Yksi valitusperuste lisää

Muistakaa valittaa myös siitä, että verrokkiautona tulli on käyttänyt Suomeen jo rekisteröityä ajoneuvoa. Siis sellaista, jossa hinnassa on jo mukana kilpien hinta, rekisteröintikatsastus jne.

Ei ole oikein, että tuontiautoa verrataan täällä jo rekisterissä olevaan ajoneuvoon. Verrokkiauton hinnasta pitäisi vähentää rekisteröintikulut, ettei niitä joudu tuontiautossa maksamaan tavallaan kahteen kertaan.

Kyse on pienestä summasta, mutta suuresta periaatteesta.
2696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Autot ruostesuojattiin tuontisatamissa olevissa maahantuontikunnostamoissa.Hintaa en osaa sanoa.Jonka lisäksi takuu ruostasojauksesta oli lisätty auton hintaan.Lisäksi laitettiin roiskeläpät.Lokarit.Voiskohan nämä puuttuvat laittaa valitukseen.

Äänestä
  • Tulli on vähentänyt tämä vuoden tilastossa luultavasti kaikesta uusista autosta(varma VW golf ja Ford Focus)keskimärin 1990 euroa verotusarvoa,luultavasti tuontikustannukset.Kaik lisät on jäänet verotamatta,mina ei ole koskan nähnut ilma metalliväri ja tehdassoitinta VW golfia tai Ford Focusta.
    Tullin tilastossa on autot verotettu listahinnalla.Mutta miksi minulta peritan lisistä(metalliväri,tehdassoitin,hälytin?) lisähintaa?
    Lähetin tietopyyntö Vaasan ,odotan vastautta.
    Mika hyvästä minulla pitäsi maksaa enemmän veroa ,kui samakaltaine VW golf variant on verotettu 24468 eurolla(listahinta 25800,verotusarvo 24468),minun uusi samallainen 26990 eurolla?
    Kuka tätä uskoo,että listassa mainitulla ajoneuvolla ei ole lisiä?
    Tullilla ei ole myös pelivaraa koska auto on uusi,"harmaat kanat OY" täälä kerralla ei pelasta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SWE kirjoitti:

Muistakaa valittaa myös siitä, että verrokkiautona tulli on käyttänyt Suomeen jo rekisteröityä ajoneuvoa. Siis sellaista, jossa hinnassa on jo mukana kilpien hinta, rekisteröintikatsastus jne.

Ei ole oikein, että tuontiautoa verrataan täällä jo rekisterissä olevaan ajoneuvoon. Verrokkiauton hinnasta pitäisi vähentää rekisteröintikulut, ettei niitä joudu tuontiautossa maksamaan tavallaan kahteen kertaan.

Kyse on pienestä summasta, mutta suuresta periaatteesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu