Vaatimuksenmukaisuustodistuksesta...

Toin keskiviikkona auton Saksasta ja kävin tuossa juuri rekisteröintikatsastuksessa ja siellä kerrottiin etten tarvitse laisinkaan vaatimuksenmukaisuustodistusta. Oli kuulemma eilen tullu uudet ohjeet, joiden mukaan sitä ei ainakaan vuosimallia -91 olevaan Opel Omega 3000 24v autoon tarvitse. Ainut paperi mikä piti olla mukana oli saksalainen rekisteriote.
Jos oikein käsitin, niin sitä ei tarvittaisi enää ennen vuotta -93 rekisteröityihin autoihin.
6811
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olipa sattuma, eilen juttelin yhden tutun kanssa joka oli ostanut taxfree bemarin, katsasti sen eilen ja siltäkään ei kyselty mitään vaatimuksenmukaisuustodistusta. Katsastus sujui Ok, kaveri vaan ihmetteli kun katsastuksen jälkeen (muistaakseni) pitää kolmen kuukauden kuluessa rekisteröidä auto ja tullihan ei ilmeisestikään tee veropäätöksiä tällä hetkellä.

Vuosimallia en muuten kysynyt mutta varmastikin oli vanhempi kuin -93.

Äänestä
  • Vuodenvaihteessa 6 kk sääntö muuttui kolmeksi kuukaudeksi! Eli enää katsastustodistus on voimassa vain 3 kk, kuuden kuukauden sijasta!

    Äänestä

  • Mulle ne sano siel katsastusasemalla, että se kolme kuukautta olisi siitä hetkestä eteenpäin, kun auton vero on tullut maksuun. Eli se ei vanhenisi se katsastus, vaikka veron käsittelyssä vierähtäisi pitempikin aika.

    Äänestä

Mikä katsastusasema oli kyseessä?

Äänestä

Ilmeisesti johtuu siitä että ko. automallille on valmistaja hakenut EU-tyyppihyväksynnän. Tällöin ei vaatimuksenmukaisuustodistusta tarvita. Henkilöautoissa se on kaikissa -95 ja uudemmissa. Ja voi olla myös vanhemmissa. Pakuissa se taisi olla vapaaehtoinen mutta monet valmistajat ovat sen hankkineet malleilleen. Ainakin saksalaisessa rek.otteessa on siitä merkintä.

Äänestä

MB 190 E 2.0 bensavehkeen, vm 91. Piti olla kaikki paperit, mutta jostain syystä DEKRAN kats. todistusta ei hyväksytty, vaan jouduin maksamaan 150 €:a jotta sain uuden viranomaistietä.

Onko se EU tyyppihyväksyntä jossain kohtaa mainittu saksalaisessa rekisteriotteessa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jii kirjoitti:

Toin keskiviikkona auton Saksasta ja kävin tuossa juuri rekisteröintikatsastuksessa ja siellä kerrottiin etten tarvitse laisinkaan vaatimuksenmukaisuustodistusta. Oli kuulemma eilen tullu uudet ohjeet, joiden mukaan sitä ei ainakaan vuosimallia -91 olevaan Opel Omega 3000 24v autoon tarvitse. Ainut paperi mikä piti olla mukana oli saksalainen rekisteriote.
Jos oikein käsitin, niin sitä ei tarvittaisi enää ennen vuotta -93 rekisteröityihin autoihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu