Miten ja mistä e-pillerit?

En ole ikinä käyttänyt e-pillereitä, vain kondomia, mutta nykyisin vakituinen kumppani ja ajattelin että olisi korkea aika aloittaa. Mennäänkö sitä terveydenhoitajalle vai lääkärille ja vaikuttaako pillerit jotenkin mielialaan? Onko muuta erityistä jne... kiitos etukäteen, tämä asia on todella tärkeä minulle=)
5444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

reseptin kirjoitteluoikeutta, se on vain lääkäreillä.
Sisätutkimus PAPA, mielusti maksa-arvojen mittaus ennen pillereiden aloitusta ja sitten taas 3 kk:n kuluttua uudelleen.
No, monen mielialaan hormonaalinen e-keino vaikuttaa.

Äänestä
  • Äitiys/ehkäisyneuvolaan varaat ajan. Kerrot aikaa varatessasi, että haluat ehkäisyn. Palvelu on lisäksi maksuton.

    Kyllähän kaikki hormonaalinen ehkäisy tuo mukanaan myös sivuoireita. Ei toki kaikille...olemme omia "yksilöita". Minulle ei ole tullut minkäänlaisia haittavaikutuksia pillereiden aloituksen jälkeen.

    Äänestä

Riippuu missä asut. Miltei kaikissa kaupungeissa ja suurimmissa kunnissa/kuntainliitoissa on raskauden ehkäisyneuvonta järjestetty erikseen. Tämä on terveyskeskuksen yhteydessä ja siellä on yleensä sekä terveydenhoitaja, joka tekee alkuhaastattelut, että lääkäri, jonka kanssa sitten lopullisesti päätetään sopivasta ehkäisymuodosta (ehkäisyrengas, pillerit...)
Ja ensimmäisen ehkäisyn saanee kaikkialla Suomessa 9 kk:ksi maksutta terv.keskuksen kautta.

Lisäksi monissa kaupungeissa on nuorille oma ehkäisyneuvolansa, joka toimii samoin kuin edellinen ja on maksuton.

Äänestä
  • "Ja ensimmäisen ehkäisyn saanee kaikkialla Suomessa 9 kk:ksi maksutta terv.keskuksen kautta. "

    itse sain vain 3kk :/

    Äänestä

  • sain kirjoitti:

    "Ja ensimmäisen ehkäisyn saanee kaikkialla Suomessa 9 kk:ksi maksutta terv.keskuksen kautta. "

    itse sain vain 3kk :/

    sain suoraan koulun terveyden hoitajalta nuo pillerit. lääkäri käy viikottain sitten koululla ja kirjoittaa reseptit jne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuori ja rakastunut kirjoitti:

En ole ikinä käyttänyt e-pillereitä, vain kondomia, mutta nykyisin vakituinen kumppani ja ajattelin että olisi korkea aika aloittaa. Mennäänkö sitä terveydenhoitajalle vai lääkärille ja vaikuttaako pillerit jotenkin mielialaan? Onko muuta erityistä jne... kiitos etukäteen, tämä asia on todella tärkeä minulle=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu