Joissakin uskovien yhteisöissä näyttäisi olevan politiikkaan ja yleensä yhteiskunnallisten asioiden hoitoon keskimääräistä vähemmän kiinnostusta. Monet, mm. eivät käy äänestämässä koska eivät katso sellaisten asioiden kuuluvan kristitylle. Toisissa uskonnollisissa yhteisöissä taas osoitetaan politikointiin melkoista aktiivisuutta.
Millainen on adventistien suhtautuminen noin yleisesti ottaen politiikan tekemiseen?
Millainen on adventistien suhtautuminen noin yleisesti ottaen politiikan tekemiseen?
Vastaukset 10
Vanhimmat
ne ovat osa kristittyjen velvollisuuksia. Onhan
jokaisen valtion hallinto piireissä myös Kristi-tyillä oma edustuksensa, joka voi vaikuttaa
monia asioita Kristittyjen parhaaksi. Joten
äänioikeutensa käyttämätön on vastoin omia etujaan käyttämättä äänivaltaansa. silloin kun on omista eduista kyse.
Kristitty on maailmassa, mutta ei maailmasta.
Adventistien suhtautuminen politiikkaan on periaatteessa myönteinen, koska siellä hoidetaan yhteisiä asioita. Äänestämme yleisesti.
Nämä asiat ovat ihan jokaisen omia asioita.
Ymmärrämme että politiikassa tarvitaan kristittyjä tekemässä hyvää.
Siellä vaan on pystyttävä pitämään kiinni uskonsa periaatteista, ei muuta vaaraa, jos siellä toimii.
Siihen kun pystyy, niin adventistille on yhteiskunnallisten asioiden hoito iloinen asia.
Politiikassa tarvitaan rehtejä kristittyjä, niin sujuisivat asiat paremmin.
Kristitty rakastaa lähimmäisiään, eikä kahmi liikaa omia etujaan.
http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli/5j.html
Siunausta
jari laurila
kommunistille joka hamuaa vallankumousta ja toisten rahojen tasajakoa?
kommunistin numeron. Toinen juttu onkin, ettei kunnon kommunisteja enää juuri löydy kuin jokunen henkeään haukkova, karvalakki sellainen,jostain Pohjois-Suomen perukoilta. Coca-Colamaailman valta jyllää ja kommunistit ovat toistaiseksi hävinneet maailmankartalta tai vaipuneet talviuneensa katselemaan Kauniita ja rohkeita. Mutta annahan! Historia kyllä tavalla tai toisella toistaa itseään . Coca-Colamaailmassa köyhien ja rikkaiden välinen kuilu yhäti syvenee, keskiluokka häviää ja kurjuus kasaantuu myös ns. hyvinvointivaltioissa. Jonakin päivänä saattaa taas käydä niin, että "köyhä kansa vallan ottaa ja porvarit ne silloin kauhistuu".
Isot herrat käärivät kaiken liiveihinsä ja työtätekevä kansa venyttää "senttejä" soikeaksi.
Kaikki yhteiskunta palvelutkin ovat menneet aivan olemattomiksi,kaikesta siitä mikä ennen kuului ilmaiseksi jokaiselle,joudut maksamaan.
Ja se on huomattavasti isompi lovi sen eläkkeläismummon tai papan kukkarossa,joka on ollut vaikkapa metsätöissä,tai vielä pahempi jos oot muutaman hehtaarin tilalla yrittänyt kituutaa ja porukkasi elättänyt.
Nyt sitten joudut siitä maksamaan.
Mätä on koko yhteiskunta.Ahneus ja heikomman sortaminen näkyy joka paikassa.
Vai kuis on?
...niinkuin katsoo oikeaksi olevan...omalle Herralleen"?!
SDA-SRK ei ota vahvaa roolia ja kantaa asiassa...esim. Hannu Takkulan ja muiden suhteen...tosin Takkulan on julkisuudessa sanonut olevansa lestadiolainen, kuten Väyrynen ..eikä Adventisti...lieneekö aikoinaan suivaantunut Adventtikirkkoon, kun ei otettu pastoriksi?
Nyt pääsi Baabeliinsa...Porton aterioita syömään...miettii fundamentalistit?
huolen pitää!Jokaiselle päivälle on ruokaa jotenkin siunautunut.
En ole tarvinnut nälkää nähdä kun 15v.Silloin lähdin kotoani ja menin kukkakauppaan töihin kaupunkiin.
Palkka oli noin 80 euroa kuukaudessa.Asuin serkkuni luona,hän antoi joskus minullekin ruokalautasen,25 euroa maksoin hänelle asumisesta.
Sitten menivät kesäksi puutarhamökilleen ja minä jäin yksin.Ei ollut ruokaa,jouduin ullakolta syömään eläimille säästettyjä homeisia ja kuivuneita levän kantoja.
Kotoa ei ollut pyytämistä,vaikka olin vasta lapsi.Isä oli sairastunut sinä talvena pitkälliseen sairauteen hänellä oli vyöruusu ja paha keuhkopussin tulehdus.Ei kyennyt metsätöihin.
Mistään ei tullut mitään korvauksia,joten tiukoilla olivat kotonakin,siellä oli vielä 4 lastakin elätettävänä.
Kaksi,minä jä kolmevuotta vanhempi siskoni olimme itse elantoamme tienaamassa.Muistan tällaisenkin tapahtuman,kun meille kuului joka päivä työpaikassani pullakahvit,niin eräänä päivänä oli yksi henkilö poissa ja jäi yksi ylimääräinen pulla.
Minä penturiepu menin ja söin sen,kun oli niin kova nälkä.
Siitäkös tämä omistaja raivostui niin että kävi käsiksi,torui ja repi tukasta.Ei ymmärtänyt muori että kuinka tarpeeseen se pulla meni!
En koskaan uskaltanut valittaa,kun silloin kun hain työhön ,hän sanoi että et voi elää tällä palkalla,mutta vakuutin pärjääväni että sain sen paikan.
Niin että tällaista ennen.Senvuoksi osaan kiittää jokapäiväsestä leivästäkin ihan aidosti.
nähnyt!
...Toinen milleriläinen liike lienee uskollisempi Raamatulle mitä tulee sotimiseen ja politiikkaan ja se ei todellakaan ole adventistinatsit...?!