hdi-moottorilla on nyt ajettu 137.000, 110.000 kilometrissa tehtiin isompi moottorihuolto jossa kansi hiottiin uudelleen. Ehkä edellinen omistaja oli päästänyt koneen keittämään, jäähdytysnestettä alkoi kulua vähitellen enemmän ja enemmän.
Mutta nyt kun olen autoa myymässä, onko tuo tehty remppa hyvä vai huono asia? Tietysti voisi olettaa ettei vähään aikaan moottoriin mitään tarvi tehdä..
Mutta nyt kun olen autoa myymässä, onko tuo tehty remppa hyvä vai huono asia? Tietysti voisi olettaa ettei vähään aikaan moottoriin mitään tarvi tehdä..
Vastaukset 7
Vanhimmat
mitään. Herättää vaan ostajassa turhaan epäilykset muustakin viasta. Tietysti, jos remontti näkyy merkkikorjaamon tietokannassa, asiasta on syytä mainita. Ylimääräistä rahaa tuosta remontista ei saa, niinkuin ei yleensä mistään muustakaan remontista. Ostaja lähtee aina siitä, että auto on virheetön, mutta halpa.
Jos kone on päässyt pahasti keittään ja ylikuumeneen, on tuo kansivaurio ainut huomattava oire. Muutakin voi olla. Esim. leikkautumista on voinut sylinterien ja mäntien välillä tulla, ilmenee koneen enneaikaisena kulumisena >öljynkulutus. Oireet voivat tulla vasta myöhemmin
Olisi ohjurin kumit,ohjurit vai jotain muuta 1,9
volkkari,tehot tallella mitä siinä nyt on ollutkaan,ajettu 200t.
Vie 2 litraa tuhannella ja öljynhaju on aika kipakka kun sammuttaa,ajettassa ei pölise mitenkään
ihmeellisesti.
Mielestäni se on ennemminkin hintaa laskeva koska se on jouduttu tekemään noin vähien kilometrien jälkeen. Itse en ostaisi alle 200 tuhannen kilometrin aikana avattua konetta mahdollisten riskien takia. Vanhoissa romuissa hyödyt taas kattaa riskit.
""kansi hiottiin uudelleen""!kerro vähän!
oliko kyseessä täysalumiininen hdi moottori??
1.6 vai 2.0??
mikä sitikka??
se oli uudemman facliftin 110 hdi moottori.
Tuosta jäähdytysveden syöppöilystä, ensin söi ehkä alle litran/kk, mikä ei herättänyt huomiota kun huollossakaan eivät sanoneet mitään. Puolen vuoden jälkeen kulutus kasvoi niin että piti laittaa viikoittain jolloin oli pakko viedä huoltoon ja tuo kansiremppa tehtiin. veholla ja muuallakin sanottiin ettei ole tyyppivika eikä noita ole tuossa kilometrimäärässä hajonnut. Muunlaisiakin tietoja otetaan mielellään vastaan.