Katsoin eilen kyseisen elokuvan mtv3:lta, ja täytyy myöntää, että se oli kauheaa katseltavaa.
Täynnä typeriä, loppuunkuluneita kliseitä ja hehkutusta, eikä mitään kunnollista juonta tai tarinaa. Näiden jenkki-perspektiivistä tehtyjen elokuvien/sarjojen tarkoituksena on ilmeisesti tarjota joku syvempi opetus, mutta mielestäni jää aika pinnalliseksi.
Siis tekemällä tehtyä paskaa!!
Tapana ei ole kommentoida elokuvia julkisilla foorumeilla, mutta nyt oli pakko. Yleensä pidän valtavirta-elokuvista, mutta ärsyttää rahan haaskaaminen tälläiseen.
Olenko aivan outo, vai onko kukaan muu samaa mieltä?
TOSCANAN AURINGON ALLA
3
638
Vastaukset
- Mayesia
Elokuva jäi minulta katsomatta, näköjään sitten onneksi.
Olen kuitenkin lukenut Frances Mayesin samannimisen kirjan, johon elokuvankin pitäisi perustua ja kehotan sinuakin lukemaan sen. Saattaisi poistaa ainakin osaksi pahan mielesi.
Televisiossa esitetty lyhyt traileri näytti kertovan sydänsurujaan pakenevasta naisesta, joka ajelee avoautolla huivi liehuen. Ei kirjassa sellaista ole. Se nimittäin kertoo Toscanaan muuttavasta naisesta ja hänen arkipäivästään uudessa maassa. Sisältö on ihan raadollista taloremonttia ja viemärityötä.
Parhaillaan luen Mayesin uudempaa kirjaa nimeltään Vaellusvuosi. Se on kulttuurimatkailusta kiinnostuneen toivekirja. Mayes matkustaa miehensä kanssa Euroopan eri maissa ja kuvaa näkemäänsä ja kokemaansa asiantuntemuksella mutta myös itse syyvästi kokien. Suosittelen.
PS. Saattaa Mayesilla olla kolmaskin kirja tuosta muuttoaiheesta, en nyt muista tarkasti tähän hätään.- Rico Amor
.. ja lohdutuksesta. Nyt on jo paha mieli pyyhkäisty pois.
Tiesin, että käsikirjoitus perustuu samannimiseen kirjaan, joka on jopa ollut best-seller. Ja jos samoilla eväillä olisi kirjan sisältö luotu, niin kyllä olisin ihmetellyt, tai sitäpä juuri ihmettelinkin pakinoidessani.
Joka tapauksessa ajattelin katsastaa tuon vaellusvuosi kirjan suosittelujesi perusteella. En tiedä, onko Mayesin kirjat enemmän naisille suunnattuja, mutta aihe kuulostaa mielenkiitoiselta. Itse olen mies, mutta en kovin selektiivinen näissä kirjallisuus- yms. valinnoissa, vaikka ei ehkä heti siltä kuulostanutkaan.
Miellyttäviä lukuhetkiä ja kiitokset vielä kannustavasta vastauksestasi.
- katrri
Itse pidin elokuvasta, mutta makuasia se kai on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2082479Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka32099Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3171837- 951605
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois831485Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001230- 671170
- 251111
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73996