Hyvät Pahat Romanit

Koskahan saisimme asiasta jonkun päätöksen, tai edes yhteisen mielipiteen.

Romaneja eli kotoisesti "mustalaisia" jotkut pitävät todella mukavina, toiset taas ehdottomina varkaina. Miten se asia nyt loppujen lopuksi olis? Miksi romanit varastavat? Miksi he riehuvat yleisillä paikoilla? Miksei kukaan halua asua heidän naapurissaan? Vai onko kaikki yhtä luulosairautta.....? Käyttäytyvätkö he näin siksi että yhteiskunta hylkii heitä? Olemmeko oravanpyörässä?
5260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kummallistahan se on mutta ainakin täälläpäin ei mustalaiset tunnu sopeutuvan ns.. normaaliin elämään vaan rettelöivät jokaisessa mahdollisessa asiassa ja näin pilaavat ehkä sen hyvän maineen . ? onko sitä ollut enää kymmeniin vuosiin?tuntuu olevan 16v-40v täyttä paska sakkia ei lait eikä asetukset kuulu heille! siperia opettaa!

Äänestä
  • ainakin meidän kerrostalossa vituttaa kun mannet ajaa autonsa autopaikalle just niinkun lystää, eli muut autot ei mahdu kun on väh. metrin väli... ja niiden muksut huutaa käytävällä toisilleen kerrosten välissä ja valtaavat koko käytävän. sitten kun yrittää päästä ohi niin eivät varmasti väistä ja hyvässä lykyssä haukkuvat perään niinkun erään kerran (sanoilla joiden merkitystä lasten ei tulisi muutamaan vuoteen edes tietää)... ne pomppivat ja painivat käytävällä ovia vasten, "luukuttavat" postiluukkua, pimputtelevat ovikelloa jne... itse muistan kun käytiin lapsena serkuilla kerrostalolla niin käytävässä ei saanut huutaa eikä mekastaa eikä juosta, muuten tuli melkein tukkapöllyä. miksei niiden lapsilla ole mitään kuria eikä räätyä??!! Ei ihmekään millaisia jotkut mustalaiset ovat kun kasvatus on noinkin vapaaluontoista. Eivät he osaa sitten aikuisinakaan hävetä yleisillä paikoilla riehumista ja epäsopivaa käytöstä kun siihen annetaan tottua.

    Äänestä

historiaa käsittelevä osuus sensuroitiin.

Äänestä

Tiedän tapauksen missä suunnilleen alle kouluikäinen mannepoika kantoi mikroaaltouunia kaupasta ulos. Myyjä säntäsi perään ilmoittamaan tämän äidille, joka juuri sulloi sitä Volvon takapenkille, että uunia ei ole maksettu! Arvatkaa tämä romaanitar reagoi? Alkoi hakkaamaan hölmistyneen näköistä poikaa ja torui "hai varastelet sie, että kehtaat, hyi sinnuu poika"
Myyjä ei voinut kuin todeta tilanteen! heh
Ps. varmaan seuraavasssa, tai sitä seuraavassa kaupassa käynnin jälkeen, jo roomaaneillakin oli perheessä uusi mikrouuni!

Äänestä

Tää, nyt on tätä ...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Merja kirjoitti:

Koskahan saisimme asiasta jonkun päätöksen, tai edes yhteisen mielipiteen.

Romaneja eli kotoisesti "mustalaisia" jotkut pitävät todella mukavina, toiset taas ehdottomina varkaina. Miten se asia nyt loppujen lopuksi olis? Miksi romanit varastavat? Miksi he riehuvat yleisillä paikoilla? Miksei kukaan halua asua heidän naapurissaan? Vai onko kaikki yhtä luulosairautta.....? Käyttäytyvätkö he näin siksi että yhteiskunta hylkii heitä? Olemmeko oravanpyörässä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu