En jaksa enää tätä :(

Hei, olen uskossa oleva nuori.
Olen synnissä kiinni.
Sama synti toistuu ja toistuu..
Rukoilkaa, että saisin vapauden tästä asiasta, rukoilkaa, että jaksan taistella saatanaa vastaan.

Tämä on niin turhaa :(

JEESUS ANNA ANTEEKS LANKESIN
522440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 52

Vanhimmat

Katuva saa anteeksi, murheellinen saa lohdutuksen, hengessään köyhät perivät taivasten valtakunnan, näin lupaa Herra. Ole rohkealla mielellä, sillä kaikkivaltias Jumala antaa sinun syntisi anteeksi yksin Jeesuksen tähden!

Äänestä

Jos sinulla on luotettavia perhenjäseniä, ystäviä, niin kannattaa puhua heidän kanssaan. Yleinen harhaluulo on se, että olemme yksin asioidemme kanssa, vaikka ihmisiähän me kaikki olemme.
Minulla ei ollut nuorena rohkeutta puhua kenellekään. Olin sisäisesti rikkinäisestä perheestä, ja vanhemmillani oli omissa ongelmissaan tarpeeksi, minun mielestäni. Ja vaikka minulla oli hyviä ystäviä, joiden kanssa olisin voinut puhua, niin en uskaltanut. Häpesin. Enkä edes oikein tiennyt aina mikä minua vaivasi. Nuorena kuin myös vanhempanakin elämä on sellaista tunnemyllerrystä.
Olen kantapään kautta joutunut oppimaan. Tätä nykyä olen innoissani dr philin opetuksista, lähinnä siitä miten opimme käyttäytymismallit ympäristöstä, ja etenkin siitä, että kohtaamalla pelot, häpeät - puhumalla niistä - pääsee parantumisen polulla eteenpäin.
Jos et uskalla puhua ihmisille, niin puhu Jumalalle. Apua kannattaa hakea.

Äänestä

mallia siitä, mitä uskonnot saavat ihmisparan päänupissa aikaan.

Uskontojen harjoittamiselle tulisi määrätä yläikäraja, mielellään n. 22 v.

Äänestä
  • tarkoittaa sitä, että alle 22 v EIVÄT saa harjoittaa minkäänlaista uskontoa.

    Äänestä

  • Jos nuori uskoo sydämestään Herraan, niin täytyisikö hänen saada parinsadan euron sakko?

    Äänestä

  • nunchaku-overlord kirjoitti:

    Jos nuori uskoo sydämestään Herraan, niin täytyisikö hänen saada parinsadan euron sakko?

    pari vuotta asennekasvatusta parempi sanktio. Ja jossain, missä ei pääse harhoineen vahingoittamaan itseään tai muita.

    Äänestä

  • 200 e kirjoitti:

    pari vuotta asennekasvatusta parempi sanktio. Ja jossain, missä ei pääse harhoineen vahingoittamaan itseään tai muita.

    menemään jo mielisairauden ja pakkomielteen puolelle...

    Äänestä

Älä lankee uskon sisariesi ja veljiesi höpötyksiin. He voivat vai katkeruuttaa mielesi ja syytökset sinua kohtaa voivat lisääntyä. Vapauta itsesi rohkeasti vääristyneiden uskon sisariesi ja veljiesi kahleista. Ota onnesi Jumalasi kanssa omiin käsiisi.Et ole sen syntisempi kuin muutkaan. Jumala on luonut sinut sellaiseksi kuin olet. Luulisin, että syyttelevät ja peloittelevat väärät uskon voimat ovat sinut vanginneet tuohon tilaan. Nämä peloittelevat ahdistajat ovat syntisempiä, koska ovat pelotelleet sinut epätoivoon.
Kyllä Jumala auttaa sinua tavalla tai toisella pääsemään pois ahdistusen kierteestä. Tulet sen huomaamaan ja kokemaan jos vain rukoilet yksin Jumalaa, sillä hän on kaikkivaltias ja tietää kuka tekee syntiä ja kuka ei. Sinun syntisi ei liene niin pahaa, ettei Jumala anna sitä anteeksi ja vapauta sinua elämään vapaasti Jumalasi kanssa.

Äänestä
  • Jep. Asiaa. Turha syyllistäminen on turhaa.

    Äänestä

"Lähellä on Herra niitä, joilla särjetty sydän ja murtunut mieli!" Minun sydämeeni ihan sattuu tilanteesi, koska olen kokenut samaa, paljonkin.
Tärkeintä on, että et luovu uskosta. Uskovaisena ymmärrät, että Sinulla ei ole muuta pakopaikkaa kuin armahtava Jumala. Ja hän armahtaa varmasti hätääntynyttä. Hän armahtaa Sinua.
Sellaista kirjoittaa vain uskovainen, mitä Sinä kirjoitit. Luota Jumalan armoon Kristuksessa, ja odota Häneltä apua. Apu tulee Herralta. Ja Hän on jo valmistanut parhaan avun: anteeksiantamuksen katuvalle. Rukoilen puolestasi.
Minulla on pyyntö: kirjoita ylihuomenna, keskiviikkona, mitä Sinulle kuuluu. Kirjoitathan!
Olen varma, että moni lukija haluaa oikeasti tukea Sinua rukouksin ja muistaa Sinua.
Minua auttoi nuorena, kun menin papin puheille, ja auttoi, kun kirkossa kuulin evankeliumin sanaa. Laki painaa Sinua nyt. Päästä evankeliumi sydämeesi, vaikka tuntisit itsesi kuinka huonoksi. Huono se oli Sauluskin, kristittyjen tapattaja, mutta sellaisestakin synnistä Jeesus hänet käänsi uskoon ja kestävälle pohjalle.
Entä Daavid, hänen kauheat syntinsä tietänet, ja hänkin katui ja sai armon. Jumala on todella rakkaus. Älä luovu uskosta ja toivosta.
Terveisin pelastettu syntinen.

Äänestä
  • Jumalasta. Uskonlahkot sekoittavat mielen, ja sitä sanotaan uskossa olemiseksi. Jumalansa kanssa voi keskustella selväjärkisesi. Ei siinä syyttäviä ja painostavia uskon sisaria ja veljiä tarvitse olla ohjailemassa sivistynyttä "kunnollista" elämää viettävää ihmistä. Kaikille ei käy "uskossa " oleminen hänen henkisen herkkyytensä takia. Syytökset tulevat hänen päällensä yötä päivää tekipä tai sanoipa hän mitä tahansa. Kaikki hän luulee synniksi. Ja hän on ikuisessa helvetissä yhteisönsä painostuksen alla. Ajatelkaa hieman "lahkolaiset" Jumala näkee myös teidänkin syntinne, vaikka ette niitä itse synneiksi tunnusta.

    Äänestä

  • mutta ei kirjoitti:

    Jumalasta. Uskonlahkot sekoittavat mielen, ja sitä sanotaan uskossa olemiseksi. Jumalansa kanssa voi keskustella selväjärkisesi. Ei siinä syyttäviä ja painostavia uskon sisaria ja veljiä tarvitse olla ohjailemassa sivistynyttä "kunnollista" elämää viettävää ihmistä. Kaikille ei käy "uskossa " oleminen hänen henkisen herkkyytensä takia. Syytökset tulevat hänen päällensä yötä päivää tekipä tai sanoipa hän mitä tahansa. Kaikki hän luulee synniksi. Ja hän on ikuisessa helvetissä yhteisönsä painostuksen alla. Ajatelkaa hieman "lahkolaiset" Jumala näkee myös teidänkin syntinne, vaikka ette niitä itse synneiksi tunnusta.

    Kiitos kaikille, jotka olette vastanneet.
    Tämä asia oikeesti rikkoo mua niin henkisesti, saatana koittaa saada valtaa, koska saatana on ollu mussa.
    Uskon ja luotan Jumalaan, oon antanut koko elämäni Jeesukselle, mutta silti saatana koittaa ottaa valtaa.. Ja sehän on "helppoa" koittaa nujertaa mua, koska saatana on ollu mussa.

    Mutta Jeesus pelastaa, sen tiedän, vain Jeesuksen kautta ja RAKKAUDESTA pääsen pois tästä asiasta.

    Äänestä

  • nuori... kirjoitti:

    Kiitos kaikille, jotka olette vastanneet.
    Tämä asia oikeesti rikkoo mua niin henkisesti, saatana koittaa saada valtaa, koska saatana on ollu mussa.
    Uskon ja luotan Jumalaan, oon antanut koko elämäni Jeesukselle, mutta silti saatana koittaa ottaa valtaa.. Ja sehän on "helppoa" koittaa nujertaa mua, koska saatana on ollu mussa.

    Mutta Jeesus pelastaa, sen tiedän, vain Jeesuksen kautta ja RAKKAUDESTA pääsen pois tästä asiasta.

    että jos teet syntiä päivällä ja illalla rukoilet syntien anteeksiantoa, krituksen nimessä ja veressä, olet siitä vapaa taas. ja masturbointi ei ole syntiä sanan varsinaisessa merkityksesssä

    Äänestä

  • nuoriiii kirjoitti:

    että jos teet syntiä päivällä ja illalla rukoilet syntien anteeksiantoa, krituksen nimessä ja veressä, olet siitä vapaa taas. ja masturbointi ei ole syntiä sanan varsinaisessa merkityksesssä

    Jos sinulla on jokin "pakkomielle" , joka haittaa sinun elämääsi, niin yritä tietoisesti korvata se sellaisella, mikä ei aiheuta ikäviä seurauksia.
    Tee asioita, joista tulee hyvä mieli. Lähde lenkille. Lue hyvää kirjaa. Mene tapaamaan ihmisiä, joiden kanssa on hyvä ja turvallista olla. Saat ainakin siirrettyä "pakkomiellettä", ja tiedät, että pystyt tekemään asialle jotain !
    Tavat ja tottumukset on muutettavissa, mutta siihen voi mennä aikaa. Joten ei kannata masentua, jos heti ei onnistu.
    Minusta elämä ei ole elämästä kieltäytymistä, synnin ympärillä pyörimistä. Elämässä on paljon hyviä, kivoja, hauskoja asioita, joita voi tehdä.
    Ympäristömme ei aina anna hyviä, turvallisia ideoita, ja niitä täytyy valitettavasti etsiä.
    Etsiminen kannattaa kyllä.

    Äänestä

  • nuoriiii kirjoitti:

    että jos teet syntiä päivällä ja illalla rukoilet syntien anteeksiantoa, krituksen nimessä ja veressä, olet siitä vapaa taas. ja masturbointi ei ole syntiä sanan varsinaisessa merkityksesssä

    te ns. uskovaiset, että syntiä saa tehdä päivällä niin paljon kun huvittaa ja illalla saatte ne anteeksi pyytämällä. Mitähän Jeesus tuohon sanoisi jos eläisi. Teidän syntisäkkinne on niin suuri, että ei Jeesuskaan tuohon olisi uskonut. Paatostatte puheitanne veren nimessä, että se tehoaisi heikkoihin teidän hyväksikäyttämiinne ihmisiin. Hävetkää!

    Äänestä

  • todellakin kirjoitti:

    te ns. uskovaiset, että syntiä saa tehdä päivällä niin paljon kun huvittaa ja illalla saatte ne anteeksi pyytämällä. Mitähän Jeesus tuohon sanoisi jos eläisi. Teidän syntisäkkinne on niin suuri, että ei Jeesuskaan tuohon olisi uskonut. Paatostatte puheitanne veren nimessä, että se tehoaisi heikkoihin teidän hyväksikäyttämiinne ihmisiin. Hävetkää!

    Sinulle "Luuletteko" täytyy sanoa, että viestisi on lankeemuksista ahdistuneelle hyvin tyly. Epäusko ei ymmärrä armoa, pitää hyvää käytöstä hurskasteluna, eikä pysty auttamaan ahdistunutta.
    Jos tuntisit Jumalan sanaa, tietäisit, että Jumala aloittaa kurituksen omasta huonekunnastaan. Luepa varsin heprealaiskirjeen
    12. luku, niin huomaat miten Jumala tartuu uskovien synnin tekoihin! Se, joka oikein tuntee
    Jumalan, tuntee hänet armollisena, mutta samalla
    säilyttää aina Jumalan pelon, eli kunnioittaa sydämestään Herran käskyjä, ja haluaa elää niiden mukaan.
    On turha kadehtia todellisia kilvottelijoita, meidän tiemme ei ole helppo, kuten näytät kuvittelevan.
    Tämän palstan aloittanut nuori on aidosti ahdistunut, ja sinä roiskit sementtiä silmille!
    Jos jonkun tulee hävetä niin ennen kaikkia Sinun!
    Jumala on koville kova, mutta Hän "on lähellä niitä, joilla on särjetty sydän ja nöyrä henki."
    Etsi Sinäkin parannusta eli mielenmuutosta niin
    näet asiat uudessa valossa.
    Onneksi ahdistuneella nuorella näyttää olevan kuitenkin luottamus Jumalan armoon. Häneen tuskin epäuskoisten pilkkapuhe enää tehoaa.
    Terveisin: kristuksen pelastama syntinen

    Äänestä

  • nuoriiii kirjoitti:

    että jos teet syntiä päivällä ja illalla rukoilet syntien anteeksiantoa, krituksen nimessä ja veressä, olet siitä vapaa taas. ja masturbointi ei ole syntiä sanan varsinaisessa merkityksesssä

    Mitä on hyötyä pyytää anteeksi syntiä jos vastaisuudessa lankeaa uudelleen samaan?

    Rukoilkaa mielummin voimaa lopettaa.
    Taistelkaa taistelu loppuun tai laskekaa aseet.

    Äänestä

  • tekstiä kirjoitti:

    Sinulle "Luuletteko" täytyy sanoa, että viestisi on lankeemuksista ahdistuneelle hyvin tyly. Epäusko ei ymmärrä armoa, pitää hyvää käytöstä hurskasteluna, eikä pysty auttamaan ahdistunutta.
    Jos tuntisit Jumalan sanaa, tietäisit, että Jumala aloittaa kurituksen omasta huonekunnastaan. Luepa varsin heprealaiskirjeen
    12. luku, niin huomaat miten Jumala tartuu uskovien synnin tekoihin! Se, joka oikein tuntee
    Jumalan, tuntee hänet armollisena, mutta samalla
    säilyttää aina Jumalan pelon, eli kunnioittaa sydämestään Herran käskyjä, ja haluaa elää niiden mukaan.
    On turha kadehtia todellisia kilvottelijoita, meidän tiemme ei ole helppo, kuten näytät kuvittelevan.
    Tämän palstan aloittanut nuori on aidosti ahdistunut, ja sinä roiskit sementtiä silmille!
    Jos jonkun tulee hävetä niin ennen kaikkia Sinun!
    Jumala on koville kova, mutta Hän "on lähellä niitä, joilla on särjetty sydän ja nöyrä henki."
    Etsi Sinäkin parannusta eli mielenmuutosta niin
    näet asiat uudessa valossa.
    Onneksi ahdistuneella nuorella näyttää olevan kuitenkin luottamus Jumalan armoon. Häneen tuskin epäuskoisten pilkkapuhe enää tehoaa.
    Terveisin: kristuksen pelastama syntinen

    Jumalani edessä jota joka ilta ja aamu rukoilen suojelemaan minua. Kiitän häntä siitä, että hän on suojellut ja varjellut minua yli seitsemänkymmmentä vuotta. Minun Jumalani ei ole kova kenellekkään niin kuin sinun Jumalasi kerrot olevan. Minun Jumalani ei sekoita ihmisten ajatuksia niin, ettei hänen tarvitse turvautua sairaanhoitoon.Minun Jumalani ei tuo ahdistusta minulle ja toivottavasti ei myöskään minunlaisille Jumalaa rukoileville. Minä en kadehdi teidän uskon uhreja, vaan säälin heitä. Ja kiitän fariseuksen tapaan, etten ole joutunut kiihkeiden lahkolaisten uhriksi.Pyydän myös SINUA joka luulet olevasi kaikkien toisten yläpuolella Jumalasi kanssa, että ajattelisit selkeästi näitä Jumalsuhteita. Jumala on luonut meidät kaikenlaisiksi, myöskin sinut. Koetan kuitenkin kestää sinunlaisesi kansalaiset, jos he eivät tule minun ja Jumalani väliä sotkemaan, jotka ovat kunnossa. Yritä hyvä mies olla myöskin nöyrä!

    Äänestä

  • Zees's! kirjoitti:

    Mitä on hyötyä pyytää anteeksi syntiä jos vastaisuudessa lankeaa uudelleen samaan?

    Rukoilkaa mielummin voimaa lopettaa.
    Taistelkaa taistelu loppuun tai laskekaa aseet.

    Olen pahoillani yllä olevan tekstin pessimistisestä sävystä.

    Nuori... harmittelit, että teet saman synnin jonka tänään pyydät anteeksi, huomenna uudestaan. Tämän keskustelun kulku on hiukan sekaisin siitä syystä että jotkut provoilijat antavat ohjeita tyyliin "ei tarvitse huolehtia, Jeesus antaa päivällä tekemäsi synnit illalla anteeksi".

    Tämä on se syy miksi ateistit rinnastavat Raamatun Aku Ankan taskukirjaan tai Hanhiemon Satuaarteisiin. Eihän Jeesus tullut maailmaan sätkynuksksi tai woodoonukeksi maksamaan ihmisten "kuukausimaksuja", vaan hän opetti kuinka tulla paremmaksi, hän antoi ihmisten syntejä anteeksi ja käski heitä 'tekemään parannuksen', olemaan tekemättä uudelleen niitä syntejä.

    Kukaan sotilas ei jaksa sotia koko elämäänsä. Paikallaan junnaava taistelu vain paaduttaa ihmisen. Jos tiedät, ettet voi voittaa taistelua, laske aseet. Monesti tulee tilanteita joissa katuu, että olisi pitänyt yrittää vielä kovemmin niin kaikki olisi paremmin. No, jos olisit uudelleen samassa tilanteessa, todennäköisesti tekisit kaiken samoin kuin ensimmäisellä kerralla,. Ihminen on inhimillinen, eikä kykene tekemään kaikkea mihin olisi teoriassa ollut mahdollisuus. Kun muistaa tämän, omat ja toisten virheet on hepompi hyväksyä, eikä voittamattomien taisteluiden takia tarvitse kantaa turhaa syyllisyyttä. Jumala ymmärtää ihmistä.

    Äänestä

  • Zees's. kirjoitti:

    Olen pahoillani yllä olevan tekstin pessimistisestä sävystä.

    Nuori... harmittelit, että teet saman synnin jonka tänään pyydät anteeksi, huomenna uudestaan. Tämän keskustelun kulku on hiukan sekaisin siitä syystä että jotkut provoilijat antavat ohjeita tyyliin "ei tarvitse huolehtia, Jeesus antaa päivällä tekemäsi synnit illalla anteeksi".

    Tämä on se syy miksi ateistit rinnastavat Raamatun Aku Ankan taskukirjaan tai Hanhiemon Satuaarteisiin. Eihän Jeesus tullut maailmaan sätkynuksksi tai woodoonukeksi maksamaan ihmisten "kuukausimaksuja", vaan hän opetti kuinka tulla paremmaksi, hän antoi ihmisten syntejä anteeksi ja käski heitä 'tekemään parannuksen', olemaan tekemättä uudelleen niitä syntejä.

    Kukaan sotilas ei jaksa sotia koko elämäänsä. Paikallaan junnaava taistelu vain paaduttaa ihmisen. Jos tiedät, ettet voi voittaa taistelua, laske aseet. Monesti tulee tilanteita joissa katuu, että olisi pitänyt yrittää vielä kovemmin niin kaikki olisi paremmin. No, jos olisit uudelleen samassa tilanteessa, todennäköisesti tekisit kaiken samoin kuin ensimmäisellä kerralla,. Ihminen on inhimillinen, eikä kykene tekemään kaikkea mihin olisi teoriassa ollut mahdollisuus. Kun muistaa tämän, omat ja toisten virheet on hepompi hyväksyä, eikä voittamattomien taisteluiden takia tarvitse kantaa turhaa syyllisyyttä. Jumala ymmärtää ihmistä.

    Jeesus tuli maailmaan, että ihmiset tulisivat paremmiksi. Mutta näyttää myös siltä,että luetteko Aku Ankkaa tai raamattua, teillä on yhtä paha olla syntitaakkojenne alla, joita teille tarjoilee teidän ahdistunut uskonpiirinne.

    Tämä valittava epätoivoinen "lapsukainen" on niin perinpohjin lyöty sellaisiin rajoihin, että hänellä ei ole minkäänlaista liikkumatilaa elämässään.Syytöksenne painavat häntä. Hän pelkää niin kauan olemattomia syntejään kun hän on vangitsijoittensa seurassa. Jeesuksella ja Jumalalla ei ole mitään tekemistä nuoren kanssa, vaan hänelle syötetty pahan hengen syytökset päälle.

    Rukoile "lapsukainen" myös"vangitsijoitesi" puolesta, että heidän silmänsä avautuisi oikeanlaiseen ja rauhoittavaan Jumalsuhteeseen.
    Et ole niin syntinen kuin sinulle on opetettu ja viattomaan päähäsi päntätty. Keskustellaan asiallisesti kiihkoilijat, eikä syytetä toisia ateistiksi.

    Äänestä

Ymmärrän tuskaasi ja rukoilen puolestasi.Tunnen itse myös välillä että synti musertaa minua liiaksi, mutta nou hätä! Jumala kuulee katuvaisen nöyrää ihmistä =)

Äänestä
  • vaan teidän peloittelijanne. He syyttävät kaikesta teitä mikä olisi normaalia elämää. Nämä suuret yhteisönne pääliköt, jotka ovat itse avuttomia Jumalansa edessä. Heidän oma elämänsä voi olla rempallaan. Kuritetaan lapsia ja väkisin maataan vaimot raskaaksi joka vuosi. Joukossa voi olla "hyviäkin uskovaisia, mutta he joutuvat hiihtään samaa latua mitä vallanhaluiset "päälikkönsä. Jumala jää monesti sivuun heidän tavoistaan lähimmäistään kohtaan. ....vai uskaltaisiko joku olla eri mieltä?

    Äänestä

Terve

Kuten tiedätkin, meillä on puolustaja taivaassa, joka antaa katuvan synnit anteeksi riippumatta siitä kuinka lukuisat tai suuret ne ovat.

Ihminen on kuitenkin heikko, eikä omassa voimassaan voi syntiä vastustaa, vaan tekee sitä, mitä ei haluaisi. Et Sinäkään voi lopettaa synnin tekemistä omin voimin. Mutta se, mikä ihmiselle on mahdotonta on Jumalalle mahdollista. Jeesus haluaa vapauttaa sinut synnin orjuudesta ts. pakonomaisesta synnin tekemisestä. Rukoile siis, että Jeesus vapauttaisi sinut tästä synnistä. Rukoile, että Jumala antaisi Pyhän Hengen, joka ei syntiin johda, vaan Hengen hedelmiin, jotka ovat Jumalan mielen mukaisia tekoja. Pyhä Henki on se joka sanoo: "tässä on tie, sitä käykää" (Jes. 30:21) Jeesus on luvannut Pyhän Hengen kaikille, jotka sitä pyytävät. Hengessä tulisi jokaisen Jumalan lapsen vaeltaa joka hetki.

"16 Minä sanon: vaeltakaa Hengessä, niin ette lihan himoa täytä."/Gal. 5

Herran siunausta

Äänestä
  • synnin tekemisestä, miten sinulla voi olla suuria lukemattomia syntejä joita pyydät anteeksi. Ei sinun tarvitse pyytää anteeksi koska olet lopettanut synnin tekemisen.
    Tai sitten, Jumala ei ole vapauttanut sinua synnintekemisestä, ja teet edelleenkin syntejä joita taas pyydät anteeksi ja olet puhdas kuin pulmunen siihen asti, jollin hairahdut kaidalle polulle syntejä tekemään. En ymmärrä sinun ajatuksiasi.

    Tällaistako on ns. uskovaisen elämä. Ei ihme että on ahdistusta.

    Äänestä

  • on sinut vapauttanut kirjoitti:

    synnin tekemisestä, miten sinulla voi olla suuria lukemattomia syntejä joita pyydät anteeksi. Ei sinun tarvitse pyytää anteeksi koska olet lopettanut synnin tekemisen.
    Tai sitten, Jumala ei ole vapauttanut sinua synnintekemisestä, ja teet edelleenkin syntejä joita taas pyydät anteeksi ja olet puhdas kuin pulmunen siihen asti, jollin hairahdut kaidalle polulle syntejä tekemään. En ymmärrä sinun ajatuksiasi.

    Tällaistako on ns. uskovaisen elämä. Ei ihme että on ahdistusta.

    Ehkä huomaankin tekeväni jotain muuta syntiä kuin se, josta minut vapautettiin. Eikä se ihan niin toimi, että Jumala lopettaisi synnin tekemisen mahdollisuuden. Vapaus valita juu nou. Kysymys ei loppujen lopuksi olekaan teoista vaan siitä vaeltaako Hengessä, silloin kun vaeltaa ei tee syntiä, mutta jos ei vaella, tekee. Hengessä vaeltaminen on yhteyttä Jumalaan ja sitä yhteyttä täytyy pitää yllä tai se hämärtyy ja lopulta katkeaa. Mutta Pyhää Henkeä ei tunnekaan muut kuin uskossa olevat.

    Äänestä

  • juntti kirjoitti:

    Ehkä huomaankin tekeväni jotain muuta syntiä kuin se, josta minut vapautettiin. Eikä se ihan niin toimi, että Jumala lopettaisi synnin tekemisen mahdollisuuden. Vapaus valita juu nou. Kysymys ei loppujen lopuksi olekaan teoista vaan siitä vaeltaako Hengessä, silloin kun vaeltaa ei tee syntiä, mutta jos ei vaella, tekee. Hengessä vaeltaminen on yhteyttä Jumalaan ja sitä yhteyttä täytyy pitää yllä tai se hämärtyy ja lopulta katkeaa. Mutta Pyhää Henkeä ei tunnekaan muut kuin uskossa olevat.

    juttusi aivan väärille raiteille. Väität, että kun vaellat Hengessä et tee syntiä, koska olet yhteydessä Jumalaan. Mutta miksi yhteys katkeaa ja saat taas tehdä syntiä. Näinhän se on tavallisen tunnollisen ihmistenkin kohdalla. Ei he tee aina syntiä ja kyllä heilläkin kontrolli pelaa vaikka se joskus pettää mennä yli sen rajan mitä omatunto sallii. Aivan niin kuin sinullakin. Mutta paineet eivät ole paheitten jälkeen niin suuret ja syyttävät kuin ns. uskovaisilla, koska he pelkäävät yhtesönsä Jumalansa rangaistusta ja ovat sen jälkeen ahdistuneita. Tavallisella "kunnollisella" ihmisellä kontrolli yleensä pelaa. Hän voi myöskin rukoilla Jumalaansa joko kiittämällä tai katumalla jostain. Silti he tuntevat olevansa vapaita. Ihmistä ei saada synnittömäksi olipa hän uskossa tai ei. Hänen mielensä jälkipesu on tärkein, peseekö hän sen pyhällä hengellä vai pyytämällä anteeksi lähimmäiseltään jos on häntä kohtaan rikkonut tai sitten katua rukouksissaan.

    Äänestä

Anna Hänen taistella, joka on jo voittanut. Enkeli sanoi aikoinaan Marialle: "Sinun on annettava pojalle nimeksi Jeesus, sillä Hän on vapahtava kansansa heidän synneistään..." Mieti tätä ja viisastu. Siis kuka vapauttaa kenet...?

Äänestä
  • Israelin kansaa.Kyllä siinä on Israelilaisten synneistä vapauttamista, kun taas ampuivat raketteja ja tappoivat siviilejä. Vai eivätkö Israelilaiset Jeesusta tunnustakkaan.

    Äänestä

  • Älä siis taistele pahoja kuiskuttelevaa vastaan, koska saat sen jälkeen tekosesi anteeksi, häneltä joka on joskus syntynyt ja tapettu. Ajattele vähän ja viisastu, herää todellisuuteen.

    Saat tekosesi anteeksi lähimmäiseltä jota vastaan olet rikkonut. Pyydä anteeksi itseltäsi,taistele ja tee parannus jos väärin olet tehnyt.

    Äänestä

olotilasi? Oletko jo rauhoittunut? Oletko saanut mitään apua viesteistä mitä tällä palstalla on sinun viestistäsi seurannut?
Olet hyvä Jumalan luoma nuori. Sinulla on elämä edessäsi sen toivon sinulle tulevan hyväksi ja onnelliseksi.

Äänestä
  • mennä jauhot suuhun. Kukaan ei enää kommentoi. On heille sanottu, ei pidä ottaa kantaa arvosteluihin.

    Olisi hauska vielä keskustella ongelmista joita uskovaisilla on jatkuvasti.

    Äänestä

Saat runkata jos pyydät Jeesukselta anteeksi

Äänestä

Kaikille jotka ottivat Hänet(Jeesuksen)vastaan Hän antoi voiman(oikeuden)tulla Jumalan lapseksi,niille,jotka uskovat Hänen nimeensä.Joh1:12
Uskovan vaelluksessa on 3 vaihetta:
1Vanhurskauttaminen,uskosta Jeesuksen täytettyyn ristin työhön 1Kor.15
2Pyhitys,Sanalla pesten
3Pyhän Hengen kaste,Kristus Teissä,kirkkauden toivo,
siitä eteenpäin kilvoittelu,Herran armon avulla,
kilvoittelu ei pelasta meitä,vaan usko yksi,siihen mitä Jeesus on tehnyt 2000 vuotta sitten Golgatalla,jos on yksikin asia mitä voi tehdä oman pelastumiseni eteen,silloin Jeesus on turhaan kuollut!
Jumalan lähettämä Profeetta tälle ajalle William Branham sanoi: Jumalalla on vain yksi tie mille tahansa asialle,Herra Jeesus antoi taivasten valtakunnan(pelastuksen)avaimet apostoli Pietarille (Matt 16)avaimia Pietari alkoi käyttää Apostolien Tekojen 2:37-;Niin Pietari sanoi heille tehkää parannus(ts katukaa,kääntykää)ja ottakoon kukin Teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksi-saamiseksi niin Te saatte Pyhän Hengen lahjan.
Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin 3000 sielua.
kysymys? saivatko He Pyhän Hengen voiman?
kyllä koska he tottelivat Jeesuksen lähettämää apostolia,nyt meille on Raamatussa lupaus että Jumala palauttaa Seurakunnan takaisin, siihen missä se oli alussa,muuttumaton Jumala,muuttumattomine toiminta-tapoineen on luvannut Malakia 4:5,6 "Katso (behold,huomio,achtung)Minä lähetän Teille profeetta Elian ennenkuin tulee Herran päivä,se suuri ja peljättävä,ja hän on kääntävä ...ja lasten sydämet heidän(apostolisten) isiensä puoleen" tee näin vaikka saattaa tuntua kovin opilliselta se on Apostolien ohje, ja sitä jokaisen joka uskoo Jeesukseen tulee noudattaa,ei mitään pitkiä rukouksia, vaan autuaita ovat ne jotka tekevät Jumalan Sanan mukaan,heitä kutsutaan Jumalan lapsiksi,ja Viisaiksi rakentajiksi. Ole Siunattu Jeesuksen seuraaja,
vahurskas lankeaa 7 kertaa mutta Herra nostaa hänet aina ylös! Olkoon Jeesus nimi siunattu Iankaikkisesti! Hallelujah Jeesus ainoa pelastaja,kuoleman, synnin,sairauden,saatanan helvetin,haudan kaiken voittaja Herra Jeesus Kristus! t reijo p. 041 4594837

Äänestä
  • lopettaa tää keskustelu, koska Nymannin messuaminen alkaa, josta ei hänkään varmaa aina selvää saa. Sekoittaa vaan itsensä ja lähimmäisensä vuosituhansien takaisilla monen kertaan käännöksienkin kautta muunneltujen, itämaisten sen ajan tuntemusten ja uskomusten mukaan olevien asioiden tähden. Se on varmaan rasittavaa saarnata toisille heidän synneistään kun ei itsekkään oikein usko mistä puhuu. Täytyy puhua kun on paineet päällä!

    Äänestä

  • täytyy " syntisenkin... kirjoitti:

    lopettaa tää keskustelu, koska Nymannin messuaminen alkaa, josta ei hänkään varmaa aina selvää saa. Sekoittaa vaan itsensä ja lähimmäisensä vuosituhansien takaisilla monen kertaan käännöksienkin kautta muunneltujen, itämaisten sen ajan tuntemusten ja uskomusten mukaan olevien asioiden tähden. Se on varmaan rasittavaa saarnata toisille heidän synneistään kun ei itsekkään oikein usko mistä puhuu. Täytyy puhua kun on paineet päällä!

    niin, että tota.
    kiitos, kaikille jotka olette vastanneeet.
    näistä vastauksista on ollut paljon apua.
    mutta, en ymmärrä miksi jotkut yrittävät johtaa minua "harhaan".
    etten muka olisi hyvä Jumalalle.
    ne, jotka eivät ole uskossa selittävät tuollaista.
    eihän sellaiset asiat, joissa keskustellaan muista kuin minun synnistäni liity tähän keskusteluun.
    kiitos ihan mielettömästi kaikille, jotka olette vastanneet tänne ja rukoilleet minun puolestani, olen saanut paljon apua.

    oikein paljon siunausta elämäänne ja muistetaan vaeltaa hengessä :)

    Äänestä

  • nuori... kirjoitti:

    niin, että tota.
    kiitos, kaikille jotka olette vastanneeet.
    näistä vastauksista on ollut paljon apua.
    mutta, en ymmärrä miksi jotkut yrittävät johtaa minua "harhaan".
    etten muka olisi hyvä Jumalalle.
    ne, jotka eivät ole uskossa selittävät tuollaista.
    eihän sellaiset asiat, joissa keskustellaan muista kuin minun synnistäni liity tähän keskusteluun.
    kiitos ihan mielettömästi kaikille, jotka olette vastanneet tänne ja rukoilleet minun puolestani, olen saanut paljon apua.

    oikein paljon siunausta elämäänne ja muistetaan vaeltaa hengessä :)

    Ettekö tiedä,että kaikki jotka kilparadalla juoksevat, ne tosin kaikki juoksevat,mutta yksi saa voitto-palkinnon?(kuka?) Juoskaa niinkuin Hän, että sen saavuttaisitte.
    25 Mutta jokainen kilpailija noudattaa itsensä-hillitsemistä kaikessa;he saadakseen vain katoavaisen seppeleen,mutta me katoamattoman.
    26 Minä en siis juokse umpimähkään, en taistele niinkuin ilmaan hosuen,27 vaan minä kuritan ruumistani ja masennan sitä, etten minä, joka muille saarnaan, itse joutuisi hyljättäväksi 1Kor9:24-
    Kuva on hyvin selvä:
    1Kristitty kilparadalla,
    2keskeyttäneet radan reunalla,
    3yleisö katsomossa,kannustaen tai vain katsellen
    osa buuaten ja mätiä munia heitellen,
    Juoskaamme siis kestävinä edessämme olevassa kilvoituksessa,silmät luotuina uskon alkajaan ja täyttäjään JEESUKSEEN=SANAAN, joka Hänelle tarjolla olevan ilon sijasta kärsi ristin, häpeästä välittämättä,ja istui Jumalan oikealle puolelle(siellä on vanhin Veljemme M A A L I S S A)Aamen
    "ottakaa Tekin aseeksenne sama mieli,sama ase,rakastava mieli,on maailman voimakkain ase,koska saatana voi tehdä kaikkea muuta,mutta ei rakastaa,en välitä häpeästä, en välitä keskeyttäneistä,vaan Sinun tahtosi minä teen mielelläni Jumalani;1Kor 4:12:Meitä herjataan, mutta me siunaamme,metä vainotaan, mutta me kestämme,meitä parjataan mutta me puhumme leppeästi,meistä on tullut kuin mikäkin mailman tunkio, kaikkien hylkimiä aina tähän päivään asti.
    Siellä on Paavali maalissa ,sillä on Pietari maalissa,siellä on "epäilevä"Tuomas maalissa,siellä on Martti Luther maalissa,siellä ovat kaikki Kristuksessa kuolleet maalissa,siellä olet Sinäkin maalissa eräänä päivänä Jumalan Armosta,Miksi?Vastaus on Raamatussa:Koska Hän voi täydellisesti pelastaa ne jotka Hänen(Jeesuksen) kauttaan Jumalan tykö tulevat.Täydellinen Pelastaja, pelastaa saastaisimmankin syntisen jos
    tämä antaa Jeesukselle luvan?
    t reijo veljesi Kristuksessa

    Äänestä

  • Reijo Nyman kirjoitti:

    Ettekö tiedä,että kaikki jotka kilparadalla juoksevat, ne tosin kaikki juoksevat,mutta yksi saa voitto-palkinnon?(kuka?) Juoskaa niinkuin Hän, että sen saavuttaisitte.
    25 Mutta jokainen kilpailija noudattaa itsensä-hillitsemistä kaikessa;he saadakseen vain katoavaisen seppeleen,mutta me katoamattoman.
    26 Minä en siis juokse umpimähkään, en taistele niinkuin ilmaan hosuen,27 vaan minä kuritan ruumistani ja masennan sitä, etten minä, joka muille saarnaan, itse joutuisi hyljättäväksi 1Kor9:24-
    Kuva on hyvin selvä:
    1Kristitty kilparadalla,
    2keskeyttäneet radan reunalla,
    3yleisö katsomossa,kannustaen tai vain katsellen
    osa buuaten ja mätiä munia heitellen,
    Juoskaamme siis kestävinä edessämme olevassa kilvoituksessa,silmät luotuina uskon alkajaan ja täyttäjään JEESUKSEEN=SANAAN, joka Hänelle tarjolla olevan ilon sijasta kärsi ristin, häpeästä välittämättä,ja istui Jumalan oikealle puolelle(siellä on vanhin Veljemme M A A L I S S A)Aamen
    "ottakaa Tekin aseeksenne sama mieli,sama ase,rakastava mieli,on maailman voimakkain ase,koska saatana voi tehdä kaikkea muuta,mutta ei rakastaa,en välitä häpeästä, en välitä keskeyttäneistä,vaan Sinun tahtosi minä teen mielelläni Jumalani;1Kor 4:12:Meitä herjataan, mutta me siunaamme,metä vainotaan, mutta me kestämme,meitä parjataan mutta me puhumme leppeästi,meistä on tullut kuin mikäkin mailman tunkio, kaikkien hylkimiä aina tähän päivään asti.
    Siellä on Paavali maalissa ,sillä on Pietari maalissa,siellä on "epäilevä"Tuomas maalissa,siellä on Martti Luther maalissa,siellä ovat kaikki Kristuksessa kuolleet maalissa,siellä olet Sinäkin maalissa eräänä päivänä Jumalan Armosta,Miksi?Vastaus on Raamatussa:Koska Hän voi täydellisesti pelastaa ne jotka Hänen(Jeesuksen) kauttaan Jumalan tykö tulevat.Täydellinen Pelastaja, pelastaa saastaisimmankin syntisen jos
    tämä antaa Jeesukselle luvan?
    t reijo veljesi Kristuksessa

    Kun juosukilpailuissa saa voittaja pääpalkinnon.Toiset saa nuolla näppejään. Tässä elämän juoksukilpailuissa kaikki saa palkinnon.Siellä vaan uskolla doupatut kilpailijat tönivät vieraan seuran juoksijoita kyynärpää taktikalla omaksi edukseen, että saa johtaa. Myöskin huonokuntoiset douppinkia nauttineet eivät kestä sitä vauhtia jota "valmentaja" määrää, vaan he jopa keskeyttävät kilpajuoksunsa kierroksia ennen. Ja tällöin niitä mätiä kananmunia tulee heidän niskaansa omilta kannattajiltaan. Siellä maalissa on keskeyttäneetkin, kierroksia jälkeen tulleiden kanssa. Juoksemme parasta aikaa kaikki elävät tätä kisaa. On vain katsottava väliaikaasemilla mistä kupista hörppää piristystä ja voimaa. Varoa pitää ettei ota vika kupista joka sekoittaa pään täysin.

    Äänestä

  • nuori... kirjoitti:

    niin, että tota.
    kiitos, kaikille jotka olette vastanneeet.
    näistä vastauksista on ollut paljon apua.
    mutta, en ymmärrä miksi jotkut yrittävät johtaa minua "harhaan".
    etten muka olisi hyvä Jumalalle.
    ne, jotka eivät ole uskossa selittävät tuollaista.
    eihän sellaiset asiat, joissa keskustellaan muista kuin minun synnistäni liity tähän keskusteluun.
    kiitos ihan mielettömästi kaikille, jotka olette vastanneet tänne ja rukoilleet minun puolestani, olen saanut paljon apua.

    oikein paljon siunausta elämäänne ja muistetaan vaeltaa hengessä :)

    Tervehdys! Mukava lukea viestisi. Kun ollaan Jumalan sanalla ja rukouksella matkaa tekemässä, tulee aina sivusta piikittelijöitä ja hämmentäjiä. Niin on aina ollut ja tulee aina olemaan, hamaan tuomiopäivään asti.
    Rukoilemme myös heidän puolestaan, että Pyhä Henki pehmittäisi heidät mielenmuutokseen. Ilman uskoa Kristukseen Vapahtajana ihminen näkee Taivasten valtakunnan asiat nurinkurisesti.
    Siihen saamme tottua, "jokainen on mielestään oikeassa, mutta Herra tutkii sydämet".

    Ei kukaan voi sanoa, että "Jeesus on Herra, paitsi Pyhässä Hengessä", näin sanoo apostoli, ja näin asia on. Olisi epätavallista, jos ilman Pyhän Hengen vaikuttamaa uskoa joku olisi samaa mieltä uskon asioista kuin me, jotka uskomme. Mutta jos on Hengen yhteys, ovat aivan toisilleen tuntemattomat ihmiset yksimielisiä. Tietysti sekin asia on täällä ajassa epätäydellistä, mutta kyllin selvästi havaittavaa.
    Mistä tuntee Hengen yhteyden? Siitä, että Kristuksen seuraajat, lahjaksi armon ja uskon saaneet ilman omia ansioita, uskovat Raamattuun, eivät sitä muuttele, muuntele tai parantele eivätkä lue sitä punakynä kädessä.
    Uskolle ja Raamatun sanalle vieraat eivät monessa tapauksessa ymmärrä edes sitä, mikä ero on Uudella ja Vanhalla Testamentilla, eikä sitä
    mikä Uuden tullessa Kristuksessa voimaan lakkasi olemassa Vanhasta voimassa.
    Olen huomannut jo kauan sitten, että uskon asioista ei kannata kiistellä uskottoman kanssa, se on turhaa energian tuhlausta. Mutta kun kerromme ja pidämme esillä Jumalan sanaa, siihen toinen tarttuu ilahtuneena, toinen vihastuu ja torjuu, kolmas on penseä eikä ota kantaa (mikä sekin on kannanotto!).

    Nuori tuntematon ystävä, pidä kiinni Jumalan sanasta, tunnusta syntisi Jumalalle, ja pyydä niiltä lähimmäisiltä anteeksi, joita vastaan olet rikkonut, ja usko, että Jumala on rakastava Isä, joka antaa Kristuksen tähden syntisi anteeksi, pyydä jokapäiväisessa parannuksessa vaeltaen uutta voimaa taistelleksesi syntiä ja saastaisuutta vastaan. Kun tällä tiellä pysyt, tulet perille. Koet myös paljon iloa, johdatusta ja siunausta matkallasi.

    Nyt kun vastustajat lukevat tämän tekstin, he nostavat naurun ja laulun, kuinka uskovat ovat syntisiä, kun ne aina puhuvat synnistä. He eivät käsitä sitä, kuinka Paavali, Herran maineikkain apostoli, voi sanoa itsestään sen, minkä hän juurta jaksain sanoo Room. 7.:ssä luvussa. Joka on maistanut kuinka hyvä on Herra, hänelle pienikin synti on iso, syntinen ajatuskin on synti, MUTTA SAMALLA ON LUOTTAMUS EVANKELIUMIIN, ja mieli on iloinen ja vain harvoin synkeä. Maailma luulee, että uskon "vaivalloinen tie" on synkeä. Ei se synkeä ole! Se on kuin kiipeämistä vuorelle, jonka huipulla tai toisella puolen tietää olevan vastassa rakastavan isän, joka varjelee matkalla olevia, lohduttaa viesteillään matkasta uupuneita, antaa levon ja ilon hetkiä, ja kun tullaan kotiin, nähdään ja koetaan se ja paljon enemmän, mitä täällä toivottiin.
    Ei se taival, vaikka vastuksia onkin, ole toivoton.

    Sen sijaan ne, jotka palvelevat itse kehittämäänsä Jumalaa, eivät ota ristiä kantaakseen. Itse valittu Jumala on sellainen kuin ihminen itse päättää, ja kun ihminen muovaa jumalansa, on ihminen aina tyytyväinen itseensä, koska hänellä ei ole oikeaa Herran pelkoa.

    Mutta on vain yksi Jumala, Taivaan ja maan Luoja,Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka Hengellänsä kirkastaa etsiville Sanan kautta mikä on totuus.
    Jeesus Kristus on tie, totuus ja elämä ja vieläpä ylösnousemus.

    Näitä ajatellessa sydän pääsee vaivasta ja kun tunnustamme Kristuksen Herraksemme, on Perkeleen ennemmin tai myöhemmin väistyttävä, sillä Jumala ei salli sen uskovia kiusata enempää kuin kasvatuksen kannalta on tarpeellista. Ole toivossa luja! Ihmettele, mutta älä vihaa ketään, rukoile kaikkien puolesta.
    Terveisin: ev.lut.mies

    Äänestä

  • postia kirjoitti:

    Tervehdys! Mukava lukea viestisi. Kun ollaan Jumalan sanalla ja rukouksella matkaa tekemässä, tulee aina sivusta piikittelijöitä ja hämmentäjiä. Niin on aina ollut ja tulee aina olemaan, hamaan tuomiopäivään asti.
    Rukoilemme myös heidän puolestaan, että Pyhä Henki pehmittäisi heidät mielenmuutokseen. Ilman uskoa Kristukseen Vapahtajana ihminen näkee Taivasten valtakunnan asiat nurinkurisesti.
    Siihen saamme tottua, "jokainen on mielestään oikeassa, mutta Herra tutkii sydämet".

    Ei kukaan voi sanoa, että "Jeesus on Herra, paitsi Pyhässä Hengessä", näin sanoo apostoli, ja näin asia on. Olisi epätavallista, jos ilman Pyhän Hengen vaikuttamaa uskoa joku olisi samaa mieltä uskon asioista kuin me, jotka uskomme. Mutta jos on Hengen yhteys, ovat aivan toisilleen tuntemattomat ihmiset yksimielisiä. Tietysti sekin asia on täällä ajassa epätäydellistä, mutta kyllin selvästi havaittavaa.
    Mistä tuntee Hengen yhteyden? Siitä, että Kristuksen seuraajat, lahjaksi armon ja uskon saaneet ilman omia ansioita, uskovat Raamattuun, eivät sitä muuttele, muuntele tai parantele eivätkä lue sitä punakynä kädessä.
    Uskolle ja Raamatun sanalle vieraat eivät monessa tapauksessa ymmärrä edes sitä, mikä ero on Uudella ja Vanhalla Testamentilla, eikä sitä
    mikä Uuden tullessa Kristuksessa voimaan lakkasi olemassa Vanhasta voimassa.
    Olen huomannut jo kauan sitten, että uskon asioista ei kannata kiistellä uskottoman kanssa, se on turhaa energian tuhlausta. Mutta kun kerromme ja pidämme esillä Jumalan sanaa, siihen toinen tarttuu ilahtuneena, toinen vihastuu ja torjuu, kolmas on penseä eikä ota kantaa (mikä sekin on kannanotto!).

    Nuori tuntematon ystävä, pidä kiinni Jumalan sanasta, tunnusta syntisi Jumalalle, ja pyydä niiltä lähimmäisiltä anteeksi, joita vastaan olet rikkonut, ja usko, että Jumala on rakastava Isä, joka antaa Kristuksen tähden syntisi anteeksi, pyydä jokapäiväisessa parannuksessa vaeltaen uutta voimaa taistelleksesi syntiä ja saastaisuutta vastaan. Kun tällä tiellä pysyt, tulet perille. Koet myös paljon iloa, johdatusta ja siunausta matkallasi.

    Nyt kun vastustajat lukevat tämän tekstin, he nostavat naurun ja laulun, kuinka uskovat ovat syntisiä, kun ne aina puhuvat synnistä. He eivät käsitä sitä, kuinka Paavali, Herran maineikkain apostoli, voi sanoa itsestään sen, minkä hän juurta jaksain sanoo Room. 7.:ssä luvussa. Joka on maistanut kuinka hyvä on Herra, hänelle pienikin synti on iso, syntinen ajatuskin on synti, MUTTA SAMALLA ON LUOTTAMUS EVANKELIUMIIN, ja mieli on iloinen ja vain harvoin synkeä. Maailma luulee, että uskon "vaivalloinen tie" on synkeä. Ei se synkeä ole! Se on kuin kiipeämistä vuorelle, jonka huipulla tai toisella puolen tietää olevan vastassa rakastavan isän, joka varjelee matkalla olevia, lohduttaa viesteillään matkasta uupuneita, antaa levon ja ilon hetkiä, ja kun tullaan kotiin, nähdään ja koetaan se ja paljon enemmän, mitä täällä toivottiin.
    Ei se taival, vaikka vastuksia onkin, ole toivoton.

    Sen sijaan ne, jotka palvelevat itse kehittämäänsä Jumalaa, eivät ota ristiä kantaakseen. Itse valittu Jumala on sellainen kuin ihminen itse päättää, ja kun ihminen muovaa jumalansa, on ihminen aina tyytyväinen itseensä, koska hänellä ei ole oikeaa Herran pelkoa.

    Mutta on vain yksi Jumala, Taivaan ja maan Luoja,Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka Hengellänsä kirkastaa etsiville Sanan kautta mikä on totuus.
    Jeesus Kristus on tie, totuus ja elämä ja vieläpä ylösnousemus.

    Näitä ajatellessa sydän pääsee vaivasta ja kun tunnustamme Kristuksen Herraksemme, on Perkeleen ennemmin tai myöhemmin väistyttävä, sillä Jumala ei salli sen uskovia kiusata enempää kuin kasvatuksen kannalta on tarpeellista. Ole toivossa luja! Ihmettele, mutta älä vihaa ketään, rukoile kaikkien puolesta.
    Terveisin: ev.lut.mies

    "uskovaisissa" saanaaja toitottajissa. He piikitelevät ensiksi kaikki ulkopuoliset ja myöskin omissa leireissään "vapautta" hakevat kanssasisaret ja veljet.

    Sinun viestisi on niin täynnä itserakkautta,omahyväisyyttä fariseksellista paatosta, se osoittaa , että sinullakin on paha olla Jumalasi kanssa. Mitähän tuo Jumalamme tykkää niin minun kuin sinunkin kirjoituksista ja toisten syyttelystä.

    Siitä olen varma, että Jumalamme edessä olemme samanarvoisia elämämme loputtua tästä katalasta maailmasta. Minä en torju Jumalaani, mutta torjun sinun epäitsekkään ulkopuolisia syyttelevän viestisi, jonka kuvittelet olevan siitä pahasta hengestä, mikä lienee sinuakin on riivannut. Ehkä
    tämäkin viestini hämmentää sinua ajattelemaan muitakin kuin omaa napaasi.

    On ikävää,että tämän nuoren tuskassa kirjoitettu viesti saa näin paljon ulkopuolisten syyttelijöiden ihmeitä lupaavien sekä myöskin muita hyviä neuvoja antavien kesken kilpajuosua, kuka on paras. Minä viestitän yli seitsemänkymmentä vuotta tätä kilpaa seuranneena.
    Entä sinä saarnaaja, onko sinulla muuta kokemusta muiden kuin uskon veljiesi kanssa tässä maailman kiihkeässä rytmissä olevista ihmisistä, kuin julistaa heille Jumalasi tuomiota.

    Äänestä

  • Nyman kirjoitti:

    Kun juosukilpailuissa saa voittaja pääpalkinnon.Toiset saa nuolla näppejään. Tässä elämän juoksukilpailuissa kaikki saa palkinnon.Siellä vaan uskolla doupatut kilpailijat tönivät vieraan seuran juoksijoita kyynärpää taktikalla omaksi edukseen, että saa johtaa. Myöskin huonokuntoiset douppinkia nauttineet eivät kestä sitä vauhtia jota "valmentaja" määrää, vaan he jopa keskeyttävät kilpajuoksunsa kierroksia ennen. Ja tällöin niitä mätiä kananmunia tulee heidän niskaansa omilta kannattajiltaan. Siellä maalissa on keskeyttäneetkin, kierroksia jälkeen tulleiden kanssa. Juoksemme parasta aikaa kaikki elävät tätä kisaa. On vain katsottava väliaikaasemilla mistä kupista hörppää piristystä ja voimaa. Varoa pitää ettei ota vika kupista joka sekoittaa pään täysin.

    AMEN ! HALATKAA NIINKUIN VASTASYNTYNEET LAPSET SANAN VÄÄRENTÄMÄTÖNTÄ MAITOA,ETTÄ SEN KAUTTA KASVAISITTE PELASTUKSEEN t reijo

    Äänestä

...äläkä leiki uskovaista.Mihin uskot? Sinut on kasvatettu "uskomaan". Päätä itse, mihin uskot, silloin se, mihin uskot on totta, eikä sinun tarvitse itkeä "syntejäsi". Kuuntele, kuka puhuu sisälläsi, Sinä itse. Kuuntele itseäsi. Jumala asuu sinun sisälläsi ja puhuu sinulle, sinun äänelläsi.

Äänestä
  • Minun isäni ei ollut kiihkoileva "uskovainen"hän oli jumalaan uskova eikä rehvastellut uskollaan Kristtuksellaan, niin kuin muutamat tälläkin palstalla riekkuvat. Hän eli pitkän hyvän elämän, vaikka olimme köyhyyden keskellä. Vanhana hän sanoi, että hänen suhteensa ylöspäin on kunnossa. Hän oli kaikkien keskuudessa pidetty henkilö. Aina hyväntuulinen ja auttavainen.
    Minä haluan olla hänen kaltainen. Suhteeni "ylöspäin" on kunnossa. Haluan myöskin olla kanssaihmisilleni ymmärtäväinen. Poikkeuksena on toisten ihmisten omahyväisyys uskoissaan, joita minä vieroksun. Jos teen sitä niin paljon mainostettua syntiä, mitä koko elämä on, niin sitä tekevät kaikki. Jopa "uskovaisetkin". Saan synneitäni helpotuksen itselleni katumalla mahdollisia syntejäni vaikka ilta-tai aamurukouksessani. Luulen olevani sen jälkeen yhtä puhdas, kuin synneistään anteeksi saaneet ja niistä yleisesti toitottaneet uskovaisetkin. Minua ei ole peloiteltu helvetin tulella eikä Jumalan kostolla. Siksi kai olen siinä suhteessa onnellinen onnellinen kulkija.

    Äänestä

Lankesit siis masturbointiin ja pornoon..?

No älä välitä - sellaista sattuu itse kullekin.

Äänestä

Voiskos elämää ajatella uudestaan? Jos uskovaisen elämä on todellakin noin kamalaa, ahdistavaa ja mielenterveyden päälle käyvää, niin miksi ihmeessä haluat sitä sitten elää? Miksi et tee kuten minä: En usko yhdenkään lahkon ja hihhuliporukan julistamiin "oppeihin". En siis ole syntinen, eikä tarvitse iltakausia ahdistus asioista.
Ota elämä omiin käsiisi ja elä onnellista elämää.

Äänestä
  • Jos tuntuu siltä, että oma toiminta vahingoittaa itseä tai muita, niin kannattaa miettiä, että miksi oikeastaan niin tekee ja olisiko syytä lopettaa, tehdä jotain muuta - terveellisempää.
    Nuorena ja vanhempanakin elämässä on tunnemyllerrystä, hämmentäviä hetkiä, joiden seurauksena tulee tehtyä vääriä valintojakin.
    Valitettavasti kannamme valintojemme seuraukset, vaikka saammekin anteeksi Jumalalta. Meidän pitää kohdata asiat, selvittää ne, jos haluamme parantua.
    Pitää pyytää anteeksi niiltä, joita on loukannut. Ja usein kun sen tekee, tilanne helpottuu huomattavasti. Koska anteeksipyyntö ei ole helppoa, niin sitä tuskin tulee tehtyä samaa virhettä kovin äkkiä.
    Ja sitten pitää jatkaa elämää eteenpäin,kokemuksesta oppineena ja rikkaampana.

    Äänestä

2. Kor. 12:7   Ja etten niin erinomaisten ilmestysten tähden ylpeilisi, on minulle annettu lihaani pistin, saatanan enkeli, rusikoimaan minua, etten ylpeilisi.
2. Kor. 12:8   Tämän tähden olen kolmesti rukoillut Herraa, että se erkanisi minusta.
2. Kor. 12:9   Ja hän sanoi minulle: "Minun armossani on sinulle kyllin; sillä minun voimani tulee täydelliseksi heikkoudessa."

Äänestä
  • On minut kasvatettu "uskossa", vai miten sen sanoisi. Olen uskovaisesta perheestä.
    MUTTA.
    Olen tehnyt OMAN uskon ratkaisuni, OLEN ALKANUT SEURATA JEESUSTA ILMAN VANHEMPIANI JA PERHETTÄNI.
    Luojan kiitos!

    Ja joku kysyi, miksi en "luovu" Jeesuksesta.
    Arvaa mitä?
    On ihanaa, kun tietää, ettei mun Isä koskaan hylkää mua Jeesuksen tähden! Vaikka mä tekisin mitä, vaikka mun synti toistuis ja toistuis, mä rypisin synnissä, mutta Jumala ei päästäis irti.
    Saan Jeesukselta kaiken.
    Sen takia en luovu hänestä.

    Äänestä

  • nuori... kirjoitti:

    On minut kasvatettu "uskossa", vai miten sen sanoisi. Olen uskovaisesta perheestä.
    MUTTA.
    Olen tehnyt OMAN uskon ratkaisuni, OLEN ALKANUT SEURATA JEESUSTA ILMAN VANHEMPIANI JA PERHETTÄNI.
    Luojan kiitos!

    Ja joku kysyi, miksi en "luovu" Jeesuksesta.
    Arvaa mitä?
    On ihanaa, kun tietää, ettei mun Isä koskaan hylkää mua Jeesuksen tähden! Vaikka mä tekisin mitä, vaikka mun synti toistuis ja toistuis, mä rypisin synnissä, mutta Jumala ei päästäis irti.
    Saan Jeesukselta kaiken.
    Sen takia en luovu hänestä.

    Jeesuksestasi. Mutta sinun paha olosi ei Jeesuksesta vaan ulkopuolisista syytöksistä ja sinulle liian kovista säännöistä uskonyhteisösi taholta.

    Kuitenkin, KUNNIOITA ISÄÄSI JA ÄITIÄSI , ETTÄ MENESTYISIT JA KAUAN ELÄISIT MAAN PÄÄLLÄ.
    Kiitä sen jälkeen vasta Luojaasi!

    Äänestä

  • vaadi sinua kirjoitti:

    Jeesuksestasi. Mutta sinun paha olosi ei Jeesuksesta vaan ulkopuolisista syytöksistä ja sinulle liian kovista säännöistä uskonyhteisösi taholta.

    Kuitenkin, KUNNIOITA ISÄÄSI JA ÄITIÄSI , ETTÄ MENESTYISIT JA KAUAN ELÄISIT MAAN PÄÄLLÄ.
    Kiitä sen jälkeen vasta Luojaasi!

    " Mutta sinun paha olosi ei Jeesuksesta vaan ulkopuolisista syytöksistä ja sinulle liian kovista säännöistä uskonyhteisösi taholta. "

    Jos et tiedä asioistani, älä väärennä niitä.
    Uskonyhteisöni?
    Tiedoksi, ei minulla edes ole sellaista, joten miten niitä kovia sääntöjäkään voisi olla.

    Äänestä

  • nuori... kirjoitti:

    " Mutta sinun paha olosi ei Jeesuksesta vaan ulkopuolisista syytöksistä ja sinulle liian kovista säännöistä uskonyhteisösi taholta. "

    Jos et tiedä asioistani, älä väärennä niitä.
    Uskonyhteisöni?
    Tiedoksi, ei minulla edes ole sellaista, joten miten niitä kovia sääntöjäkään voisi olla.

    En halua väärentää asioitasi, mutta kun sinulla on noin kova tuska, niin eräillä tuska tulee siitä. Älä sitten valita jos olet sen itse ansainnut. Kukin kärsii nahoissan mitä itse on aiheuttanut.

    Äänestä

  • tiedä asioistasi kirjoitti:

    En halua väärentää asioitasi, mutta kun sinulla on noin kova tuska, niin eräillä tuska tulee siitä. Älä sitten valita jos olet sen itse ansainnut. Kukin kärsii nahoissan mitä itse on aiheuttanut.

    Ei kaikkeen voi itse vaikuttaa.
    Ei kaikki johdu minusta.
    En ole aiheuttanut itselleni kaikkea, mitä olen kokenut elämässäni.

    Äänestä

  • nuori... kirjoitti:

    Ei kaikkeen voi itse vaikuttaa.
    Ei kaikki johdu minusta.
    En ole aiheuttanut itselleni kaikkea, mitä olen kokenut elämässäni.

    Vastaajat koettavat vaikuttaa elämmäsi helpottavasti, muutkin kuin omasta mielestään aina puhtaana synnistä olevat ihmiset. Kukaan ei halua pahaa sinulle , vaan, että mielesi tulisi rauhalliseksi ja pääsisit ahdistuksestasi. Miten viestisi lukijat voi vaikuttaa, kun kaikki ei johdu sinusta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


nuori... kirjoitti:

Hei, olen uskossa oleva nuori.
Olen synnissä kiinni.
Sama synti toistuu ja toistuu..
Rukoilkaa, että saisin vapauden tästä asiasta, rukoilkaa, että jaksan taistella saatanaa vastaan.

Tämä on niin turhaa :(

JEESUS ANNA ANTEEKS LANKESIN

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu