Eli ajoin autolla kolarin viikko sitten, toinen tuli kylkeen ja molemmat autot lunastukseen. Autossani on lunastusturva jonka pitäisi kattaa auton päivän hinta lisättynä 25%. Nyt vakuutusyhtiö vetoaa siihen, että auton lunastushinta tulisi suuremmaksi kuin auton hankintahinta (sis. lunastusturvan 25%)ja etteivät hyvittäisi kuin hankintahinnan. Miksi myyvät sitten tälläisiä vakuutuksia? Onko kenelläkään vastaavia tapauksia ja miten kävi?
Lunastusturva
auto romuna
5717
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Luulisi ettei vakuutusyhtiöllä ole tuossa mitään kiistelemistä jos asiasta on mustaa valkoisella. Kyllähän ne varmasti kokeilee kaikkea mutta oudolta kuulostaa jos onnistuisivat luistamaan allekirjoitetusta sopimuksesta, olkoon jos että nykyinen verohässäkkä aiheuttaa hintojen normaalia suurempaa elämistä.
Vakuutusyhtiö on oikeassa. Kun luet vakuutusehdot tarkkaan viimeisellä rivillä lunasturvan kohdalla lukee:"käytetyissä ajoneuvoissa korvaus ei ole kuitenkaan suurempi kuin sen käypä arvo" eli se mitä olet siitä juuri maksanut. Tämä on sitä ns. pienellä präntättyä kaikkien mainoshehkutusten jälkeen jolla kuluttajaa kusetetaan. Vakuutuksella ei ole tietenkään tarkoitus kenenkään saada voittoa sen ymmärrän. Lyhyesti, vakuutusyhtiöiden ei saisi myydä/tarjota lunastusturvaa lisäturvana (sammolla n 60 euroa vuosi)vastaostetulle käytetylle autolle, koska siitä ei ole mitään hyötyä. Eli maksat turhasta. Lunastusturvasta on hyötyä vasta sitten kun käytetyn arvo on tippunut tuon 25%. Kuinka moni suomalainen maksaa tälläkin hetkellä onnellisen tietämättömänä turhasta. Kaikista huvittavinta oli se, että vakuutusyhtiössä eivät osanneet itsekään selvittää mitä tuotteensa loppujen lopuksi sisältää.
Vakuutusyhtiöiden kanssa pitää olla tarkkana, ettei ylivakuuta voiton toivossa tai alivakuuta säästäen, sillä molemmissa tapauksissa häviää vakuutuksen ottaja, ylivakuuttaessa maksuissa ja alivakuuttaessa korvauksissa.
Sitä paitsi, muistattehan, vakuutusyhtiö on aina mielestään oikeassa ...
Tietämättömyydestä sakotetaan.
Mikäli ihmiset eivät yleisellä tasolla ymmärrä miten (vahinko-)vakuutukset toimivat niin sanoisin että oma vika. Tuossa tapauksessa kyseessä todellakin on ylivakuuttaminen...
Osta uusi Yaris, rypytä kärry lunastuskuntoon n kertaa ja kohta ajatkin mersulla... Kuulostaako toimivalta ratkaisulta?
Mikäli vakuutusmyyjä on sanonut että sulle maksetaan se 25 pinnaa oli auto uusi tai vanha - hinnoista riippumatta - niin se ohittaa painetun tekstin vakuutusehdot. Tällöin yhtiö on korvausvelvollinen kyseiseen maksuun.
Vakuutusyhtiöt myös toisinaan tunnustavat erehtyvänsä.
Taitaapi olla tuo IF/sampo yhtiöiden myymä +25%
"turva" täysin mitätön.Oon kuullu aika monta vastaavaa tarinaa kyseisen yhtiön lunastusturvista.Ja tosiaan mikä parasta, jos kysyt että mitä ko.vakuutus tarkalleen ottaen sisältää ja miten siitä korvataan on vastauksen saaminen aika hankalaa..