Hyvitys

vaihtoauto

Hieman kummeksuttaa että miten autoliikkeet oikein laskevat tuon vaihtoautosta maksettavan hyvityksen. Olen käynyt tarjoamassa 3 vuotta vanhaa autoani vaihdossa pari pykälää kalliimman hintaluokan autoon. Tarjoukset on vaihdelleet välillä 8000-13500 e. Kerrassaan käsittämätöntä.

21

5960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaihtelee

      Olen tarjonnut vanhempaa Focus Farmaria vaihdossa uuteen Mondeoon. Hyvityshinnan vaihteluväli on 4500-9170 EUR. Aika käsittämätön ero.

      • Kortti pois teiltä

        Jos ette noin yksinkertaista asiaa ymmärrä niin munille pitäisi potkia.


      • ei opetettu
        Kortti pois teiltä kirjoitti:

        Jos ette noin yksinkertaista asiaa ymmärrä niin munille pitäisi potkia.

        näitä juttuja eikä poliisikaan ole ratsannut. Kortti siis on edelleen.


    • yrittäjät

      Pakkohan autoliikkeen on tultava toimeen,ei ole ilmaista pitää autoja vakuutuksessa ja maksaa muut kulut,sähkö,vesi ja jne maksut.!!!!!. jostain on tultava voittoa,eihän kukaan myy ruokaa alle ostohinnan.!!!!!!!

      • ...

        Kyllä autoja myydään tappiolla. Katsopa tullin sivuilta verotaulukoita; löytyy sellaisia prossia, millä ei voitollista kauppaa ole voitu tehdä... ;)


      • joopa...

        Ainakin ruokaa myydään alle tuotantokustannusten...


    • Reto

      Joo, samanalaisia kokekmuksia.

      Autokauppa on laillistettua ryöstöä, olen vaihtamassa peugeot:a n 32ke isoon ilmastoituun farmariin (volvo v70), hyvitykset ovat olleet välillä 12-18ke.

      Tuon 12ke sain Peugeot (Automaa) liikkeestä!!! Voin sanoa, että tästä lähtien en koske pitkällä tikullakaan ko. merkkiin..

      Autot eivät tällä hetkellä tee kauppaansa ja on ostajan markkinat. Jos annat vaihdossa 30ke auton, saat siitä hyvitystä 25ke. Seuraavana päivänä ko. auton apteekin hinta on 35ke. Jos vaihdat autoa 20ke autolla saat siitä hyvitystä 15ke jne...

      • -----------------

        Alkaa mennä näköjään perille tieto mitä on viimeiset 2-vuotta kauppiaat toitottaneet,väliraha kasvaa....... vaihdokin hinta tipahtaa samaa vauhtia kuin euroopassa ja uusien hinta pysyy ennallaan,tässä on yhtälön tulos.4-5 vuotiaiden autojen hinnat putoavat 5000€/vuosi.siinä sitä riittää velaksi ostajalle maksamista.


      • Tuontipäällikkö

        "Jos annat vaihdossa 30ke auton, saat siitä hyvitystä 25ke. Seuraavana päivänä ko. auton apteekin hinta on 35ke. Jos vaihdat autoa 20ke autolla saat siitä hyvitystä 15ke jne..."

        Mistä Sinä saat nuo hinnat että se on juuri 30ke tai 20ke auto? Kuka tai mikä ne määrittelee? Nettiauto.com tai joku vastaava? Onko mahdollista että hintalähteesi arvostaa hinnat liian korkealle?

        Jos liikkeet arvostavat autosi systemaattisesti 5ke liian halvoiksi niin kannattaisiko alkaa myymään niitä itse? Jos saisit yhden myytyä vaikkapa vain joka toinen kuukausi niin sillähän jo eläisi.


      • sape7

        Kyllä kauppa käy ihan hyvinkin mutta käytetyillä autoilla on hinta pudonnut reilusti. Omistajat luulevat "vanhasta muistista" saavansa niistä korkeita hyvityksiä takavuosien malliin mutta tilanne on nyt toinen. Jos autossa on tehtaan uuden auton takuu päällä, niin se on vielä jonkin arvoinen mutta sen jälkeen alkaa syöksykierre. Käytännössä alle 2000 malliset autot ovat autoliikkeiden kannalta museotavaraa lukuunottamatta muutamaa kalliimpaa merkkiä.

        Jos ostaa uutta autoa, ei kannata rastittaa kovin hirveästi lisävarusteita sillä niiden arvo on mennyt saman tien kun ajaa auton ulos myymälästä. Ostaa mieluummin sen paremman varustetason kuin karvalakkimallin runsailla lisävarusteilla. Lisäksi on merkkejä, jotka ovat tuhranneet maineensa takavuosina kaikenlaisiin tyyppivikoihin kuten esim. jakopään hihnaongelmiin tai korin ruostumiseen yms. Tällaisen maineenmenetyksen paikkaaminen ei käy hetkessä ja se näkyy pitkään merkin käytettyjen hinnoissa.
        Yksityisten välillä parhaiten liikkuu 10ke ja sen alle maksavat autot. Jos sinun pitäisi myydä käytettyä autoa hintaluokassa 25-30ke yksityisillä markkinoilla, lirissä olet. Joissain poikkeustapauksissa saattaa mennä kaupaksi mutta yleensä tarjotaan vanhaa vaihdossa, maksuaikaakin pitäisi saada sekä takuun tietysti. Autoliikkeestä ostettuna tuo onnistuu mutta yksityiseltä ei.
        Hyvityshinnoissa on aina hajontaa ja eri puolilla maata saa erillaisia tarjouksia. Se on ihan hyvä. Pienellä vaivalla voi tehdä ison tilin. Lisäksi loppuvuodesta saattaa saada kelvollisetkin kaupat aikaan riippuen myyjän/liikkeen koko vuoden myyntitavoitteiden tilasta.


      • Reto
        Tuontipäällikkö kirjoitti:

        "Jos annat vaihdossa 30ke auton, saat siitä hyvitystä 25ke. Seuraavana päivänä ko. auton apteekin hinta on 35ke. Jos vaihdat autoa 20ke autolla saat siitä hyvitystä 15ke jne..."

        Mistä Sinä saat nuo hinnat että se on juuri 30ke tai 20ke auto? Kuka tai mikä ne määrittelee? Nettiauto.com tai joku vastaava? Onko mahdollista että hintalähteesi arvostaa hinnat liian korkealle?

        Jos liikkeet arvostavat autosi systemaattisesti 5ke liian halvoiksi niin kannattaisiko alkaa myymään niitä itse? Jos saisit yhden myytyä vaikkapa vain joka toinen kuukausi niin sillähän jo eläisi.

        Joo, se on lähellä sitä keskihintaa mitä vastaavanlaisista autoista vastaavilla varusteilla pyydetään, joka toki on eri kuin kauppahinta.

        Sen sijaan tuo kymmpitonnin hintahaarukka ei ole 30 ke luokassa kaukana, vastaavasti 20 ke luokassa se on n 8ke..

        Autojen myyminen yksityisenä on vaikeaa, kuten tiedät. Yksityisten pitäisi suosia enemmän kytkypaikkoja. Jos joku ostaa uuden auton vaihdat hänen käyteytyn omaan käytettyyn, niin ettei autoliikkeet pääse väliin..


    • Mersumiesjyllää

      Käytetyissä autoissa näkyy saksasta tuotujen 120.000 :n autojen vaikutus väkisinkin, suomen vaihtoautojen hinnat lähenevät saksan tasoa vääjäämättä . Uusien autojen hinnoissa ero ei ole muuttunut, ja autokauppa on kusessa.

      Kuka hullu ( ei kauppias eikä varsinkaan ostaja) maksa autosta 20.000 € jos sen oikea hinta ( =Saksan hinta) on 10.000 €!!!

    • Hopi hopi

      Kipin kapin tekemään kauppa tuon eniten tarjonneen likkeen kanssa mikäli tarjous on vielä voimassa. On sen verran korkeampi kuin alin tarjous että kannattaa tarrata kiinni kuin sika limppuun.

    • kysymykseesi.

      Vähennetään uudenauton hinnasta väliraha. Siinä se on autosi hinta tarkalleen.
      Siis yksinkertaista, joillekin.

      • siis?

        kyse onkin siitä että automyyjät haluavat aina tietyn välirahan riippumatta siitä minkä arvoinen tarjottava vaihtoauto on? silloin kannattaa aina tarjota vaihdossa jotain vanhaa romua :D


    • katastrofi......

      Autoliikkeet ja ostajat ovat fiksuja: ovat aavistamassa mitä lähitulevaisuudessa tapahtuu:

      -ilmastomuutos saa aikaan autoilun lakisääteistä rajoitusta ja verojen/maksujen rajua nostoa

      -öljyvarojen vähetessä ja Kiinan/Intian kulutuksen kasvaessa hinta nousee rajusti

      -maamme autoverouudistus aikaansaa ostohinnan alenemisen ja kovat vuosiveromaksut

      -kehittyvä korvaava moottoriteknologia tuo markkinoille 10 v kuluessa hybridi. vety- ja biopolttoaineautot, vanhat bensavehkeet etenkin ovat sitten museotavaraa

      Ei ihmee että jos nyt ostat upouuden auton, ajat sen liikkeestä onnellisena ulos, niin sen arvo on jatkossa lähes romuraudan tasoa. Ni se vaan on...

    • Mikä mättää

      Mikä hintatarjouksissa on käsittämätönä? Suuri hintahaitariko?

      Se voi johtua paljolti siitä mihin olet vaihtamassa, oma vanha autosi saattaa olla helpommin myytävä kuin se jota olet hankkimassa. Tällöin saat vanhasta huipputarjouksen, eli tuon 13.500 euroa.

      Tai sitten toisinpäin, vaihtoautosi on vaikeasti kaupiteltava suhteessa kiinnostuksen kohteena olevaan autoon, tällöin tarjous ei nouse kovin korkeaksi.

      Tietämättä vaihtoautostasi muuta kuin iän on aika vaikea arvioida miten kohdallaan hyvityshinnat ovat. Twingosta erittäin hyvä tarjous, mutta jostain saksalaisesta laatuautosta taas kovin heikko.

      • hmmmmmmh

        Vaihtuuko hyvityshinta, riippuen kuinka kalliiseen uuteen vaihtaa ?


      • Reto
        hmmmmmmh kirjoitti:

        Vaihtuuko hyvityshinta, riippuen kuinka kalliiseen uuteen vaihtaa ?

        Jos ostat esim. esittelyauton mistä ns. alennukset on jo hinnassa, niin saat heikon hyvityksen. Jos ostat kalliin uuden auton runsailla lisävarusteilla saat alennuksen oman autosi hyvityksessä riippuu täysin autokauppiaan katteesta, mutta periaatteessa saat saman hinnan..


      • Mikä mättää
        hmmmmmmh kirjoitti:

        Vaihtuuko hyvityshinta, riippuen kuinka kalliiseen uuteen vaihtaa ?

        Halusin välttää ottamatta automerkkejä esimerkiksi, mutta näköjään on pakko vääntää oikein rautalangasta.

        Jos vaihtajalla on vaikka Vectra ja tämä kyselee vaihtotarjousta Citroen C5:een, niin myyjä ottaa laskuissaan huomioon sen että Vectra on huomattavasti helpompi kaupitella kuin hallintäyte C5 ja tarjoaa hyvän hinnan.

        Jos taas kiinnostuksen kohteena on VW Golf, niin myyjä saattaa olla sitä mieltä että Golf on helpompi myydä kuin Vectra eikä ole ollenkaan kiinnostunut koko kaupasta vaikka pikkuisen välirahaa tuleekin -> huono tarjous.


      • Reino988

        Itsellä vaihtohyvitykset omassa autossa vaihteli 10000 - 15000 välillä. Ostettavana autona kaikissa tapauksissa täysin samanlainen uusi auto. Kaupat tuli tuolla, jossa 15000 tarjottiin. Ihmeelliseltä kyllä tuntui tuo vaihtelu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      16403
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      37
      4369
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      297
      2567
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      135
      1878
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      131
      1533
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      386
      1469
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      14
      1299
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1253
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      972
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      955
    Aihe