Lääkkeiden väärinkäyttöä

Hoitsu

Oletko käyttänyt lääkkeitä väärin? Minä olen ja aika tavalla jopa. Ja olen hoitoalan ihmisiä. En millään tavoin riippuvainen. Helpotan vain oloani silloin tällöin. Tuomittavaa eikö totta? Ja luulisin että tosi yleistä. Siitä vain ei saa puhua.

4

824

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n-18

      Joskus vedin särkylääkettä ja päälle pirtua.
      Hieman sekava olotila =P
      Mut en muuten ole.Se oli vaan toi ainut kerta.
      Ja siitäkin jo aikaa

    • Olenko?

      Onko lääkkeiden väärinkäyttöä kun ei ota määrättyjä särkylääkkeitä vaan heittää niitä roskiin? Jos on, niin olen väärinkäyttäjä. Kyllä väärinkäyttöä esiintyy paljon, sekä kaltaiseni lailla että sinin, kysyjän lailla. Tehkäämme parannus. Hoitaja minäkin.

    • Pocahontas

      Hei.
      Joudun käyttämään itse lääkeitä tänäpäivänäkin, ilamn en pärjää ja sen on itse lääkri todennut. Mut mennäänpä nyt 3 vuotta taaksepäin.. Lääkäri määräsi kipuihini vahvoja särky ja tulehduslääkkeitä, elämä ei olut muutenkaan mitenkään mallillaan vaan olin syvästi masentunut. Kukaan ei huomioinut minua, joten ppäädyin aluksi pullon pohjaa katsomaan. Aluksi käytin ihan kohtuudella ja pidin huolen siitä että otan lääkkeet erikseen. Lääkäri lopetti lääkkeeni kuukauden kuluttua, muuta en pystynyt lopettamaan. Olin siihen koukussa. Masennukseni syveni ja yritin monet kerrat itsemurhaa. Lopulta ajauduin siihen että otin lääkkeitäni viina kanssa ales. Se oli mun tapa paeta todellisuutta. Joskus kun ei ollut viinaa missään jemmassa otin kourallisen lääkkeitä, kaikkea sekaisin mitä mull oli ja kurkusta alas. Joktu alkoi ihmetel mun huoletonta käyttäytymista ja kalpeisuut. mikään ei innostanut. Nyt kun syön lääkeitä pelkään koko ajan jäänkö taas niihin koukkuun. ja joskus otan lääkeeni alkoholin kanssa alas. Tiedän et se on väärin ja mulla se on ongelma, mutta silti ajattelen et pystyn sen hallitsemaan. Jos nyt jään lääkkeisiin kiinni en voi sille mitään. En voi olla ottamatta. Joskus jään ottamatta kun pelkään ett otan liikaa, mut loppu päivästä mun on pakko nielasta lääkkeeni, kivut on niin kovat. Joskus huomaan ottavani niitä tajuamata liikaa.
      Kun ihminen ottaa jotain "normaalia" enmmän niin on se mielestäni aina pako todellisuudesta, silloin menee omaan maailmaan jossa aattelee et on kaikki hyvin. Onneksi on kohtalo tovereita jotka ymmärätvät ja auttavat aina tarpeen ja osaamisen mukaan.

    • saimi

      mää otin kerran tisperiinin ja koka-kolaa, aika lailla heitteli :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      203
      13388
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      6710
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      168
      6363
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      93
      4671
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      69
      4273
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4161
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3640
    Aihe