Kuolema hirttämällä
Saddam
10648
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
riemuita. Tunnettehan palstan tosiuskovaiset...
vedota siihen että saddam oli teko hetkellä kännissä ja eikä muista mitään,tietysti ensikertalaisena voisi tuomio olla myös vähän pienempi.
että hänellähän oli vaki työpaikka joten se tulisi ottaa myös huomioon.
Koska Saddam on ensikertalainen, voitaisiin tuomiota keventää ja hänet hirtettäisiin vain pikkaisen hengiltä. Tällöin voitaisiin katsoa pikkaisen kovempi tuomio Kurdien kaasuttamisesta.
Ja jonkin asteiseen mielenvikaisuuteen vetoamalla voitaisiin siirtää hänet mielisairaalaan?
Tyypillistä voittajan "oikeutta". Oikeus ei katsonut tarpeelliseksi käydä läpi Saddamin (ja USA:n hallinnon) suurinta rikkomusta 1980-luvulta eli Irania vastaan käytyä hyökkäyssotaa vaikka se johti miljoonien ihmisten kuolemaan. Noiden asioiden penkominen olisi johtanut USA:n hallinnon edustajien toimien julkituloon ja USA:n käsikassaraoikeus päätti vain sivuuttaa sen tärkeimmän asian joka olisi täytynyt oikeudessa käsitellä. Mutta niinhän se on että ei Staliniakaan aikanaan tuomiolle saatu. Ei se kyllä ole ihme että jenkkilä on terrori-iskujen kohteena, koska kyllä islamilaisessa maailmassa näistä asioista ollaan tietoisia ja katkeria. Tällä toiminnalla USA tuo julki sen, ettei Iranilaisen henki ole minkään arvoinen.
Tuomioistuin, joka tuomion langetti on vain väärä.
Lakia , kun ei voida länsimaisen oikeuskäsityksen mukaan laatia taannehtivasti voimaan.
Saddamin aikaisen Irakin lain mukaa Presidenttiä ei voida tuomita mistään päätöksestään, ei edes laittomasta. Näin ollen nykyinen Irakin tuomioistuin ei voi Irakin lakien mukaan tuomita Saddamia ollenkaan, mikäli se noudattaa länsimaista oikeus kulttuuria, mitä se on ainakin noudattavinaan..
Ainoat oikeuslaitokset, jotka olisivat voineet tuomita länsimaisen oikeusjärjestelmän mukaan, Saddamin on Haagin sotarikostuomioistuin ja Belgian oikeuslaitos.
Mutta nämä eivät kelpaa USA:lle, koska silloin se joutuisi myöntämään niiden juridisen oikeuden ja tällöin myös Yhdysvaltain kansalaisia täytyisi luovuttaa näihin oikeuksiin tuomittavaksi sotarikoksista.
Irakin presidentin hirttämispäätös on lopullinen sytyke sisällissodalle. USA joutuu ennemmin tai myöhemmin myöntämään päätyneensä uuteen Vietnamiin.
Uskon, että sisällisodan päätyttyä tullaan Saddamin kunnia palauttamaan Irakissa. Vaikka toisaalta, eihän Saddam vangittunakaan missään vaiheessa ole luopunut itsekunnioituksestaan, vaan päinvastoin on nasevin sanankääntein paljastanut näytösoikeudenkäynnin tuomarit USA:n marioneteiksi.
Ja vielä koittaa se oikeuden päivä, jolloin George Bush tuomitaan Irakin kansanmurhasta kuolemaan.
Ei Bushia tuomita kuolemaan. Bushin uuskonservatiivien lompakkoja hivelevä toiminta kyllä johtaa monien muslimeiden ja länsimaalaisten kuolemaan. Ja lisääntyneeseen antiamerikkalaisuuteen, juutalaisvastaisuuteen, islaminvastaiseen toimintaan ja terroriin puolin ja toisin. Sellainen on ameriikan tie. Täytyy toivoa että tuo Kiina nousee valtapolitiikkaa tasapainottavaksi tekijäksi vähitellen. Sillä on yksi ainoa rähinän kohde eli Taiwan. USA:lla niitä tuntuu olevan joka maailmankolkassa monta.
Luitteko muuten hesarista että Kiina antaa avokätistä apua Afrikalle, ja "sattumalta" lähes kaikki Afrikan maat tukevat Kiinan näkemyksiä Taiwanin suhteen... Raha ratkaisee.
Olipa Saddam sitten ollut millainen diktaattori tahansa, niin hänen aikanaan maassa oli edes jonkinasteinen stabiili tilanne ja kaikki rullasi normaaliin tapaan ja vain hallintoa vastaan kapinoivat nujerettiin. Toisaalta Usa tuki Saddamia sodassa Irania vastaan, mutta vaarallinen Saddamista tuli Usan kannalta vasta, kun öljyntulo Irakissa oli vaarassa. Usasta myytiin kurdien tappamiseen kaasuja ja myrkkyjä, eikä Usa silloin ollut lainkaan huolissaan Saddamin hirmuhallinnosta.
Nyt maa on saatu jo kehitysmaan asteelle ja täyteen kaaokseen Usan ja sen puudeleiden ansiosta. Jäleenrakennusrahoja kavallettu miljarditolkulla ja Irakissa on kuollut enemmäm siviilejä kuin Saddamin hallintokaudella konsanaan.
Jos Saddam hirtetään, mitä hieman epäilen, mutten ole varma, niin on täysin varmaa, että Irakissa alkaa Usa ja koaliition pullamössöilla ja Usaa tukevilla Irakilaisilla todella vaikeat ajat.
Jos Saddam hirtetään, niin samalla voisi hirttää myös Bushin, joka saanut tämä kaaoksen, tappamiset ja ryöstöaallon aikaan Irakissa.
Olisin valmis itse pujottamaan narun Bushin kaulaan ja potkaisemaan luukun alta, mutta se tietenkin vain saavuttamaton unelma:-)