Olen kokeillut yasmineja ja erästä toista merkkiä, jota en nyt muista, alkoi m-kirjaimella.. Mutta ongelmana oli lähes jatkuva hiivasienitulehdus. Sain käydä lääkkeen hiivaan joka toinen kuukausi vähintään, se oli erittäin rasittavaa. Toinen ongelma oli emättimen kuivuminen niin että yhdyntä sattui ilman liukastusvoidetta sekä usein toistuvat virtsatientulehdukset (en tiedä, voiko sellainenkin olla pillereiden syy vaiko lähinnä seksin). Mutta kaikki nämä loppuivat kun lopetin pillereiden syömisen.
Onko muilla samoja vaivoja? Kannattaisiko minun vielä kokeilla tätä uusinta, yasminin "pikkusiskoa"? Mitä eroa on korkea- ja matalahormonisilla pillereillä, lähinnä näitä sivuvaikutuksia? Onko mitään keinoa välttää pillereiden syönnissä tätä hiivasientä..
Onko muilla samoja vaivoja? Kannattaisiko minun vielä kokeilla tätä uusinta, yasminin "pikkusiskoa"? Mitä eroa on korkea- ja matalahormonisilla pillereillä, lähinnä näitä sivuvaikutuksia? Onko mitään keinoa välttää pillereiden syönnissä tätä hiivasientä..
Vastaukset 10
Vanhimmat
itsesi lisäksi miehesikin hiivatulehduksen. Tämä kyseinen vitsaushan on miehillä usein oireeton ja jos molempia ei ole hoidettu, niin tautihan vaivaa lähinnä naista jatkuvasti.
Ruokavalio kannattaa myös tsekata, jotkut ruoat ja esim punaviini altistavat tälle hiivalle helpostikin. Jos hiivasienitulehdus uusii nelisen kertaa vuoden aikana, pitäisi mennä jo lääkäriin.
Itse söin aikoinaan pillereitä monta vuotta, enkä koskaan niistä moista oiretta saanut.
samalla, ja sitten olikin jo pitkään ettemme harrastaneet seksiä, hiiva uusiutui silti. Kävin ihan lääkärissä tämän takia, terkkari väitti ettei pillereistä voi hiivaa tulla mutta lääkäri sanoikin jo että ne voivat altistaa sienelle. Mutta ei kyllä antanut ohjeita ehkäisemiseksi, suun kautta otettavan pillerin vain antoi.
Moi!
Yasminit aiheuttivat itselleni hiivakierteen, mistä kärsimme lopulta sekä mieheni että minä. Vaihdoin ko. pillerit toisiin, ja nyt helpottaa.
Yasmin-merkki on ilmeisesti sellainen merkki, mikä aiheuttaa hiivaa. Syytä en tiedä, olen vain kuullut monilta samasta ongelmasta.
Lääkärit eivät myönnä, että pilsut olisivat hiivaan syynä. Mutta pakkohan sitä on uskoa omaa kroppaansa! Nyt toisella merkillä ei hiivan hiivaa, ja jonkun aikaa olen sitä jo syönyt.
Luota kehoosi, ja kuuntele sitä. Etsi merkkiä niin kauan, että löydät sopivan! Se on sen arvoista. Krooninen hiiva on pahinta, mitä tiedän.
nim. kohtalosisko
Estrogeeni on se hormoni, mikä hiivaa pukkaa.
Eli vähähormonisissa pillereissa on pienempi hiivan mahdollisuus.
Yasmineissa on 30 mikrogrammaa estrogeenia /pilleri, ja vertailun vuoksi: Yasminelleissa, Merciloneissa ja Melianeissa on 20 mikrogrammaa samaista hormonia /pilleri.
Onkos muita pillereitä, joissa olisi vielä matelempi tuo estrogeenitaso? Minä kun käsitin että yasminit olisivat olleet ne kaikkein matalahormonisimmat pilsut.. Melianea käytin myös, siinä oli ihan sama homma.. Tosiaan ärsytti kun terkkari ei myöntänyt hiivan johtuvat pillereistä, vasta yksityisellä käytyäni sain tiedon siitä mitä jo epäilin itsekin.
mitä pillereitä käytät nyt kun hiiva on helpottanut? itselläni myös jasminit ja hiivaa piisaa joka välissä ;
Estrogeenitasapainon muutokset voivat todellakin vaikuttaa hiivaan, mutta vaikka e-pillereissä onkin estrogeenia, niiden syöminen ei todellakaan aina tarkoita, että elimistöön tulisi liikaa estrogeenia. Pillerit lopettavat munasarjojen oman estrogeenintuotannon, ja tällöin pilleristä tuleva estrogeeni on pääasiallinen estrogeenin lähde elimistössä. Usein pillerin tarjoama taso on omaa luonnollista tasoa matalampi. Estrogeenin vähyys johtaa limakalvojen haurastumiseen ja kuivumiseen, myös virtsateissä. Tämä puolestaan altistaa toistuville tulehduksille, niin virtsateissä kuin emättimessäkin, mukaanlukien hiivatulehdukset. Hauraissa ja kuivissa limakalvoissa hiivan paraneminen pitkittyy ja oireet korostuvat. Samoin jo pelkkä kuivuus ja ohentuminen voi aiheuttaa sietämätöntä kutinaa ja kirvelyä. Siksi on tärkeää saada nimenomaan pillerit, jotka sisältävät enemmän estrogeenia. Usein limakalvojen ongelmista kärsiville lääkäri määrää runsashormonisemmat pillerit: estrogeenin määrää kasvatetaan ja mahdollisesti otetaan eri progesteronijohdannainen, koska monet pillerien progesteronit estävät estrogeenin toimintaa elimistössä. Vaikka estrogeeni on yhteydessä hiivaan, kyse ei välttämättä ole liian suurista määristä vaan ennemminkin vaihtelusta ja tasapainon muutoksista. Lääkkeiden kehittelyssä trendinä oleva estrogeenin vähentäminen pillereistä ja progesteronidominanssin lisääminen ei tee hyvää seksuaalisille toiminnoille, koska se aiheuttaa samankaltaisia oireita kuin vaihdevuodet alapäässä. Joitain sivuoireita sillä ehkä on onnistuttu vähentämään, mutta samalla tilalle on tuotu jotain muuta yhtä ikävää.
Minä muuten aikoinani sain elämäni pahimmat hiivat juuri matalaestrogeenisista pillereistä. Runsaampi estrogeeni teki lievemmän hiivan. Ensin kokeillut pillerit tekivät alapäästäni kuin paperia puoleksi vuodeksi ensimmäisen hiivan jälkeen.
Vaihdoin merkkiin nimeltä Mercilon.
En enää muistanutkaan minkälaista elämä on ilman hiivatulehduskierrettä.. Onneksi "tupsahti" tielleni sopivampi merkki.
Mutta pilsujen vaikutukset ovat yksilöllisiä... Mikä sopii minulle, ei välttämättä sovi muille. Kokeilemalla sen parhaan sitten löytää.
Hyvä Rainora,
en ole lääketieteen enkä terveystieteiden opiskelija tai ammattilainen, joten minulla ei ole muuta pohjaa väitteilleni kuin omat kokemukseni. Ja tuo huomioni estrogeenin vaikutuksesta hiivaan on lääkärin minulle kertoma, ei itsekeksimäni.
Luotan siihen, että vaihdettuani hiivaa aiheuttavat Yasminit pois elämäni helpottui. Nyt, matalahormonisilla pillereillä pääsin hiivakierteestä eroon. Tai jos estrogeenia ei haluta sotkea mukaan -> pääsin eroon hiivasta ylipäätänsä vaihtamalla merkkiä.
Mikä lie sitten ollutkaan Yasmineissa hiivan syyn aiheuttajana.. Jokatapauksessa ne olivat varmasti hiivakierteeni aiheuttaja. Koskaan aikaisemmin en ollut hiivasta kärsinyt, ja yhtäkkiä Yasminit aloitettuani "sairastin" reilun vuoden ajan alituista hiivailua. Lääkekuuri kuurin perään, miehelle sekä minulle. Kärsimme molemmat tästä sekä fyysisesti että henkisesti. Mikään ei auttanut tai tuonut muutosta tilanteeseen. Yleisin olotila oli - jos saan vulgaaristi sanoa - v*tutus.
Sinulle löytyi onneksi apua korkeaestrogeenisista pillereistä, minulle niiden vastakohdasta. Muuta en voi todeta kuin sen, että me ihmiset olemme hyvin erilaisia, ja kroppamme käyttäytyy kyllä tarkoituksella niin kuin käyttäytyy. Ja itse tunnemme itsemme parhaiten - onneksi.
Mukavaa alkutalvea!
Näin äkkiseltään löysin http://www.tohtori.fi -sivustolta, ehkäisy-osion kautta ehkäisypillerimerkin nimeltä Mirelle, joka sisältää
- gestodeenia 60 mikrogrammaa
- etinyyliestradiolia (eli sitä estrogeenia) 15 mikrogrammaa
Eli tuon alhaisempaa estrogeenipitoisuutta tuskin löytyy.
(Tuo gestodeeni on samaa kuin Melianeissa, varmaan tiedätkin.)