En tiennyt mihin tämän kysymyksen heittää joten kokeilen tänne. Sairastan parhaillaan mononukleoosia, rauhaskuumetta. Olo alkaa jo olla parempi. Kolmannella viikolla kuumetta enää iltaisin. Tiedän, että kyseinen virus nostaa maksa-arvoja ja laajentaa pernaa yms. Sain eilen maksatulokset: GT=116, S-Afos= 296, S-Alat=312 Eli kaikki on huisin korkealla. Kiinnostaisi tietää mikä on yleensä rajana, että joutuu sairaalahoitoon? Voin melko hyvin ja olen paranemaan päin. Saikkua tämä viikko vielä. Uudet arvot pitäisi katsoa maanantaina. Seurailenko vain kotona milloin naama muuttuu keltaseksi vai olenko turhaa peloissani?
maksa-arvot
rauhaskuume
3413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei huolta, sanoi hirvi kun metsästysaikaan metsässä jolkotteli. Eli siis maksa-arvoissa ei periaatteessa tiettyä ylärajaa, vointi on se joka ratkaisee. Ja asiantuntija en ole, mutta kerron kokemuksesta. Itsellä ollut alat ja asat siinä tonnin luokkaa, maksassa vaurioita (ja kukkahattutädeille tiedoksi: kyseessä ei ollut mikään "itseaiheutettu" alkoholin, hepatiittivirusten tms. aiheuttama tila) ja silti painelin menemään kuin ei mitään. Parantelehan mononukleoosiasi ja jos jotain pahempia oireita tulee, niin yhteys hoitavaan tahoon. Maksa on loppupeleissä ihan kestävä kaveri ;o)
Kiitos rauhoittavasta tiedosta :-) Painelen huomenna töihin, kun kuumettakaan ei ole ollut moneen päivään, eikä naamakaan kellerrä :-) Huomenna myös maksatesteihin, jotta nähtäs lähtevätkö laskuun.
30 nen,paikkeilla on pysynyt maksa arvo ,50 vuoden ajan. viinaajoin litran päivässä paraina aikoina 20 n vuoden aikana tosin oli välipäiviä.,en suosittele.nyt 350 nsentiä kerran kuussa.ikä 71.juuri tulleet laboratorio tul.30.maksasta.