Tuontimaasturi huoltoautoksi?

Kuulin että esim. saksasta tuodun pajeron saisi muutettua huoltoautoksi (penkit pois ja työkalupakki tilalle) ennen maahantuontikatsastusta. Vero tällöin 0% ja pakettiauton D-vero. Pitääkö paikkansa?
41169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

juu, kyllä näin on.

Äänestä

Taisi olla hieman päälle 1800 kg tuo tarvittava auton paino. Muuten ihan "kevyt" juttu.

Äänestä

No niin.

minkä ikäistä maasturia ollaan tuomassa?
-93 tai vanhempi niin ei paljon maksa vaivaa raahata sellaista tänne, niitä löytyy kotimaastakin ja romut ovat romuja saksassakin.

-93 ja uudemmat sekä kaikki tuontimaasturit joista on autovero tullin arvonnan mukaan suoritettu niin menevät pakuiksi ihan vain takapenkit poistamalla ja muutoskatsastamalla pakuksi ja kv-vero on pakun tasolla.

Tässä on sellainen kiva juttu että tullin vero katsotaan aina täydeksi autoveroksi riippumatta täysin siitä minkä ikäisestä ajoneuvosta on kyse ja paljonko veroa on määrätty maksettavaksi.

Huoltoautoksi kannatta laitella ihan vain näitä kotimaisia yksilöitä joita kyllä piisaa riittämiin.
Niin ja verottajalla on tuossa huoltoauto-kikkailussa täsmäasenuija takataskussa.

Kerran huoltoauto niin aina huoltoauto vaikka olisikin joskus aiemmin ollut muuta ja meneppä muuttamaan huoltoauto takaisin henkilöautoksi niin tulee autoveroa maksuun ja reilusti sillä vero määräytyy tällöin uushankinta hinnan mukaan ja tällöin katsotaan kotimainen hinta autolle.
HDJ-cruiserin kun menet muuttamaan houltiksesta maasturiksi niin varaudu verolippuun joka keikauttaa talouden nurin jotta tuntuu.

Lukaise tuo juttu läpi niin selviää mikä kannattaa ja mikä ei.
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=11596

Onnea vain verorulettiin.

T: L-200

Äänestä
  • juuri viimetalvena rekisteröin huoltoautoksi landcruiserin vm 86 ja hyvin on toiminut vaikka vanha vehje onkin , ,, mahtuu monitoimikoneen (metsäkone) tarvittava kalustokin kyytiin paremmin ilman takapenkkiä ja työkalut ja öljykannut ei oo lumessa lavalla ja ei pöllitä ns kaasupulloa lavalta ku on lukkojentakana takaboksissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paheero kirjoitti:

Kuulin että esim. saksasta tuodun pajeron saisi muutettua huoltoautoksi (penkit pois ja työkalupakki tilalle) ennen maahantuontikatsastusta. Vero tällöin 0% ja pakettiauton D-vero. Pitääkö paikkansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu