Nalle STASI-listalla?

On varmaa että SUPO:n STASI-listalla on merkittäviä päivänpoliitikkoja ja talouselämän vaikuttajia, koskapa tuota listaa varjellaan kuin silmäterää.

Uskaltaisinpa lyödä vetoa sen puolesta että listalla on myös Björn Wahlroosin nimi.

Asiaa voi pohtia 60/70-luvun ylioppilastoiminnan valossa...
5198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

niitä pohtia, kun eivät ole nimiä sanoneet. Paitsi yhden jostain kumman syystä. Menee vain arvailuksi.

Äänestä
  • Jos siellä vaikka onkin Nallen (tai vaikka Ollilan) nimi, niin sehän on jo ihan riittävä syy listan salaamiseen!

    Äänestä

Päivänselvää on, että hämärää asiassa on.
Ei tarvittaisi kuin yksi valveutunut
journalisti joka osaisi hommat, ja pääsisi
tutkimaan"listoja". Osuisi samperin hyvin
vaalien alla, vai???

Äänestä

Kun listaa ette tiedä, teillä ei ole oikeutta yrittää pilata ihmisten elämiä, ettekö te tajua tätä yksinkertaista juridistakaan sääntöä?
Tässähän käy vaan niin, että otatte itsellenne herjaussakot, niitäkö te mielellänne hölmöt sitten makselette, ennenkuin vähän harkitsette. Meitä, kun ei kiinnosta vähääkään arvuuttelut vaan oikea tieto, olemme kyllästyneitä!!!!!

Äänestä
  • Kansa haluaa joko nimet tai uskottavan selityksen salaamiselle. Jos selitys on valtion etu, haluamme tietää mikä Suomen valtion etu on. Sen haluamme tietää, koska tehtävämme on valita päättäjät valvomaan isänmaamme etua.
    Nyt on jo riittävästi outoja piirteitä julkisuudessa: Koiviston muistamattomuus, Rusin tapaus, Halosen ennakoivan makuinen kannanotto.
    Jos asiaa ei päästä puimaan ennen vaaleja, on kansaa mielestäni petetty.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Average Brandy kirjoitti:

On varmaa että SUPO:n STASI-listalla on merkittäviä päivänpoliitikkoja ja talouselämän vaikuttajia, koskapa tuota listaa varjellaan kuin silmäterää.

Uskaltaisinpa lyödä vetoa sen puolesta että listalla on myös Björn Wahlroosin nimi.

Asiaa voi pohtia 60/70-luvun ylioppilastoiminnan valossa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu