KIRJOITTAAKO USKOSSA OLEVA PROFEETTA NÄIN?
Adventismi uskossa oleva profeetta kirjoittaa näin: "Kun Jeesus lopettaa välitystyönsä taivaan pyhäkössä. Hän kohottaa kätensä ja sanoo suurella äänellä: "Se on täytetty".
Kuinka syvällä olet adventismissa?
Adventismi uskossa oleva profeetta kirjoittaa näin: "Kun Jeesus lopettaa välitystyönsä taivaan pyhäkössä. Hän kohottaa kätensä ja sanoo suurella äänellä: "Se on täytetty".
Kuinka syvällä olet adventismissa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voisit tallentaa tämän viestisi, jonka heität uudelleen ja uudelleen tänne. Sitten kun unohdat, niin luet sen sitten. Tämäkin on saanut vastauksensa kuinkahan monta kertaa. Käypä nyt lukemassa edellisestä kirjoituksestasi vastaukset.
Harhaoppisi on lumonnut sinut.
Seuraan Jeesusta, sitä en tiedä mitä sinä seuraat.
Profeettasi kirjoituksista otetaan uusinpainoksia ja sinä adventistina hyväksyt ja maksat sellaisen.
Menisit sinäkin sapattikokoukseen ja maksamaan uhrilahjasi profeetan kirjoitusten uusintapainoksiin.
Jokainen vastaväite on itsensä pettämistä. Ei ole olemassa kuin yksi oikea kanta. Joka hylkää tämän oikean kannan on ottanyt vastaan syötin, jolla paholainen saa vähitellen koko ihmisen valtaansa.
Jumalalla on laki. Tämä ikuinen laki on ollut aina olemassa. Se on koskenut ja koskee jokaista ihmistä kaikkina aikoina. Ensimmäinen kirjallinen viite siitä on jo luomisesssa. Silloin kaiken työn valmiiksi saatuaan Jumala teki sapatin. Jumala pyhitti ja siunasi sen. Ensimmäinen ihmispari pääsi nauttimaan siitä heti, sillä ensimmäinen aamau jolloin he heräsivät, oli siunattu sapatti.
Jeesus antoi ihmiskunnalle lakinsa kirjallisena Siinailla. Tämä laki oli tarkoitettu jokaiselle ihmiselle. Sen mukaan jokainen tuomitaan. Ja tässä laissa sapattikäsky on keskeisin. Sapatin oikea noudattaminen estää epäjumalanpalveluksen ja sapattina on lupa tehdä hyvää lähimmäisille.
Jeesus asetti sapatin oikeaan valoon poistaen siltä fariseusten perinnäisäännöt. Sapatista tuli viimein se ilon päivä josta Jesaja puhui profetiassaan. Jeesus tuli tekemään koko lain suureksi ja ihanaksi.
Ihminen on kapinassa Luojaansa vastaan. Paholainen on organisoinut tämän kapinan huolellisesti. Hän ei ole tyhmä. Hän on viisain luotu olento. Miten hän parhaiten saa ihmisen puolelleen? Kehottamalla rikkomaan Jumalan käskyjä. Uskova kauhistuu nyt. Kuinka tekisin syntiä Herraa vastaan. En tappaisi, en pidä muuta jumalaa, en varastaisi, en huoraisi jne. Mutta sapatin voin jättää huomiotta. Onhan kirkkoisät sen vahvistaneet sunnuntaiksi. Olen vapaa laista.
Näin ihminen pettää itseään. Se minkä Jumala on sanonut pyhäksi, Minä Ihminen sanon sen juutalaiseksi asetukseksi. Pidän parempana vietää yleisen käytännön mukaisesti sunnuntaita kuten tekevät miljoonat muutkin.
Jeesusta vastustivat, eivät pakanat, vaan uskovaiset. Papit ja uskonnolliset ihmiset halusivat murhata hänet. Miksi? Siksi että hän teki OIKEIN, hän oli puhdas ja synnitön. Saatana vihaa synnittömyyttä, puhtaus on hänelle kauhistus. Uskoviksi itseään luulevat voivat olla suuren pettäjän joukoissa. Haluatko sinä olla heidän kaltaisensa? Muista mikä on heidän kohtalonsa.
Mat.7:
21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.