
    Olisit sinäkin voinut Avio Puoliso lukea ensin Raamattua, ennenkuin tulet tänne selittelemään mielipiteitäsi siitä, mitä KUVITTELET ja USKOT siellä olevan kirjoitettuna!
    Sinä sieltä Raamatusta varmaan kuvittelisit löytäväsi vaikkapa kalakukon teko-ohjeet sekä paikkakuntasi linja-auton talvi-aikataulut!
    Mutta naapurikaupunkisi linja-autojen talvi-aikatauluja siellä ei ole!
    Ei ole ja siinä olet kerrankin oikeassa!
    Onnittelen tuonkin tasoista Raamatun tuntemustasi!

    Äänestä

  • Raamattu tuntee myös avoliitossa tapahtuvan seksin. Avoliitto on raamatussa tunnettu käsite, siksi avoliittoa ei voi verrata huorintekemiseen.

    "Jokaisella miehellä olkoon AVOvaimonsa ja jokaisella naisella olkoon AVOmiehensä.

    Äänestä

Mutta mitä siihen tulee, mistä kirjoititte, niin hyvä on miehelle olla naiseen ryhtymättä;
2 mutta haureuden syntien välttämiseksi olkoon kullakin miehellä oma vaimonsa, ja kullakin naisella aviomiehensä.
3 Täyttäköön mies velvollisuutensa vaimoansa kohtaan, ja samoin vaimo miestänsä kohtaan.
4 Vaimon ruumis ei ole hänen omassa, vaan hänen miehensä vallassa; samoin ei miehenkään ruumis ole hänen omassa, vaan vaimon vallassa.
5 Älkää vetäytykö pois toisistanne, paitsi ehkä keskinäisestä sopimuksesta joksikin ajaksi, niin että olisitte vapaat rukoukseen ja sitten taas tulisitte yhteen, ettei saatana teitä kiusaisi teidän hillittömyytenne tähden.
6 Mutta tämän minä sanon myönnytyksenä, en käskynä.
7 Soisin kaikkien ihmisten olevan niinkuin minäkin; mutta kullakin on oma lahjansa Jumalalta, yhdellä yksi, toisella toinen.
8 Naimattomille ja leskille minä taas sanon: heille on hyvä, jos pysyvät sellaisina kuin minäkin;
9 mutta jos eivät voi itseään hillitä, niin menkööt naimisiin; sillä parempi on naida kuin palaa. 1Kor.7

Äänestä
  • Ei muuta.

    Äänestä

  • mainoskatko kirjoitti:

    Ei muuta.

    Olipa advari tai kuka hyvänsä, kun kerran oikeain Raamatusta asian selittää. Itse olen ev.lut. mutta en ole niin putkiahdas että en voi kuunnella muidenkin rakentavia kommentteja. Avartumista vähän. Siunausta Jarlaulle

    Äänestä

Jep. Jumala on luonut seksin, ja kertonut miten ja missä tilanteissa se on oikein ja hyvää.

Vaikka Hän ei perustelisi sitä yhtään mitenkään, siinä ainakin mitattaisiin luotatko Hänen arvostelukykyynsä ja viisauteensa...
Saako Hän olla Herrasi ja Jumalasi, vai haluatko itse olla se, joka sanoo viimeisen sanan siitä miten asiat ovat?

Ihmisen omatunto on syntiinlankeemuksessa langenneen ihmisen omatunto. Se on turmeltunut, ja siksi se ei toimi kovin tarkasti oikein. Sitä on tarkistettava Raamatun mukaan, jotta se toimisi oikein. Jeesus sanoi, että olemme jopa sokeat...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Syntinen nainen kirjoitti:

Tiedän kyllä, että kristinuskon mukaan esiaviollinen seksi on väärin, mutta missä kohdin Raamatussa kerrotaan, että esiaviollinen seksi on huorin tekemistä ja syntiä? Minun omatuntoni kieltää ainoastaan pettämisen, esiaviollinen seksi esim. avopuolison kanssa ei vahingoita tai loukkaa ketään. Onko Raamatussa selitetty, miksi e. a. seksi on väärin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu