GALLUP

Kauan olet ollut,

a. kunnallisen hammashoidon jonossa? Ilmoita myös missä päin Suomea vaikutat.

b. millaisia toimenpiteitä siellä on tehty? Poisto, paikkaus, valkaisu, uusia hampaita?

c. oletko saanut lähetettä kunnalliselta yksityiselle sektorille, ja mistä syystä?
5556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

A) Helsingissä asuessani ei otettu edes jonoon.
a) Muutettuani pienelle paikkakunnalle sain heti ajan tarkastukseen, vaikka varsinaisia vaivoja ei ollut.

b)Tarkistus, röntgen, vähäisen hammaskiven poisto, kuituvalotutkimus, purentakiskon suunnittelu. Puhdistus ja fluorilakka.

C) Helsingissä käskettiin mennä yksityiselle, koska on liian hyvät hampaat. Kohtelu erittäin tylyä.
c) En, ei ole tarvinnut, koska kaikki hoituu julkisella hyvin ja ystävällisessä hengessä.

Asun pienessä saaristokunnassa.

Äänestä

on vitsi!
a. Olen joitakin kertoja pyrkinyt kunnallliseen hoitoon, joka kerta häätistelty pois, emme me kuitenkaan hoida tollaisia asioita (hampaita siis), menin lopulta yksityiseen

Äänestä

a)1,5-3,5 kk, Kalajoki (Kokkolan lähellä). Jos akuutti kova särky, samana/ seur. pnä. (Kauimpaan päivystävään hammaslääkäriin n. 45km).

b)viisaudenhampaanpoisto, antibioottikuuriin resepti hammastulehduksessa, paikkaus, hammaskorun laitto (hammashoit. laittoi), valkaisu, rtg- kuvaus, suuvedenkäytön neuvonta, hampaankorjaus haljenneelle hampaallle, josta puolet puuttuu, mutta on niin kallis, ettei itse raaski (5000e)

c) en ole. Ehkä saisin, jos olisi jotain erityisosaamishammashoitotarvetta? Jatkossa voi olla, että kiireen vuoksi ohjataan yksityiselle. Tarkastusta ei saa paikkauksen yhteydessä, eikä päinvastoin. Ajat aina vähän myöhässä.

Äänestä

päästä kunnalliseen hoitoon. Kävin lokakuussa hammastarkastuksessa. Minulla on 2-tyypin diabetes. Hampaita on jäljellä enää 18 kappaletta ja niistä 8:ssa on reikä. Hammaslääkäri arveli, että saattaisin päästä hoitoon 10-12 kk:n kuluttua. (jos enää on hampaitakaan!)

Äänestä
  • eli sinun pitää tietysti tietää missä hampaassa se suurin ja kiirreellisin reikä on. Soita aina välillä hoitolaan ja itket että hammasta jomotta. Silloin ne luultavasti katsovat olisiko peruutusaikoja. Eri hoitoloiden jonot ovat eri pitkiä Helsingissä, kysy voitko mennä toiselle alueelle, sinnoin saatat päästä nopeammin. Minusta ei kannata istua 10-12 kk odottamassa kiltisti, varsinkaan jos on diabetes. Seurauksena voi olla juurihoitoja ja menetettyjä hampaita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


galluppi kirjoitti:

Kauan olet ollut,

a. kunnallisen hammashoidon jonossa? Ilmoita myös missä päin Suomea vaikutat.

b. millaisia toimenpiteitä siellä on tehty? Poisto, paikkaus, valkaisu, uusia hampaita?

c. oletko saanut lähetettä kunnalliselta yksityiselle sektorille, ja mistä syystä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu