Jenkkijousitus

dartti ja valiantti

Pehmeä jousitus on on monen jenkkiauton perusominaisuus. Se on hyvä asia. On mukava matkustaa autossa, jossa on löysän lelluva kulku. Se johdattaa myös varovaiseen ajotapaan. Ja se tarjoaa myös matkustusmukavuutta. Pehmeä jousitus on turvallisuustekijä. Jenkit ovat autoilun edelläkävijöitä. Jenkit tekevät nykyään todellisia ympäristösäästäjäautoja. Ottakaame oppia amerikkalaisista

6

1893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • otetaan iisisti

      eihän niillä yleensä juuri kaahata,enempi ovat sellasia rauhallisen miehen autoja,jotka lähtevät hyvissä ajoin liikkeelle,ilman kauheeta kiirettä. Tyyli ei tosin sovi tämän ajan "outoon trendikääseen,mulla on nyt kiire!" Mutta menkööt kiireisimmät ohi vaan,mitä sillä väliä.

      • ei kovin pitkään

        ainakaan isompikoneisella jenkkiautolla ajele,kyllä se japsikinneriin sen vaihtaa jos on kova kaahari,tuolla liikenteessä.


    • En ole testannut itse, mutta autolehtien mukaan nämä Euroopan tuontiversioiden alustat pilataan laittamalla niihin kivikovat autobahn-jouset. Samoin ranskalaisautojen jousitukset on nykyään pilattu. Mitä pirun iloa on urheilullisista ajo-ominaisuuksista meidän oloissamme? Mitä iloa on "hyvästä ajotuntumasta" eli siitä että joka kuoppa tuntuu alaselässä? Normaali ajajan näkö on niin hyvä, että se kertoo tien olevan huono, miksi siitä pitää vielä erikseen muistuttaa tärinällä? Ja toisaalta, mitä huonommat ajo-ominaisuudet autossa on, niin sen pienemmillä nopeuksilla voi ajaa urheilullisesti. Eräässä autossani oli kapeat veltot pinnoitetut renkaat, painunut takajousitus ja loppuunkuluneet iskarit. Liikenneympyröissä sai renkaat vinkumaan pienessä luistossa ihan kaupunkinopeuksilla. 1.6-litrainen moottori sai renkaat savuamaan lähdössä kuivalla asvaltilla monta autonmittaa, ja käsijarrukäännöksiä saattoi tehdä kuivalla asvaltilla. Normaaliajossa auto oli mukava ajettava, eikä houkutellut suurella nopeuksilla tapahtuviin urheilusuorituksiin.

      Ja naurakaa vaan mutta melkein kaikki mitä Amerikassa autoihin tulee, tulee myöhemmin myös eurooppalaisiin. Katsotaanpa esimerkkejä jotka otettiin ensin käyttöön Amerikassa:
      -Autojen sarjavalmistus
      -Sähkökäynnistin
      -Laminoitu tuulilasi
      -Lämmityslaite
      -Ohjaus- ja jarrutehostimet
      -katalysaattori
      -turvatyynyt
      -kaikenlaiset sähköhimmelit (sähköikkunat ym.)
      -ilmastointilaite
      -turvatyynyt
      -raskasrakenteinen turvakori

    • parru78

      .. pysyttiin taas alkup. aiheessa eli autojen jousituksessa...
      Eli asiaan! Itselläni on kaks kpl jenkkejä, toinen on tehty "kovaan" ajoon. Matala,jäykillä kierrejousilla, hevi duty iskareilla varustettu. Ei pärjää euroille tai japseille mut annetaan anteeksi koska ikää autolla on 41vee...
      Toinen on ihan orkkis-kuosissa, aika mielenkiintoinen ajettava viiden metrin akselivälillä. Ei se vauhti vaan fiilis!

    • on kuitenkin melkoisen jäykkä jousitus.

      • Kameli.insinööri

        Näillä ajoneuvoilla?


    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 87
      3545
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      75
      3135
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      83
      2588
    4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2386
    5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      215
      2229
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2121
    7. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      908
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      900
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      796
    10. Haapaveille jotain uutta!

      Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
      Haapavesi
      16
      760
    Aihe