Yhteistä on ainakin iankaikkinen elämä helvetissä!Kuka voisi luetella erot?
Mitä eroa on Mormooneilla ja
Helluntalaisilla?
13452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
jehovalaisuus, mormonismi, helluntailaisuus, adventismi, kaikki syntyivät Amerikassa hyvin samoihin aikoihin, opillisesti lähellä toisiaan, koko ajan kiistellään siitä, ovatko ne kuuluvia kristinuskoon, joka syntyi Israelissa paljon aikaisemmin
Mistä voisi lukea kiistelyistä, jotka koskevat, onko helluntalaisuus kristinusko??
En ole aiemmin tuosta kuullut puhuttavat, enkä missääm kirjoitettavan, eli laitatko muutaman linkin?
Luterilaisuus puolestaan on SAKSALAINEN uskonto, vai onko?
Kristinuskohan tuli Suomeen jo tuhatluvun alussa.
Mitä vanhempi kirkko,sen luotettavampi se on.
Raamattu varoittaa juuri lopun ajan väkevästä eksytyksestä (=lahkot). Ne on valkeuden henkivallan aikaansaannosta. Saatana matkii oikeaa tekeytymällä valkeuden enkeliksi. (pseudokarismaattisuus)
Jos nyt kaikkein alkuperäisintä kristillisyyttä lähdetään hakemaan, se löytyy ortodoksikirkosta. Muodollisesti alkuperäisin kristillisyys siis, ei sisällöllisesti alkuperäisin.
Kyllä katolinen kirkko on vielä vanhempi kristillinen kirkko ja seurakunta. Olihan Pietarikin ensimmäinen katolisen kirkon piispa.
helluntaliike on vanhoihin kirkkoihin verrattuna hyvin arveluttava lahkoliike ja henkiliike,en menisi siihen mukaan, jo itsesuojeluvaisto varoittaa lahkoista
1700-1800 luvuilla Euroopasta muutti paljon väkeä uuteen maailmaan. Monet muuttaneista olivat kokeneet uskonvainoja kotimaissaan. Amerikoisssa sai / saa kuka tahansa perustaa uuden uskon liikkeen. Kunhan on tarpeeksi sponsoreita ja karismaattinen vetäjä.
Sieltä amerikoista kumpuaa moni juttu takaisin euroopaan muuttuneessa muodossaan, paitsi peruna.
oli jo amerikoissa 1700-1800 luvuilla, siellä suorastaan nousi lahkoja kuin sieniä sateella.
>>>Raamattu varoittaa juuri lopun ajan väkevästä eksytyksestä (=lahkot). Ne on valkeuden henkivallan aikaansaannosta. Saatana matkii oikeaa tekeytymällä valkeuden enkeliksi. (pseudokarismaattisuus)
Todella kiinnostunut?
hellarit virallisesti vain yhtä.
käy suomen lakien sisälle se moniavioisuus?En oikein usko että kävisi?
monijumalaisuus. Mormonit uskovat että Raamatun Jumala on vain yksi jumalista kun taas helluntailaiset kuten muutkin kristityt uskovat yhteen.
Mormoneilla on monta pyhää kirjaa kun taas helluntailaisilla kuten muillakin kristityillä on yksi.
Tuolta saat lisää tietoa mormonismista: http://fi.wikipedia.org/wiki/Mormonismi
rasitat hieman Googlea, hakusanalla "mormooni", saat varmaan parempaa tietoa kuin tältä?
Tee sama helluntaseurakunnan suhteen, ja tee sitten vertailut, ja tieto on silloin luotettavaa !