Helvetti fiktiota

Keskustelin kaverini kanssa erään pelastusarmeijan upseerin kanssa uskon asioista. Keskustelu kääntyi kadotukseen ja helvettiin.

Pelastusarmeijan upseeri sanoi meille, että helvetti on paikka, jossa ihminen on ikuisesti tuskissaan tietoisessa tilassa. Hän sanoi, että ne jotka eivät pelastu, joutuu helvettiin.

Jotkut sanovat, että kadotus ja helvetti on kaksi eri asiaa.

Itse en usko helvettiin, mutta kadotukseen kylläkin. Olen sitä mieltä, että kadotus on eri asia kuin helvetti.
3188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kreikankielessä sanaa kadotus vastaa 'apoleia' tai 'olethros', joiden merkitys on (täydellinen) tuho.

Äänestä
  • että ne jotka eivät suostu kääntymään tuhotaan (terminoidaan) kuin termimaito.

    Äänestä

Jeesus opetti Matt 9:43 Ja jos sinun kätesi viettelee sinua hakkaa se poikki. Parempi on sinulle että käsipuolena menet elämään sisälle kuin että, molemmat kädet tallella, joudut helvettiin, sammumattomaan tuleen...
Matt 9:48 jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu.
Jes 66:24 Ja he käyvät ulos katselemaan niiden miesten ruumiita jotka ovat luopuneet minusta, siölä heidä matonsa ei kuole, eikä heidän tulensa sammu ja he ovat kauhistukseksi kaikelle lihalle.
Dan 12:2 Ja monet maan tomussa makaavista heräjävät, toiset iankaikkiseen elämään, toiset häpeään ja iankaikkiseen kauhistukseen.
Ilm 20:10 Ja perkele, heidän villitsijänsä heitetään tuli- ja tulikivijärveen, jossa myös peto ja väärä profeetta ovat, ja heitä vaivataan yöt päivät, aina ja iankaikkisesti.
Ilm 20:14 Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi. Ei siis pelkkä kaatopaikka. Se valmistettiin alunperin perkeleelle ja hänen enkeleilleen, ei ihmisille.
Tämä on helvetti-faktaa. Helvetissä ei ole siis vielä ketään, vaikka paljon väkeä sinne onkin toivoteltu meneväksi. Tuonela ja paratiisi ovat puolestaan kuolleiden ihmisten olinpaikkoja. Tartarus on syvyys ja vankila jossa tuomitut enkelit säilytetään ja itseään saatanaakin siellä pidetään tuhat vuotta. Demonit tuntuvat pelkäävän sitä paikkaa hirmuisesti. Kadotus on sen sijaan oudompi paikka. Siellä siis ovat kaikki kadonneet? Millaiseksi paikaksi se selitetään kun en nyt löydä mitään?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelastus ja kadotus kirjoitti:

Keskustelin kaverini kanssa erään pelastusarmeijan upseerin kanssa uskon asioista. Keskustelu kääntyi kadotukseen ja helvettiin.

Pelastusarmeijan upseeri sanoi meille, että helvetti on paikka, jossa ihminen on ikuisesti tuskissaan tietoisessa tilassa. Hän sanoi, että ne jotka eivät pelastu, joutuu helvettiin.

Jotkut sanovat, että kadotus ja helvetti on kaksi eri asiaa.

Itse en usko helvettiin, mutta kadotukseen kylläkin. Olen sitä mieltä, että kadotus on eri asia kuin helvetti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu