Käytetty auto Tanskasta

Olen vaihto-opiskelemassa ja kyselin Saksalaisilta niitten käytettyjen autojen hintoja. Ilmeisesti ne ostavat usein autonsa Tanskasta koska siellä on vieläkin halvempaa. Onko kellään kokemusta Tanskalaisista autokaupoista tai tietoa niitten nettisivuista? Kannattaako auto hankkia siis Tanskasta?
53615
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ovat Tanskassa alhaiset, koska verotus on Suomeakin kovempaa. Mutta sinähän olet opiskelija ja kyse on siis normaalihintaisesta käytetystä autosta. Näiden hinnat ovat kyllä Saksassa halvempia kuin Tanskassa (se autovero).

Äänestä
  • Eli uudet (ajamattomat) autot kannattaa ostaa Tanskasta ja käytetyt Saksasta tai Ruotsista.

    Äänestä

Ainakin tanskalainen yrittaja kerto mulle etta saksalaiset hakevat kaytettyja taalta tanskasta. Ihmettelin asiaa itekin mutta niin kuulema on. Ulkomaalaisilla on liuta erityisvapauksia tanskassa.

Jos olet paatoiminen opiskelija niin tullilla saattaa olla sanansa sanottavana verovapaudesta.

Äänestä
  • Tanskalaiset saavat autoveroa takaisin kun myydään maasta pois

    Äänestä

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000122&posting=22000000017789747#22000000017789747

http://www.workindenmark.dk/Car_out_of_Denmark
Registration fee refund

Your registration fee can be paid back, if your car has been de-registered at the motor register and has been taken out of Denmark;
and if a registration fee was paid when the car was registered.
The amount paid corresponds to the registration fee to be paid if the same vehicle was imported from abroad, minus 15%.
Amounts less than DKK 7500 will not be repaid for private cars, and certain rules for the car s condition etc. apply.
The refund is determined according to the assessment authority s calculation of the car s value. For a registration fee refund,
please contact your regional customs and tax authorities.
The enquiry must take place before the car is taken out of Denmark. There is an administration fee of DKK 150 per car.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Googleri kirjoitti:

Olen vaihto-opiskelemassa ja kyselin Saksalaisilta niitten käytettyjen autojen hintoja. Ilmeisesti ne ostavat usein autonsa Tanskasta koska siellä on vieläkin halvempaa. Onko kellään kokemusta Tanskalaisista autokaupoista tai tietoa niitten nettisivuista? Kannattaako auto hankkia siis Tanskasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu