Miehitys lisää väkivaltaa Irakissa, joka aletaan myös USA:ssa ymmärtää Vietnamin kaltaisena erehdyksenä.
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/id46976.html
USA:n vaalit osoittivat, miten heikko on demokratian tila USA:ssa. Koska maassa ei ole toimivaa monipuolujärjestelmää, voi vallassa oleva totalitarismiin taipuvainen puolue saada paljon pahaa aikaan yhden-kahden vaalikauden aikana. Esim. loitontua länsimaisista arvoista säätämällä kidutuksen sallituksi ja kiduttamalla saadun tunnustuksen päteväksi tuomion perusteena. Harjoittaa laajamittaista ja systemaattista kidutusta sekä kansanmurhaa, kuten Irakissa on tapahtunut. Rikkoa muiden maiden lakeja kidnappauksin ym. tavoin. Jos USA:ssa olisi Suomen kaltainen monipuoluejärjestelmä suhteellisella vaalitavalla, ei maa voisi liukua totalitarismiin tai edes lähelle sitä.
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/id46976.html
USA:n vaalit osoittivat, miten heikko on demokratian tila USA:ssa. Koska maassa ei ole toimivaa monipuolujärjestelmää, voi vallassa oleva totalitarismiin taipuvainen puolue saada paljon pahaa aikaan yhden-kahden vaalikauden aikana. Esim. loitontua länsimaisista arvoista säätämällä kidutuksen sallituksi ja kiduttamalla saadun tunnustuksen päteväksi tuomion perusteena. Harjoittaa laajamittaista ja systemaattista kidutusta sekä kansanmurhaa, kuten Irakissa on tapahtunut. Rikkoa muiden maiden lakeja kidnappauksin ym. tavoin. Jos USA:ssa olisi Suomen kaltainen monipuoluejärjestelmä suhteellisella vaalitavalla, ei maa voisi liukua totalitarismiin tai edes lähelle sitä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vaikka suomi länsimainen demokratia onkin, niin täälläkin on parannettavaa. Nimittäin nykyinen vaalitapa on epäreilu siinä mielessä, että suuremman puolueen listoilta pääsee usein pienemmällä äänimäärällä läpi kuin pienemmän puolueen listoilta suuremmalla äänimäärällä. Eduskuntavaaleissahan paikat menevät puolueiden kannatuksen mukaan eivätkä suinkaan ehdokkaiden kannatuksen mukaan. Tästä syystä eduskuntavaalien nimi tulisikin muuttaa puoluevaaleiksi.
Nancy Pelosi on uusin painajainen USA-fobistien Dream Streetillä, koska USA:n hierarkian kolmanneksi noussut, aika sievänä säilynyt Edustajahuoneen puhenainen on riittävä pelote palstan vasureille, joille riittää pelon aiheeksi jo pelkästään se, että USA on yleensä olemassa!
Jatkuva kirjoittelu USA:sta kertoo siitä alituisesta paniikista, jonka vallassa palstan pro-terroristit päivänsä viettävät ja yönsä painajaiset kokevat.
Suokaamme kaikki normaaliolotilassa elävät palstalaiset myötätuntoiset ajatuksemme näille rassukoille!
Kaikissa arvioissasi olet mennyt niin metsään. Pari vuotta sitten ennakoit, että Irakissa on tänä vuonna niin rauhallista, että joukot voi sen takia kotiuttaa. Nyt tosin demokraatit ovat tajunneet, että joukot pitäisi kotiuttaa, jotta siellä tulisi rauhallista. Tottakai hyökkäykset loppuu, kun murhaaja poistuu.
Pelkoasiassa olet täysin hakoteillä. USA:n puolustajien motiivi on pelko, itseki olet monta kertaa tuonut esille, kuinka sinua pelottaa tämä usa-kriittinen kirjoittelu, kuinka pelkäät sen huonontavan suhteitamme USA:aan ja johtavan vielä suomalaisten kidutuksiin. Me usa -kriittiset emme tunne pelkoa jenkkienkään edessä, vaan annetaan CIA:n hemmoille isän kädestä samalla lailla kuin venäläisille veteraanien toimesta, jos tänne uskaltavat tulla pidättämään suomalaisia sankareita, rohkeita USA:n rikosten esiin tuojia.
Kovasti olet myös väittänyt, että Irakissa ei ole miehittäjiä vastaan taistelevia vastarintamiehiä, mutta tosiasiahan on, että vastarintaiskuista 80% on miehittäjää vastaan kohdistuvia.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/5052138.stm
Ja vastarinta on kasvussa, päinvastoin kuin olet väittänyt.
Aiemmin myös väitit, ettei USA kiduta tahallaan, vaan tekijät ovat yksittäisiä sotilaita, jotka rikkovat ohjesääntöä. Erehdyit siinäkin, koska punainen risti paljasti, että kidutukset olivat johdettuja ja systemaattisia, laajamittaisia ja myöhemmin USA:n hallinto virallistikin kidutukset ja niillä saadun tunnustuksen tuomion perusteena. Siinäkin siis menit vikaan.
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=international+red+cross+iraq+abuse&btnG=Hae&meta=
Olet pihalla kuin lumiukko arvioissasi ja syykin on selvä, suljet silmäsi faktoilta ja uskot ennemmin tekaistuja valheuutisia kuin faktatietoa:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1180788
Säälittävää, että jäädessäsi asia-argumentoinnissa alakynteen alat henkilöihin kohdistuvat hyökkäykset. Tosin eipä sekään auta mitään, koska niissäkin jäät toistuvasti altavastaajaksi, älysi ja tietosi ei vai yksinkertaisesti riitä.
Suokaamme kaikki normaaliolotilassa elävät palstalaiset myötätuntoiset ajatuksemme näille rassukoille, jotka pelkäävät Venäjää. Yli 60- vuoden jatkuva pelkotila saa heikommat yksilöt alentumaan jopa uskoon.
Usaa ei kukaan pelkää, eivät edes irakilaiset, saaatika sitten me suomalaiset. Me vain halveksimme Usan päättäjiä, eikä sitä Hittiman voi peloksi vääntää.
Hitman polo on niin harhainen ja peloissaan, että luulee CIA:n rynnivän tänne, kun täällä kirjoitellaan USA -kriittisiä. Voi raukkaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000009329976#22000000009329976
Eivät pikkupojatkaan tunnnusta pelkäävänsä, vaikka olisivat pelosta jo pissineet housuihinsa.
Oletteko pro-terroristit aiheuttaneet paljonkin likapyykkiä äideillenne jatkuvien pelkotilojenne takia?
siitä, että alat olemaan epätoivoinen.
Yrittäisit edes keskustella asiasta.
Kuten esim. "vääristä juutalaisista".
työllistät psykiatreja skitsofreenisine harhoinesi!
Terroristi pyrkii herättämään pelkoa. Tyhmä ja raukkamainen harrastelijaterroristi voi suorittaa tämän nettikeskusteluissa uhkaamalla kannella kanssaan erimieltä olevista Suojelupoliisille. taikka Cia:lle (minkä ihmeen takia?) taika antamalla ymmärtää hilluvansa Espoon öisillä kaduilla laittoman aseen kanssa.
Täällä ei kukaan ole pelännyt Usan hyökäävään Suomeen, joten mitä muuta pelkoa täällä voisi Usaa kohtaan olla? Sinä taas pelkäät, että Venäjä hyökkää Suomeen, eli pelkosi on aitoa, mutta samalla tyhmää. eli olet tyhmä pelkuri.
Tuollainen kommentointi ja lapsellinen yritys pilkata toisia kirjoittajia on vain säälittävää moukkamaisuutta, joka tulee sinussa näköjään esiin, kun et pärjää asia-argumentoinnissa.
Sinähän sitä USA -pelkoa olet yrittänyt lietsoa jopa CIA -uhkailuillasi, saadaksesi palvontasi kohdetta kumartamattomat ihmiset vaikenemaan. Me täällä sivistyneessä euroopassa olemme tottuneet oikeaan demokratiaan ja sananvapauteen, emmekä varsinkaan täällä Suomessa ole ennenkään kumarrelleet isojenkaan edessä, vaan pistäneet kampoihin vaikka asein. Joten ihan turhaan kuvittelet, että rupeamme sulkemaan suumme sotarikollisen USA:n edessä kuten kaltaisesi isänmaan ja sen ihmisten pilkkaajat.
Sinun lähi-idän maiden pelkosi on tosin täysin epärationaalista ja vailla perusteita, joten se voitaisiin kyllä määritellä fobiaksi. Lähi-idän maat eivät kykene uhkaamaan eurooppaa, eikä oikein mitään muutakaan maata kuin korkeintaan naapurivaltojaan, niitäkin varsin heikonlaisesti.
kaaokseen.usan ovela taktiikka oli ajaa maailman terroristit irakiin tappamaan toisiaan, muu maailma saa olla jotakuinkin rauhassa.