Juuri poistetussa viestiketjussa oli mielenkiintoinen ajatus, josta toivon meidän keskustelevan. Laitan sen tähän kokonaan:
"Anna mun kaikki
Kirjoittanut: kestää 5.11.2006 klo 10.09
Lähkärit kulkevat johdatuksen mukaan. Sihenhän sinä et varmaan usko. Siis tällä AO muuttaneella on jotakin CIAn kanssa tekemistä kun se heti jäljitettiin. Jäikö viimeiset vuokrat maksamatta?? Vai unehtuiko vesiletku päälle vanhassa paikassa...hohjoijaa... on se hyvä, kun joku pitää huolta.
Vai että CIA... hehee bööö"
Ja sitten varsinaiseen omaan kysymykseeni:
Uskotteko mormonit ja muut palstaa seuraavat, että elämässänne on johdatusta? Onko johdatusta erityisen paljon lähetyssaarnaajilla, kun he etsivät ihmisiä, joille voisivat kertoa omasta uskonnostaan? Vai onko johdatusta kaikilla vilpittömillä ihmisillä - tai jopa vilpillisilläkin?
Voiko johdatus koskea muutakin kuin elämän hengellisiä ilmiöitä?
Itse olen kokenut johdatusta sekä hengellisessä että arkisessa elämässäni. Se vaatii kohdallani sitä, että panen syrjään omat mielpiteeni ja aikaisemmat uskomukseni jostain asiasta ja hiljennyt kuuntelemaan, mitä Jumala haluaa minulle kertoa.
Varsinkin ihmissuhteissa tämä tuntuu toimivan, sillä monta kertaa olen ymmärtänyt vaieta oikeaan aikaan tai olen löytänyt jotain sellaista sanottavaa, johon ei oma viisauteni olisi mitenkään voinut riittää.
"Anna mun kaikki
Kirjoittanut: kestää 5.11.2006 klo 10.09
Lähkärit kulkevat johdatuksen mukaan. Sihenhän sinä et varmaan usko. Siis tällä AO muuttaneella on jotakin CIAn kanssa tekemistä kun se heti jäljitettiin. Jäikö viimeiset vuokrat maksamatta?? Vai unehtuiko vesiletku päälle vanhassa paikassa...hohjoijaa... on se hyvä, kun joku pitää huolta.
Vai että CIA... hehee bööö"
Ja sitten varsinaiseen omaan kysymykseeni:
Uskotteko mormonit ja muut palstaa seuraavat, että elämässänne on johdatusta? Onko johdatusta erityisen paljon lähetyssaarnaajilla, kun he etsivät ihmisiä, joille voisivat kertoa omasta uskonnostaan? Vai onko johdatusta kaikilla vilpittömillä ihmisillä - tai jopa vilpillisilläkin?
Voiko johdatus koskea muutakin kuin elämän hengellisiä ilmiöitä?
Itse olen kokenut johdatusta sekä hengellisessä että arkisessa elämässäni. Se vaatii kohdallani sitä, että panen syrjään omat mielpiteeni ja aikaisemmat uskomukseni jostain asiasta ja hiljennyt kuuntelemaan, mitä Jumala haluaa minulle kertoa.
Varsinkin ihmissuhteissa tämä tuntuu toimivan, sillä monta kertaa olen ymmärtänyt vaieta oikeaan aikaan tai olen löytänyt jotain sellaista sanottavaa, johon ei oma viisauteni olisi mitenkään voinut riittää.
Vastaukset 9
Vanhimmat
siinä, että kuka tahansa ihminen voi saada johdatusta elämäänsä varten niin ajallisissa kuin hengellisissäkin asioissa. Kerran Pojallani, joka palveli upseerina eräässä varuskunnassa ja kotona käydessään, häneltä hukkui tärkeät avaimet. Niiden uusimeseen olisi vaadittu koko varuskunnan lukkojen vaihto.
Tilanne oli epätoivoinen kun ei mistään löytynyt. Tällöin hänen nuorempi veljensä ryhtyi rukoilemaan. Vain vähän jälkeen rukouksen hän pisti kätensä sohvan selkänojan väliin ja veti sieltä avaimet esiin. Tämä poika oli noin 10v ja sanoi saaneensa selvän vastauksen avainten paikasta. Olisikohan mukana ollut johdatusta joka seurasi uskoa.
Eikös tuo ole melko tyypillinen avainten katoamispaikka... Keskityessään rukoilemaan tai miten vaan muuten hiljentyy kysymykseen vastausta hakeva tiedostamattaan käy läpi paikkoja joihin on joskus kadottanut jotain. Usein sitten se tarvittava "avain" kokemus menneisyydestä pulpahtaa esiin. Vastaavia tilanteita, sekä rukouksella että useimmiten ilman sitä (keskittyminen riittää), tiedän vaikka miten paljon. Jos tuon arkipäivän ilmiön nimeää "johdatukseksi" ollaan kyllä pihalla ja pahasti. Taikauskoksi kristityt sitä nimittävät.
Olen luullut, että kristitytkin uskovat johdatukseen, jopa nimittävät joitakin ilmiöitä johdatukseksi. Olenko ollut väärässä?
Unskin kertomaa tapausta, jossa lapsi rukoili ja osasi sitten etsiä oikeasta paikasta, kristityt sinun mukaasi nimittävät taikauskoksi.
Voisitko kertoa, mistä Unskin mainitsema pikkupoika, minä ja muut tietämättömät tiedämme, milloin saamme rukouksiimme vastaukseksi johdatusta, milloin taikauskoa? Eihän tässä enää uskalla rukoilla, jos sattuu saamaan vastauksen ja joutuu sen vuoksi taikauskoisten kirjoihin.
Minä olen tähän asti ollut siinä käsityksessä, että voimme kääntyä rukouksessa luottaen Jumalan puoleen, ja Hän vastaa meille niin kuin hyväksi katsoo.
Olen itse rukoillut Häntä monta kertaa, ja Hän on vastannut minulle - tavalla, jota olen pitänyt johdatuksena, mutta joka kristittyjen mielestä onkin mahdollisesti taikauskoa.
Onneksi kristityt ovat nyttemmin lakanneet polttamasta noitia ja muita taikauskoisia roviolla.
avainten katoamisen suhteen. Kuitenkaan kukaan vanhemmista ei keksinyt asiaa ja avainten kadottajalla oli paniikinomainen kiire. Nuorempi veli oli hyvin uskovainen ja vilpittömästi lähti hakemaan vastausta rukouksen kautta, kun oli oppinut kirkkomme alkeisyhdistyksessä, että Jumala voi vastata rukouksiin ja rientää auttamaan hädän hetkellä. Minä ainakin uskon lapsen vilpittömyyteen ja hyviin suhteisiin Jumalansa kanssa. Vai etkö itse usko, että Jumala voisi auttaa maanpäällä olevia lapsiaan? Mitä itse tekisit Jumalan sijalla jos huomaisit lapsesi rukoilevan hädissään? Nauraisitko kenties? Jaakobin kirjeen ensimmäinen luku ja viides jae antaa kuitenkin meille lupauksen.
Hyvää pyhäinpäivän jatkoa t. Unski.
Ei ole oleelista onko taikauskoa vai ei... Se on oleellista, että näitä asioita tapahtuu rukoili ihminen tai ei. Ei siinä mitään yliluonnollista ole. Ei ole uskosta, sen laadusta tai määrästä asia ole kiinni. Ateisteilla yhtä yleinen ilmiö.
Tässä lähistöllä töytäisi muutamia vuosia sitten auto nurin koulupojan, autoilija pakeni paikalta. Ohi pyöräillyt naapuri löysi pojan ja hälytti ambulanssin. Siihen kertyi muutakin väkeä. Muuan harras uskovainen totesi, että koska pojalla oli ristin muotoinen veriläikkä otsassa se oli Jumalan merkki siitä, että poika jäisi eloon.
Poika parani ja pahiten vahingoittunut jalkakin on jo kuntoutunut lähes ennalleen.
Tällaista enteiden ottamista minä sanoisin taikauskoksi. Unskin kertoma kokemus avainten löytymisestä on minusta hieno. Miksi ei Jumala voisi toimia meidän omassa mielessämme esim. juuri saamalla meidät rauhoittumaan ja luottamaan siihen, että ongelma ratkeaa. Silloin osaamme itse auttaa itseämme Jumalan avulla. Samaa näkee joka päivä.
Kun rukoilee apua pulmiinsa, voi naapuri yllättäen tarjota juuri sellaista apua tai tukea, jota tarvitsee. Yhteen aikaan tuskailin, kun kauppa-autolta oli niin kallista ostaa ruokaa - sitten yllättäen tarjoutui muuan siihen asti melko vieras naapuri ottamaan minut mukaansa kerran viikossa isommalle kauppareissulle omalla autollaan. Hän sai bonuksia ostoksistani, minä taas kulkemaan isot ruokaerät vaivatta.
Ehkä tämä on pientä, mutta harvoin ihmisen elämässä on kovin suuria asioita. Tietysti kaikkein tärkeintä olisi, että juuri niissä osaisimme antautua Jumalan johdatettaviksi.
Mikä tämä Jumala on, riippuu meidän omasta jumalakuvastamme ja käsityksestämme. Minä ajattelen, että Jumala on rakkaus. Siihen ainakin sopii hyvin myös Unskin kertoma pikkuveljestä, joka silkasta kiintymyksestä isoveljeensä turvautui Jumalan apuun hänen asiassaan, kun ei itse pystynyt auttamaan.
Rakkaus toimii aina.
Ymmärryksestäsi. Kaikilla vain ei ole herkkyyttä ymmärtää tämänkaltaisia asioita vaan pitävät niitä sattumana. Minulla itselläni on liikaa hengellisiä kokemuksia sopiviin asiayhteyksiin, että pitäisin niitä vain sattumana. Uskon että meitä seurataan ylhäältä juuri tuon suuren rakkauden toimesta.
ei esimerkkienn anto auta aina joku voi väitää niiden olevan aivan "tavallisia" löytämisiä tms... aivan tavallisia juttuja. Joten keskustelun johdatuksesta voisi oikeastaan lopeeaa tähän, sillä sanoi tästä asiasta mitä hyvänsä heti ollaan halventamassa.
Itse tiedän, että johdatusta annetaan ylhäältä käsin sitä pyydettäessä. Johdatus voi koskea muutakin kuin hengellisiä asioita. Kaikki saavat johdatusta, mutta lähde ei aina ole sama. Jos toinen saa hengellistä johdatusta joka sanoo että lapset ovat syntisiä, perisynnnin myötä ja toinen sanoo, että lapset ovat puhtaita, niin nämä vastaukset EIVÄT VOI ollasamasta lähteestä.
Twintowersin onnettomuudesta säästyi ainakin yksi nainen, koska jokin varoitti häntä, ja hän kunteli tuota ääntä.
Oikein. Vastaukset eivät voi tulla samasta lähteestä koska ne ovat tullet eri päähän ts. eri pää on ne saanut aikaan ja niitä tulkinnut. Ollaan samaa mieltä.