Hovind syyllinen!!!

Häkki heilahtaa DrDinolle, ja kunnolla!

Eräs maailman kuuluisimmista kreationisteista, evankelista, valetohtori ja suuri paskanpuhuja Kent Hovind todettiin syylliseksi kaikkiaan 58 syytekohtaan erilaisista talous- ja verorikoksista.

Hovind saa tietysti odotella tuomiotaan jo vankilassa karkaamisriskin vuoksi - tuomarin mukaan Hovind on "vaaraksi yhteisölle".

Maksimituomio Hovindin rikoksista on 288 vuotta.

http://www.pensacolanewsjournal.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20061102/NEWS01/611020330/1006

Oivoi :D :D :D

21

1777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pseudohippi

      Tämä oli erityisen hauska:

      "Hovind also believes that as workers of God, he and all employees of the theme park and his ministry are exempt from paying taxes."

      Jumalan asialla kun ollaan niin ei tarvitse verojakaan maksaa...

    • Hapkidod

      Ainahan pieni kreationisti voi tuudittautua sillä ajatuksella että ne muut palaa helvetissä. Nii.

      Tässä tapauksessa Hovind varmasti yrittää parannella mieltään sillä että paha tuomari ja ilkeät syyttäjät vielä oppivat läksynsä vanhan vihtahousun käsittelyssä, ja varmasti Hovindin kannattajat eivät voi uskoa miehen tuomitsemista joten alkavat haukkua oikeudenkäyntiä tuttuun amerikkalais-uskovaiseen tapaan ateistien salaliitoksi, tjms.

      Itse en asiaa pidä huvittava, täällä nyökkäilen vain tyydyttyneen vihaisena ja huulet puristuneena valkoiseksi viivaksi - vaikka Hovind saisi maksimirangaistuksen, on se silti milligramma siitä suunnattomasta määrästä paskaa joka tuon miehen niskaan tulisi kaataa. Monenkohan ihmisen rationaalisen puolen tuonkin miehen verbaaliset myrkyt ovat saastuttaneet?

    • Rigor.Mortis

      Jotenkin vaan veikkaan, että arvoisa "tohtorimme" ei joudu istumaan kuin murto-osan tuomiostaan. Tuomio lienee pari vuotta linnaa ja sakot päälle.

      Täytynee kuitenkin lähettää Hovindille pari toppaa saippuaa (liukkainta laatua, jotta se putoaa kädestä helposti), niin Kent pääsee tutustumaan Bubbaan ja muihin uusiin ystäviin lähemmin suihkutiloissa.. :-)

    • Joskus kun on tuotu esille Haeckelin joitakin vähemmän kunniakkaita mielipiteitä tai väitteitä, on jokunen evoluutikko tullut puolustamaan, etteivät ne vaikuta hänen tieteelliseen työhönsä tai evoluution uskottavuuteen.
      Miksei samaa retoriikkaa voi soveltaa Hovindiin? Hovind kait rinnasti toimintansa katolisen kirkon (uskonnollisen järjestön) verovapaaseen toimintaan. Oikeus oli eri mieltä.

      No, vahingonilo on ainakin vilpitön tunne, ja ehkä se antaa vähän kuvaa henkilön sydämen tilasta muutenkin.

      • En minä ainakaan Haeckelia muuten ole puolustanut kuin siihen hänen kuuluisaan sikiöpiirrokseensa liittyen.

        Ja aivan varmasti olen iloinen siitä, että valehteleva tekopyhä evankelista saa tuomion järjestelmällisistä rikoksistaan. Tosin nyt on sitten yksi naurunaihe vähemmän...

        Hei, sanopas sille ystävällesi Reinikaiselle, että nyt olisi markkinarako dinorintamalla!


      • Hapkidod
        illuminatus kirjoitti:

        En minä ainakaan Haeckelia muuten ole puolustanut kuin siihen hänen kuuluisaan sikiöpiirrokseensa liittyen.

        Ja aivan varmasti olen iloinen siitä, että valehteleva tekopyhä evankelista saa tuomion järjestelmällisistä rikoksistaan. Tosin nyt on sitten yksi naurunaihe vähemmän...

        Hei, sanopas sille ystävällesi Reinikaiselle, että nyt olisi markkinarako dinorintamalla!

        Särkäniemeen tai Linnanmäelle voisi rakentaa komean Dinosauruspuiston joka (hauskanpidon tietysti minimoiden, sehän ei kuulu terveisiin elämäntapoihin vaan on hyvin syntistä) näyttäisi lapsille pari stegosaurusta teekupillisella tai ceratopseja päivitellen rankkaa sadetta pienen mökin uumenista.

        Tietysti kaikkien mekaanisten dinosaurusten äännähtelyt voisivat olla inhimillisiä ja jokaisen alueen vieressä voisi olla sellainen "infokyltti" jossa komeilisi Reinikaisen kuva ja tekstiä tyyliin: "Tyrannosaurus Rexit eivät olleet ateistisen kuvan mukaisesti saalistajia tai petoeläimiä, ne olivat kaikki vegaaneja ja kannattivat demokratiaa".

        Ja jos opetushallitus tai joku valtionvirasto käy Reinikaisen dinopuistoon kiinni, voisi Reinikainen välittömästi vetää asian oikeuteen uskonvapauden rikkomisesta.

        "Tämä on kristittyjen perspektiivi asioista! Teillä ei ole oikeutta viedä minulta aatteitani!".

        "Herra Reinikainen, opetatte lapsille että velociraptorit olivat viehkeitä seurapiirineitoja jotka rakensivat dinosaurusten yhteiskuntiin sosiaalitoimistoja ja orpokoteja, puhumattakaan siitä niiden hampaat oli älykkäästi suunniteltu kantamaan painavatkin rakenteet, eikä niillä revitty lihaa saaliista kuten ateistinen salaliitto väittää".

        "No ime kellejäs pakana, palat kuitenkin helvetissä!"


      • Pseudohippi

        vai kommentoitko noin muuten vaan, periaatteesta?

        > Hovind kait rinnasti toimintansa katolisen kirkon (uskonnollisen järjestön) verovapaaseen toimintaan.

        Jaa. Että USAssa uskonnollisten järjestöjen palveluksessa olevien työntekijöiden ei tarvitse maksaa veroja?

        Suosittelen että tarkistat tämän asian vielä. Tai vaihtoehtoisesti voit lukea linkitetyt artikkelit.


      • Pseudohippi kirjoitti:

        vai kommentoitko noin muuten vaan, periaatteesta?

        > Hovind kait rinnasti toimintansa katolisen kirkon (uskonnollisen järjestön) verovapaaseen toimintaan.

        Jaa. Että USAssa uskonnollisten järjestöjen palveluksessa olevien työntekijöiden ei tarvitse maksaa veroja?

        Suosittelen että tarkistat tämän asian vielä. Tai vaihtoehtoisesti voit lukea linkitetyt artikkelit.

        Siellä keskusteluosiossa oli viittaus katoliseen kirkkoon. Silmäilin artikkelitkin, mutta kun en tiedä katolisen kirkon verokohtelua (eli kuinka laaja verovapaus on. Sen tiedän, että lahjoitukset kirkoille ovat verovapaata tuloa), niin ajattelin selittää Hovindin tapauksen parhain päin. Eikös olekin kauniisti ajateltu?


    • uskistrolli

      Kerrotaanhan se jo Raamatussakin, että totisia kristittyjä tullaan lopun aikoina vainoamaan. Ei tämä yllätä meitä kristittyjä lainkaan, viettihän Paavalikin vankilassa vuosikausia.

      • Veroja kierrettiin

        Tuomio ei tullut uskomisesta Jesseen, vaan veronkierrosta, joka ei käsittääkseni ole olennainen osa kristinuskoa. Korjaa jos olen mielestäsi väärässä.


      • Pseudohippi

        "Antakaa siis keisarille mikä keisarille kuuluu ja Jumalalle mikä Jumalalle kuuluu." (Matt 22:21)

        Hovind ei liene tätä kohtaa raamatusta koskaan tullut lukeneeksi.


      • Pseudohippi kirjoitti:

        "Antakaa siis keisarille mikä keisarille kuuluu ja Jumalalle mikä Jumalalle kuuluu." (Matt 22:21)

        Hovind ei liene tätä kohtaa raamatusta koskaan tullut lukeneeksi.

        Heips vaan pitkästä aikaa, Pseudohippi!
        Asiahan vakava, eikä sillä tietenkään pitäisi laskea leikkiä, mutta...
        Luulen, että Hovind on kirjaimellisen tulkinnan kannalla tuosta kohdasta ja koska Amerikassa ei ole keisaria, ei hänen tarvitse maksaakaan veroja hänelle.


      • Minä vaan
        Pseudohippi kirjoitti:

        "Antakaa siis keisarille mikä keisarille kuuluu ja Jumalalle mikä Jumalalle kuuluu." (Matt 22:21)

        Hovind ei liene tätä kohtaa raamatusta koskaan tullut lukeneeksi.

        Ei USAssa ole keisaria!!!! Taas sitä nähdään miten evokit yrittää vääristellä asioita!!! Taidatte olla saatanan vallassa kaikki!!!!!!!!!


      • Minä vaan
        tuttumies kirjoitti:

        Heips vaan pitkästä aikaa, Pseudohippi!
        Asiahan vakava, eikä sillä tietenkään pitäisi laskea leikkiä, mutta...
        Luulen, että Hovind on kirjaimellisen tulkinnan kannalla tuosta kohdasta ja koska Amerikassa ei ole keisaria, ei hänen tarvitse maksaakaan veroja hänelle.

        Juuri kun pääsin heittämästä tuota vitsinä täältä löytyykin tällainen kommentti... Ihmeellistä on tämä elämä. :)


      • Minä vaan kirjoitti:

        Juuri kun pääsin heittämästä tuota vitsinä täältä löytyykin tällainen kommentti... Ihmeellistä on tämä elämä. :)

        Myöhästyit parilla minuutilla. Ehkä ensikerralla onnistaa paremmin (-;


    • vanha-kissa

      Kaikkea sitten tapahtuu tuolla amerikan mailla. Nämä moraalinvartijat onnistuvat sotkemaan oman pesänsäkin, nyt viimeksi tämä evankelista narahti maksullisesta seksistä (mies miehelle):
      http://www.cbsnews.com/stories/2006/11/05/national/main2153638.shtml

      Jos näiden hemmojen mielipide säännöistä, etiikasta tai moraalista on yleistettävissä muihinkin uskonnollisiin piireihin, niin ei hyvältä näytä.

      Eihän näköjään tarvitse edes pysyä totuudessa, jos Jeesus valkopesee valehtelusynnit - evoluutiota voi siis piestä valheenkin keinoin, eikä edes omaatuntoa kolkuta, niinkö?

    • Maarit...

      ...Miettikääpäs välillä omaa elämäännekin sonnan jauhajat!

      Vaikka onhan se ihan ymmärrettävää, että kun oma elämä ahdistaa niin on kiva mässäillä toisten ihmisten asioilla ja uutisankoilla ym. Silloinhan ainakin omat huolet hetkeksi unohtuu. Kun onhan siinä vaaransa jos liikaa omaa elämäänsä miettii -voi vaikka huono omatunto yllättää. Vai onko teillä sellaista kuin omatunto... Ei ainakaan jutuistanne päätellen -erittäin alhaista tasoa, suorastaan halveksuttavaa läpää! Mielipiteiden ilmaiseminen katsokaas on täysin eri asia kuin pilkkaaminen ja paskan puhuminen!

      Onneksi on niitä kriisipuhelimia ym. Kilauttakaapa välillä sinne, niin ette ole ruuhkauttamassa näitä keskustelupalstoja.

      • ... vaikken tärkeilijä olekaan.

        Hovind on epärehellinen evankelista, joka mielellään on ollut kertomassa toisile, mikä on oikein ja mikä väärin. Ja hänen valehtelunsa myös evoluutioon liittyen on suorastaan legendaarista. Ja niillä miljoonilla, jotka Hovind pimitti, olisi tehnyt jo kaikenlaista yleishyödyllistä.

        Eikä ainakaan allekirjoittanutta elämä ahdista, päin vastoin - ja jos tuollaiset epärehelliset pellet kuten Hovind saadaan vankilaan, niin maailma on vieläpä astetta parempi paikka.

        Niin, että Maarit on hyvä vaan ja keskittyy siihen omaan sontaansa - vaikka siellä kriisipuhelimessa.

        Tuossa hyvä numero sinulle: puh. 0400 466 990 (Uskontojen uhrien tuki UUT ry)


      • Maarit...
        illuminatus kirjoitti:

        ... vaikken tärkeilijä olekaan.

        Hovind on epärehellinen evankelista, joka mielellään on ollut kertomassa toisile, mikä on oikein ja mikä väärin. Ja hänen valehtelunsa myös evoluutioon liittyen on suorastaan legendaarista. Ja niillä miljoonilla, jotka Hovind pimitti, olisi tehnyt jo kaikenlaista yleishyödyllistä.

        Eikä ainakaan allekirjoittanutta elämä ahdista, päin vastoin - ja jos tuollaiset epärehelliset pellet kuten Hovind saadaan vankilaan, niin maailma on vieläpä astetta parempi paikka.

        Niin, että Maarit on hyvä vaan ja keskittyy siihen omaan sontaansa - vaikka siellä kriisipuhelimessa.

        Tuossa hyvä numero sinulle: puh. 0400 466 990 (Uskontojen uhrien tuki UUT ry)

        Saanen huomauttaa että minä en maininnut omasta uskonelämästäni yhtään mitään enkä myöskään suhtautumisestani Hovindiin. Enkä julkisilla palstoilla aio sitä tehdäkään.
        Kannattaa lukea jatkossa tarkemmin.


      • kaskun
        Maarit... kirjoitti:

        Saanen huomauttaa että minä en maininnut omasta uskonelämästäni yhtään mitään enkä myöskään suhtautumisestani Hovindiin. Enkä julkisilla palstoilla aio sitä tehdäkään.
        Kannattaa lukea jatkossa tarkemmin.

        "Saanen huomauttaa että minä en maininnut omasta uskonelämästäni yhtään mitään"

        Et niin. Kunhan mässäilet toisten asioilla ja neuvot miten muiden tulee olla ja elää ilman että mitään kerrot omasta elämästäsi. Vähän niin kun Hovind on tavannut tehdä.

        Se että rikolliset tuomitaan teoistaan vankilaan on pääsääntöisesti ihan hyvä asia ja lainkuuliaisille ja rehellisille ihmisille tyytyväisyyden aihe. Eikö sinustakin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      312
      7303
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      69
      5149
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4534
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4352
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      100
      4084
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      49
      3881
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3780
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      73
      3680
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3576
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      83
      3403
    Aihe