minulle tehtiin rintojen pienennysleikkaus reilu viikko sitten. eilen lääkäri poisti siteet ja tikit. leikkaushaavojen päälle hän laittoi silikoniteippiä jota käski käyttämään seuraavat 5 viikkoa. teippi kuitenkin aiheuttaa ikävää kirvelyn tunnetta haavoissa. onko se normaalia? mikä silikoniteippi on ihoystävällisin? tukevat urheiluliivit myös hankaavat ja ärsyttävät haavoja. onko ideoita miten liivit voisi vuorata mahd. pehmeiksi? kaikki tieto ja ideat tervetulleita heiltä joilla on kokemusta asiasta!!! hyvää talven jatkoa kaikille ;)
leikkaushaavat
!!!
71531
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kannattoisko soittaa tuosta kirvelystä ihan sinne paikkaan missä sut leikattiin???
Missä sulle tehtiin leikkaus? Julkisella vai yksityisellä? Mulle tehtiin julkisella vajaa 7 viikkoa sitten ja ei sanallakaan mainittu edes silikoniteipeistä! Mä teippailin haavojani leikkelemällä apteekista ostamistani sideharsotaitoksista sopivia palasia mitä sitten kiinnitin haavateipillä, esim. haavan päälle pitkulainen
n.1-2cm levyinen suikale, jonka reunoihin teippiä niin että pysyi ihossa kiinni mutta haavan päällä kuitenkin VAIN sideharso, ei teippiä hauduttamassa. (Mietinpä vain että olisikohan pitänyt/pitäisköhän itsekin käyttää silikoniteippiä??!) Niillä sideharsoilla ja ruokakaupasta ostamillani imetyssuojilla myöskin pehmentelin liivejä. Haavakivun lisäksi mulla meni myös iho niin kipeäksi että meinasi itku tulla kaikesta kosketuksesta. Kannattaa kysyä kirvelystä varmuuden vuoksi asiantuntijalta niin saa kunnon tietoa.
sideharsotaitoksia jotka teippasin kiinne minulle ei sopinut se silikoni teippi
leikattiin yksityisellä. näköjään hoito-ohjeet vaihtelevat todella paljon riippuen kirurgista. omani perusteli silikoniteipin käytön sillä että se estää arven leviämisen ja myöskin tukee rintaa koska minulle laittoi teippiä koko rinnan alaosaan.
haavojen kirvely loppui yhdessä päivässä. nyt ei ole varsinaisia kipuja. rinnat kylläkin tuntuvat aika turvonneilta ja pinkeiltä ja...miten nyt kuvailisin...puutuneilta. onko muilla samanlaisia tuntemuksia? omasta leikkauksestani nyt 10 päivää.
Samanlaisia tuntemuksia on! Mulla rupesi turvotus ja pinkeys pikkkuhiljaa helpottamaan vasta noin kuukauden jälkeen leikkauksesta. Nyt 7 viikon jälkeen on edelleen turvotusta, rinnan ulkosyrjissä ja alaosissa puutunutta fiilistä, toinen kylki turvoksissa hieman, nännit arat ja niin pois päin. Paraneminen tosi paljon yksilöllistä. Mut leikannut lääkäri sanoi että tuntemuksia voi olla kuukausien ajan ja se on ihan normaalia. Käytän vieläkin öisin liivejä enkä pysty vieläkään nukkumaan vatsallani. Kyljelläni sentään jo onneksi! Oikean rinnan kyljen alle menevän vaakatason haavan alla kova alue, arpikudosta tai muuta. Senkin pehmenemistä odottelen ja toivon että se ylipäänsä pehmenee!! Joten kärsivällisyyttä vain, leikkaus on melko iso operaatio ja vaatii aikaa parantua... Tsemppiä ja palaillaan!!
Tämä ei ole mikään vastaus, mutta haluaisin tietää - kun olen itse menossa - oliko rinnat kamalan kipeät heti leikkauksen jälkeen? Mistä ne urheiluliivit tuli, ei kai niitä etukäteen voi mukaan ostaa, vaikka tietääkin mihin kokoon rinnat pienenee?
Onko kenelläkään kokemusta Sairaala Lasaretin plastiikkakirurgisista leikkauksista Kuopiossa? Olen ollut siellä muunlaisessa, parissakin, leikkauksessa, mutta ei siis pl-kirurgisessa, ja tykkäsin hoidosta tosi paljon. Kohtelu oli ihan huippua.
Kertokaa, please!
ovat ne tietysti kipeät leikkauksen jälkeen mutta hyvin sen kestää. sairaalassa vietin kaksi ensimmäistä vuorokautta jolloin olin vahvalla kipulääkityksellä ja nukuin melkein koko ajan. kotiin päästyäni selvisin hyvin burana 600 voimalla. ensimmäisen viikon jälkeen en ole enään syönyt särkylääkkeitä. nyt leikkauksesta on 2 viikkoa ja voin todella hyvin. ensimmäiset päivät saattaa olla aika heikko olo mutta sen jälkeen olo rupeaa kohenemaan vauhdilla.
sain sairaalasta liivit jotka ei kuitenkaan kovin tukevat. ekan viikon jälkeen kävin ostamassa shock absorber merkkiset urheiluliivit. suosittelen! liivejä on eri tukitasoja ja kannattaakin ostaa mahd. tukevat. sairaalasta saamiani pehmeitä liivejä olen käyttänyt öisin.
tsemppiä! ;)