Mulla on purentakiskot olleet jo 25v. Mutta nekään eivät auta. Puren hampaita niin paljon yhteen että leuat on aamulla kipeät.Monet kiskot olen purrut hajalle.Ikenistä syljen aamuisin verta.
Mistä apu? Saako tähän vaivaan jotain rauhoittavaa vai mistäkö tuollaiset valtavat hampaiden yhteenpuremiset sitten oikein tulevat?
Taitaa olla jatkuva stressi??
Mistä apu? Saako tähän vaivaan jotain rauhoittavaa vai mistäkö tuollaiset valtavat hampaiden yhteenpuremiset sitten oikein tulevat?
Taitaa olla jatkuva stressi??
Vastaukset 7
Vanhimmat
ei katkea puremalla.
On kuitenkin parempi kuluttaa kiskoa kun omia hampaita.
Oletko löytänyt aiheeseen perehtyneen erikoishammaslääkärin?
Minulla ei ollut paljoa antaa, mutta yritä etsiä edelleen apua.
..vielä pieni tarkennus.
Eli purentakisko suojelee hampaita, ei poista ongelmaa.
Itse löysin avun -yllätys,yllätys,- omalta urheiluhierojaltani. Hieroo norm hieronnan lisäksi pään, leuat ja kasvot muutenkin, Loppui narskuttelut jo ekan käsittelyn jälkeen. Käyn kahden viikon välein.Hierojalle siis! (sellaiselle joka osaa hommansa)
tapauksissa auttaa ja vieläpä kohtuu pikaisesti, mutta poikkeuksia löytyy.
mutta EI POISTA NARSKUTTELUN SYYTÄ.
enää?
Narskuttelun lopettamisen huomasin ihan ensinnäkin siitä että suu ja hampaisto ei enää kipuilleet, (vihlontaa, puruarkuutta, jomotusta),ohimot, otsa, leukaperät ei olleet enää "jumissa", kaulan ja kasvojen/pään lihakset rentoutuivat, ja kommenttia tuli myös puolisolta, enää ei ole heräillyt vierestäkuuluvaan rutinaan ja narsk-narsk- ääniin. Halusin vaan tuoda esiin tämän mahdollisuuden että apua voi löytyä tähän vaivaan myös muualta kuin vain hampilääkäristä, jossa toki siis käyn säännöllisesti määräaikaistarkastuksissa. Toivottavasti muillekin löytyy apu tähän inhottavaan ongelmaan..
=)