Baltian maiden johto on vaatinut Venäjää tuomitsemaan virallisesti Molotov- Ribbentrop sopimuksen ja tunnustamaan että NL miehitti Baltian maat eivätkä ne liittyneet vapaaehtoisesti NL:n niinkuin Venäjä yhä virallisesti väittää
Jos Venäjä tuomitsisi virallisesti MR sopimuksen, ja tunnustaisi että NL miehitti Baltian maat se voisi johtaa aluevaatimuksien ja korvausvaatimusten esittämiseen Venäjälle
Karjalakin liitettiin 1940 NL:n hyökkäyksen seurauksena jota ei olisi ollut ilman MR sopimusta
Jos Venäjä tuomitsisi virallisesti MR sopimuksen, ja tunnustaisi että NL miehitti Baltian maat se voisi johtaa aluevaatimuksien ja korvausvaatimusten esittämiseen Venäjälle
Karjalakin liitettiin 1940 NL:n hyökkäyksen seurauksena jota ei olisi ollut ilman MR sopimusta
Vastaukset 17
Vanhimmat
vuoden 1939 sopimusta Hitlerin kanssa ei juhlita Venäjällä sen vuosipäivänä
Vaikka Venäjällä sanotaan että sopimus oli kaikinpuolin laillinen
Miksi ei sitten juhlita
Onneksi Suomessa osataan juhlia Suomen lipun päivää 4:ttä kesäkuuta.
Hitler kävi onnittelemassa Mannerheimin 75-vuotispäivää tuolloin 1942. Hitlerin käynnin kunniaksi yhä liputetaan kesäkuun alussa.
Kremlin tätä päivää on Neuvostovenäjän imperialistista suuruutta ihannoivat, jopa stalinistiset kannanotot. Esim.Putinin kommentti, että Neuvostoliiton hajoaminen oli vuosisadan suurin katastrofi. Kreml on siirtänyt maan kokemuksen kommunistisen utopian toimimattomuudesta sivuun.
Adoptoimalla Neuvostoliiton henkisen perinnön Putin on ajautumassa älylliseen konfliktiin läntisten naapureidensa kanssa. Kreml muun muassa korostaa jälleen kerran, että Molotov-Ribbentrop sopimus antoi Venäjälle oikeutuksen hallinnoida Baltian maita. Kysymyksessä ei Venäjän mukaan ollut miehitys.
Baltian maat kuuluvat nykyään Natoon, eivätkä pelkää enää Kremliä. He eivät hyväksy Kremlin tarjoilemaa vanhaa versiota historiasta uudessa paketissa.
Siperia, tuo laaja ja rikas alue. Tätä lännen rahapiirit havittelevat ja haluavat ostaa kovalla valuutalla Venäjän suuryhtiöt ja niissä siten äänivallan. Sitten kaivamaan aarteet esille Siperiasta ja rahoittamaan ja mainostamaan lännelle myötämielistä hallintoa, nukkehallitusta.
Ehdotan Suomen valtiolle seuraavaa:
Ostetaan Karjala ja muut menetetyt alueet takaisin selvillä EUROILLA ja Eurooppalaisella ostovoimalla. Näin molemmat puolet voivat säilyttää kasvonsa, sillä onhan maakauppa aivan käypä tapa hoitaa asioita.
Hinta voisi olla vaikka sama kuin mitä USA maksoi Alaskasta Venäjälle (siis nykyrahassa).
Aina, jos menet jotain ostamaan, niin siinä on vain pieni harmittava asia, jos toinen ei myy.
On ikivanha sanonta:
Ei ole niin korkeaa muuria etteikö kullalla lastattu aasi pääsisi sen yli.
Toivoa.
maksaa että suostusin ottamaan Karjalan takaisin. Ja paljon. Enkä suostuis sittenkään.
Historia on niin kuin on. Stalin varautui Hitlerin Saksan hyökkäykseen ja voitti. Stalinin toimet niin Baltian kuin Suomenkin suhteen olivat oikeat sillä lopputulos ratkaisee. Stalin oli viime vuosisadan menestynein johtaja voittaen kaikki sotansa. Kaatunutta maitoa ei kannata itkeä.
Heikot ruikuttaa täällä.
"Stalinin toimet niin Baltian kuin Suomenkin suhteen olivat oikeat sillä lopputulos ratkaisee."
Eli mielestäsi oikea lopputulos oli Baltian miehitys, Suomen alueiden anastus, ja Itä-Euroopam bolsevisointi?
Sillä lailla.
"Eli mielestäsi oikea lopputulos oli Baltian miehitys, Suomen alueiden anastus, ja Itä-Euroopam bolsevisointi?"
Vahvemman oikeus rulaa.
Niin se on aina ollut ja on....
Jos Suomen punaisilla olisi ollut Stalin johtajanaan vuonna 1918, niin sota olisi päättynyt punaisten voittoon. Sodan jälkiseurauksissa valkoisia (Mannerheim olisi tietenkin vetäytynyt Sveitsiin) olisi teloitettu noin 8 500 ja näännytetty vankileireillä nälkään noin 12 500. Hassua miten hyvin Marskin ja Stalinin luvut täsmäävätkään kääntäen...?
Nyt on aika vaatia korvauksia punaisten teloitettujen lastenlastenlapsille sillä historian vääryydet on korjattava!
"Jos Venäjä tuomitsisi virallisesti MR sopimuksen, ja tunnustaisi että NL miehitti Baltian maat se voisi johtaa aluevaatimuksien ja korvausvaatimusten esittämiseen Venäjälle "
M-R sopimus on tuomittu Venäjän toimesta jo useampaankin otteeseen. Miehitystä Venäjä ei tunnusta vaan sen mielestä maat liittyivät mukaan itse.
Totta. Miksi pitäisi myöskään Karjalaa palauttaa koska aluevaihdot eivät ennen sotaa kelvanneet ja lisäksi Hitlerin kelkassa ruvettiin pelaamaan upporikasta tai Rytiköyhää. Niin makaa kuin petaa.
Aina puhutaan ja kirjoitetaan että Baltit ja Suomi joutuivat kirjoittamaan sopimukset pyssy ohimolla. Samoin joutui tekemään Neuvostoliitto Molotov-Ribbentrop sopimuksen. Silloin vielä heikkona.