Ennemmin puhdas Bodari kun joku iso mahanen voiman nostaja !
Kehonrakennus on sentään ehkä rankin urheilulaji mitä on :) Se just tekee sen koska siinä käydään koko kroppa läpi kovalla työllä, ravinnolla ja levolla ! Kehonrakentaminen tuottaa tulosta joka näkyy jos hyvin on mennyt :) et ole lihava , etkä laihava vaan lihaksikas :) joka on komeutta !
Kehonrakennus on sentään ehkä rankin urheilulaji mitä on :) Se just tekee sen koska siinä käydään koko kroppa läpi kovalla työllä, ravinnolla ja levolla ! Kehonrakentaminen tuottaa tulosta joka näkyy jos hyvin on mennyt :) et ole lihava , etkä laihava vaan lihaksikas :) joka on komeutta !
Vastaukset 24
Vanhimmat
Esimerkiksi huipulla olevat yleisurheiliat treenaavat rankemminkuin bodaajat!
Ota asioista selvää ennen kuin alat jauhamaan paskaa!
Perustelepa hieman itse ensin? Mulla pitää mennä mut iahn lyhyesti sanon että bodaajien tarvii käydä vain salilla ja syödä terveellisesti. Treenikertoja tulee sellaset 3-5krt/viikko.
Huippuyleisurheilialla on treenejä paljon enemmän, elämä on varmasti yhtä kurinalaista kuin bodaajan, kunnossa täytyy olla KOKO kilpailukauden. Ja ne treenit on melko monipuolisia. Loikat, sali, lajitreeni jne....
Jossain oli tutkimus missä vertailtiin bodausta ja yleiurheilua keskenään ja päästiin siihen tulokseen että yleisurheilu on "rankempaa" kuin kehonrakennus! Pistän linkin sitte kun kerkeän.
Bodaus on maailman tehokkain taistelulaji, olen samaa mieltä!
varmaan joka lajissa jos on huipulla niin
pitää kovasti treenata.
mut tutkimuksen mukaan maailman rankin urheilu
laji on maantiepyöräily, ja taas se laji on
ollut kans eniten doupingin syynäämä.
kerranki ei bodaus oo ykkönen:)
pitää olla tosi kova kestävyys jos pystyy
ajamaan 300km täysillä polkupyörällä vuoristossa
ja siit vielä palautua seuraavan päivän etappiin.
tosi asia on että rankimmat urheilu lajit
ovat kestävyys lajeja .
mutt jos tahtoo bodariksi niin seki vaatii
kanttia treenata kovasti en vähättele,mutt
kestävyys lajit ovat erikseen koska harjoitukset
kestävät tunteja päivässä.
Kestävyyslajien jo pelkkä treenaaminen vaati todella paljon henkistä kanttia. Tietääkseni huipulla olevat bodarit eivät treenaa 4-5 kertaa/viikossa enempää...? Tuo sitten tarkoittaa 5-6 tuntia viikossa.
No jos nyt aletaan laskemaan huipulla olevien kestävyysjuoksijoiden treenitunteja viikossa, ne pyörii siinä 10-15 h/viikko, keskimäärin, poikkeuksiakin löytyy kumpaisenkiin suuntaan.
Itsekin harrastan kestävyysjuoksua, ja treenaan noin 5- 10h/viikko, eli 4-7 krt/viikko. Useat kaverini harrastavat juuri bodausta, ja treenaavaat MAX. 4 krt./viikko.
Joskus kun ulkona tuulee, sataa ja taivas on pilvinen, tulee mietittyä että olisi niin paljon helpompaa lähteä lämpimälle salille. :)
Tarkoitukseni ei ole vähätellä kehonrakennusta, sekin vaatii todella paljon itsekuria.
Ja lisäksi on hölmöä vertailla kahta aivan eri kategoriaan kuuluvaa urheilulajia.
Ei ole paskankaan väliä tässä asiassa. Riippuu paljolti kuinka tosissaan henkilö oman lajinsa ottaa. Se oma laji, se on varmasti jokaselle se raskain ja vaativin laji oli se sitten shakki taikka se maantiepyöräily.
Yksilöllisyys
Kyllähän yleisurheilussa enemmän harjotustunteja varmasti kertyy, mutta sitä en tiedä, ovatko ne yhtä raskaita kun esim. pumppitreenit.
Kehonrakennusta harjoitetaan 24/7.. jollei treenata niin levätään ja välillä syödään..
Kyllä yleisurheilussakin pitää syödä ja levätä. Treenin ja ravinnon kannalta kehonrakennus on kyllä rankempaa, minun mielestäni.
Bodaus ehkä yks helpoimmista fyysisistä lajeista.
Treenit ei kauaa kestä ja joka sarjan jälkeen voi pitää lepoa.
Eria asia lajeissa, joissa suoritus kestää monia tunteja esim. pyöräily, pitkänmatkan juoksu, uinti.
"Treenit ei kauaa kestä ja joka sarjan jälkeen voi pitää lepoa."
Jos ihan kunnon bodari olet etkä mikään ompelukerhoilija joka ottaa tusinan kavereita mukaan salille ja istuskelee laitteissa mukavasti rupatellen 5-15min joka sarjan välissä niin ei sitä kamalasti lepäillä. Ja se aika joka treenataan on PALJON rankempaa mm. hermostolle kuin esim. juoksu.
Kyllähän esim. nyrkkeily vaatii huomattavasti kovempaa treeniä kuin bodaus ja yleensäkin kaikki kestävyyslajit.
Kehonrakentaja kun ei kasva, niin lyödään kisabensat sisään jo alkoi patti jälleen kasvaa.
Itse harrastin 7 vuotta jääkiekkoa ja siirryin sen lopetettua punttiin ja luultavasti sen takia, koska puntti ei ole samanlaista ''rääkkiä'' kuin jääkiekko, sillä jääkiekossa pitää mennä kokoajan satalasissa sekä jäällä että jäiden ulkopuolella olevissa oheistreeneissä ja siinä tarvitaan sekä voimaa, räjähtävyyttä että kestävyyttä, joten mielestäni jääkiekko on kaikkein rankin urheilumuoto.
siinä koko keho on niin kovassa rasituksessa että esim. joku kuolee joka vuosi finlandia (60km) hiihdossa.
maitohappokuorma on järkyttävä, kuten pikaluistelussakin.
kokeilkaa nousuja jos ette usko.
kiekossakin töitä tekee vaan jalat.
toss tuli just mieleen että kestävyys urheiluissa
kammpailulajeissa ja peleiss on vielä lisänä
punttitreenit ym harjoitusten lisäksi
eli täytyy olla rehellinen ja myöntää
että kyll esim jääkiekkoa ammatikseen pelaava
joutuu fyysisesti paljon kovemmalle kuin
bodausta harrastava tavallinen kuntosali jäbä.
kehon rakennuksessa rankin aika on juuri se
dietti aika mihin kovin moni ei pysty ja
se vaatii sitä henkistä kanttia.eli jos
huippukehonrakentajaksi aikoo ryhtyä vaatii
helvetin moista itse kuria pystyä treenaamaan ja samalla puottaan kehosta painoa ja rasvaa
.. en ole kokenut itse mut mitä olen salilla jutellut niin se on kuulemma helvetin rankkaa se
diettaaminen pumppu koville joutuu varmasti.
Ei sinua ainakaan ole kirjoitustaidolla pelastettu! :DDD Ihan helvetin epäselvää tekstiä. No kukin tyylillään.
totta on kyllä että bodaus olisi rankimmin rankattu taistelulaji. Itsekki harrastin kyseistä taistelulajia kunnes saavutin sen korkeimman asteen, elikkä punasen punttivyön.jatkakaa kaverit samaa rataa ja paljo onnee vastamäessä
laudaattorin kirjotin kumminki:)
mutta tohon vielä lisäks että vapaan hiihto on vähintään yhtä rankkaa.. bodaus on vain tahto laji.. jos haluat lähdet puntille ja nostelee puntteja ja vähä lepää ja syö..
jos lähetään rakentaa hiihtäjän harjottelua ni kesäl hirveetä pk treeniä.. mulla tulee jo nyt vaikka oon 16 v ni 15-20 h viikos treeniä.. ja vähintään 6*vko harjotus.. pahimmillaa saattaa olla 14 treeniä viikos..
Voimannostoliikkeissä kasvaa keskivartalo ja se on lihasten kasvua. Bodarit ovat miesmalleja, tai vähemmistössä naismalleja, ja voivat välttää näitä voima-atleeteille tärkeitä liikkeitä jotta vyötärö pysyisi nättinä.
Mielestäni mikä tahansa yleisurheilulaji esim.on rankempaa kuin bodaus monimutkaisuutensa vuoksi.
Bodauksessa tehdään kaikessa rauhassa pelkästään tarkasti valittuja lihaksia rasittavia liikkeitä, ja suoritus jääkin sitten siihen. Esim.keihään/kiekonheittäjän tai korkeushyppääjän tulee treenata voimaa ja se tapahtuu osittain samankaltaisilla liikkeillä kuin mitä bodaaja tekee ulkonäön takia, mutta näiltä varsinaisurheilijoilta vaaditaan myös vaativan tekniikan tai koordinaatiokyvyn ja nopeuden kehittämistä joka syö miestä/naista psykologisestikkin.
Ruvekkaa pojjaat kilpahiihtäjiksi niin tiiätte mitä on urheilu. Kesällä sellaanen 20 tuntia puhdasta reeniä per viikko ja siihe venyttelyt ym. päälle. Hiihtäjä tarttee todella lujan kestävyyden, hapenottokyvyn, lihaskestävyyden ja ennenkaikkea sisua. Sitte tarttee olla vielä rajahtavyyttä, koska loppukirillä on erittään suuri merkitys kilpahiihros. Kisa matkat sprinteistä aina 50km kisoihin. Ite harrastin kilpahiihtoa aikani, mutta sitten intin jälkeen alko motivaatio loppuu, koska siinä lajissa oikeesti reeni määrät on kovia. Väitän siis että hiihto päihittää kyllä noi teitin yleisurheilut ja bodaukset rankkuudessa. Esim. Suomen puolustusvoimien erikoisjoukoissa on paljon juuri hiihtäjiä, mutta harvemmin kyllä bodareita. (näitä löytyy useimmin gonakuskeina) :) Mutta laji kun laji on kyllä rankkaa huipulla...
suorittanut inttisi taistelukykyisessä yksikössä, niin tietäisit että sotilaille tulee parhaimmillaan yli 20 tuntia treeniä vuorokaudessa!
Ei must oo komeutta olla bodari. .. Menee jo musta yliliiallisuuksiin.