Mies omistaa maatilan ja tyttö luottokortilla ostetut vaatteensa,eikä muuta?
Miten ihmeessä onnistuu,kun maatilankirjanpito ja talousarvionkin tekeminen on hallittava? Kuka mies nyt tosissaan sukutilallensa ottaisi rahataloutta ymmärtämättömän,"Krissen"?
Miten ihmeessä onnistuu,kun maatilankirjanpito ja talousarvionkin tekeminen on hallittava? Kuka mies nyt tosissaan sukutilallensa ottaisi rahataloutta ymmärtämättömän,"Krissen"?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onhan ne luottokortillakin ostetut vaatteet itse maksettava, eikö niin? Isäntä on itse ottanut lainaa ja saanut maataloustukea tuotantolaitoksiinsa ja koneisiinsa, muuten ei maatalousyrittäminen olisi ehkä mahdollistakaan. Kyllä se talouden hoito onnistuu, jos luoton ottoa on harjoitellut jo etukäteen pienessä mittakaavassa.
Eiköhän nuo maatalon raha-asiatkin ole ihan opittavissa, kuten mitkä tahansa asiat. Ei ne nyt mitään tähtitiedettä ole. Etenkin jos omaa talouspuolen koulutusta (tradenomi, ekonomi, merkonomi tmv.)ja vaikka ei omaisikaan. Kyllä talouden perusasioiden ymmärtämisellä jo alkuun pääsee, tuloslaskelma, tase, pääoman tuotto ym. Ja koulutustakin maatilakirjanpidosta ym.järjestetään.
Ja toisaalta - jotkut isännät voivat olla tyytyväisiä ja halutakin ettei emäntä ymmärtäisi talouspuolesta (rahoista), eikä siihen mitenkään puuttuisi. Saisi isäntä ohjailla ja päättää asiat emännän hoitaessa "likaiset" navetta ym.työt. Tämäkin on nähty.