Jumala ei tuomitse sotaa

Raamattuun uskovana helluntailaisena uskovaisena voin sanoa, että Jumala ei kiellä missään Raamatun kohdassa sotimista. Hän itseasiassa käskee Israelin kansaa muutamassa raamatunkohdassa tuhoamaan sotimalla pahuudessa liian pitkälle menneet kansat.
Jumala kieltää yksilöä tarttumasta väkivaltaan puolustaakseen omia itsekkäitä motiivejaan. Yhteiskuntarauhan on säilyttävä.
Toisen posken kääntämisestä senverran, että se oli Jeesuksen ajan kulttuurissa ele, jolla ilmaistiin närkästystä ja vastarintaa kulttuurissa, jossa ylempiarvoisilla oli tapana läpsiä alempiarvoisiksi katsomiaan poskille.
4132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

VÄKEVÄÄ TODISTUSTA:
"Minä sanon teille: ellette te noudata Jumalan tahtoa paljon paremmin kuin lainoppineet ja fariseukset, te ette pääse taivasten valtakuntaan."



Matt. 10:34 "Älkää luulko, että minä (Jeesus) olen tullut tuomaan rauhaa maan päälle; en ole tullut tuomaan rauhaa,vaan miekan."

Luuk. 22:36 "Niin hän (Jeesus) sanoi heille: ... Ja jolla ei ole, myyköön vaippansa ja ostakoon miekan."

Luuk. 12:49-51 "Tulta minä olen tullut heittämään maan päälle; ja kuinka minä tahtoisinkaan, että se jo olisi syttynyt!... Luuletteko, että minä olen tullut tuomaan maan päälle rauhaa? Ei, sanon minä teille, vaan eripuraisuutta."

2. Moos. 32:27 "Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: Jokainen sitokoon miekkansa vyölleen. Käykää sitten edestakaisinleirin halki portista porttiin ja tappakaa jokainen, olkoon vaikka oma veli, ystävä tai sukulainen."

Hes. 9:5-7 "Ja niille toisille hän (Jumala) sanoi minun kuulteni: Kiertäkää kaupungin läpi hänen jäljessään jasurmatkaa. Älkää säälikö, älkää armahtako, tappakaa tyyten vanhukset, nuorukaiset, neitsyet, lapset ja vaimot."

4. Moos. 25:4 "Ja Herra sanoi Moosekselle: Ota kansan kaikki päämiehet ja lävistä heidät paaluihin Herralle, vastenaurinkoa, että Herran vihan hehku kääntyisi pois Israelista."

4. Moos. 15:36 "Silloin koko seurakunta vei hänet leirin ulkopuolelle, ja he kivittivät hänet kuoliaaksi, niinkuin Herra oli Moosekselle käskyn antanut."

Matt. 12:26 "Silloin Jeesus sanoi hänelle: "Mene pois, saatana; sillä kirjoitettu on: 'Herraa, sinun Jumalaasi, pitää sinun kumartaman ja häntä ainoata palveleman'."



1. Sam. 6:19 "... ja kansa suri sitä, että Herra oli surmannut niin paljon kansaa."

Psa. 7:12-14 "Jumala on vanhurskas tuomari ja Jumala, joka vihastuu joka päivä. Jos kääntymystä ei tule, niin hänteroittaa miekkansa, jännittää jousensa ja tähtää sillä; hän valmistaa surma-aseet ja tekee nuolensa palaviksi."

5. Moos. 20:16-17 "Mutta näiden kansojen kaupungeissa, jotka Herra, sinun Jumalasi, antaa sinulle perintöosaksi, äläjätä ainoatakaan henkeä eloon, vaan vihi ne tuhon omiksi: heettiläiset ja amorilaiset, kanaanilaiset ja perissiläiset,hivviläiset ja jebusilaiset, niinkuin Herra, sinun Jumalasi, on sinua käskenyt."

Tuom. 14:19 "Silloin Herran Henki tuli häneen, ja hän meni Askeloniin, löi siellä kuoliaaksi kolmekymmentä miestä."

4. Moos. 15:36 "Silloin koko seurakunta vei hänet leirin ulkopuolelle, ja he kivittivät hänet kuoliaaksi, niinkuin Herra oliMoosekselle käskyn antanut."

Hoos. 14:1 "... he kaatuvat miekkaan, heidän pienet lapsensa ruhjotaan, ja heidän raskaat vaimonsa halkaistaan."

2. Moos. 15:3 "Herra on sotasankari, Herra on hänen nimensä."

Jooel 3:9-10 (Herra puhuu) "... Alkakaa pyhä sota, innostakaa sankareita, lähestykööt, hyökätkööt kaikki soturit.Takokaa vantaanne miekoiksi ja vesurinne keihäiksi."

Jes. 42:13-15 "Herra lähtee sotaan niinkuin sankari, niinkuin soturi hän kiihoittaa kiivautensa; hän nostaa sotahuudonja karjuu, uhittelee vihollisiansa. 'Minä olen ollut vaiti ikiajoista asti, olen ollut hiljaa ja pidättänyt itseni. Mutta nytminä huudan kuin lapsensynnyttäjä, puhallan ja puuskun. Minä teen autioiksi vuoret ja kukkulat, ja kuihdutan niiltäkaiken ruohon; minä muutan virrat saariksi ja kuivaan vesilammikot.'"

Heb. 12:29 "Sillä meidän Jumalamme on kuluttavainen tuli."
2. Moos. 17:16 "... Herra sotii amalekilaisia vastaan sukupolvesta sukupolveen."

Matt. 12:26 "Silloin Jeesus sanoi hänelle: "Mene pois, saatana; sillä kirjoitettu on: 'Herraa, sinun Jumalaasi, pitää sinun kumartaman ja häntä ainoata palveleman'."

Äänestä

...mutta mikä on se ainoa oikea ismi jumalan kunniottamiseen?

Äänestä

Jeesuksen opetukset että...

- Älkää tehkö pahalle vastarintaa vaan antakaa Jumala kostaa puolestanne.
- Jos joku teitä kiroaa siunatkaa te heitä jotta olisitte taivaallisen Isänne lapsia.
- Rakastakaa jopa vihollisianne.
- Rakastkaa lähimmäistänne niin kuin itseänne.
ym...

Jeesuksen sanat eivät ole vain sen ajan puhetta vaan tarkoittettu kaikille sukupolville kaikkialla maailmassa. Vanhurskaus kansakunnan nostaa synti turmelee. Turha sun on yrittää musta maalata Uskovia koska sanasi on valhetta ilman Totuudenhengeä.

Ei Herra Jeesus Kristus tullut maan päälle tekemään armeijoita tai terrroristi soluja. Ensimmäiset Kristityt teloitettiin uskonsa tähden ja vieläkin sitä tehdään niissä maissa joissa on Kristityyjen vainoa. Varas ei ole tullut muuta tekemään kuin varastamaan tuhoamaan ja tappamaan, sille on se ja sama kenen kautta se tekee työtään.

Ei amerikan armeijassa sallita todistaa Jeesuksesta, siellä on ihmisiä eri uskonnoista ja niitä ohjataan niin kuin poliiitikot käskee kenraalien tehdä. Sodan käynti on poliitikan jatketta.

Voit ehkä olla helluntai seurakunnasta mutta oletko Jumalan lapsi? tunnetko Jumalan ? Oletko täyttynyt totuuden hengellä?
http://fathersloveletter.com/Finnish/
http://fathersloveletter.com/index.html
http://fathersloveletter.com/flllanguages.html

Te olitte maan suola, mutta jos suola on käynyt mauttomaksi niin on sitä vaikeeta saada enään suolaiseksi. Eikä se siitä ole muuhun kuin pois heitettäväksi.

Kirkastatko Kristusta tappamalla ihmisiä? häh?

Kääntykää ja tehkää parannus, vielä on armon aika.

Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi

Äänestä

ei kuulkaas jumalaa taida napata mitä me täällä puuhastellaan.jumala loi ihmisen että ihmistä nappaisi omat puuhastelut.
ei sitä raamattuakaan jumala ole kirjottanut vaan ihmiset.
kylläpä sitä ihminen voi jumalaa tyhmäksi luullakin..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uskovainen ihminen kirjoitti:

Raamattuun uskovana helluntailaisena uskovaisena voin sanoa, että Jumala ei kiellä missään Raamatun kohdassa sotimista. Hän itseasiassa käskee Israelin kansaa muutamassa raamatunkohdassa tuhoamaan sotimalla pahuudessa liian pitkälle menneet kansat.
Jumala kieltää yksilöä tarttumasta väkivaltaan puolustaakseen omia itsekkäitä motiivejaan. Yhteiskuntarauhan on säilyttävä.
Toisen posken kääntämisestä senverran, että se oli Jeesuksen ajan kulttuurissa ele, jolla ilmaistiin närkästystä ja vastarintaa kulttuurissa, jossa ylempiarvoisilla oli tapana läpsiä alempiarvoisiksi katsomiaan poskille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu