Känä on aivan oikeassa kirjoittaessaan Vanhasen kolmesta peräkkäisestä vaalitappiosta.
Eduskuntavaaleissa 2003 Keskusta saavutti niukasti suurimman puolueen aseman. Puheenjohtajana toimi tuolloin Jäätteenmäki ja puolue sai vaaleissa 24,7 %:n kannatuksen. Tämä oli selvä vaalivoitto.
Europarlamenttivaaleissa 2004 puheenjohtajana toimi jo Vanhanen. Keskusta sai 23,4 %:n kannatuksen. Vanhanen oli onnistunut nakertamaan puolueen kannatus jo 1,3 prosenttiyksikköä.
Kuntavaalit 2004 olivat Vanhaselle täysi katastrofi. Keskusta menetti kuntapuolen suurimman puolueen aseman ja kannatus oli enää 22.8 %:a. Tappiota Vanhaselle siis edelliseen vaalin nähden 0,6 prosenttiyksikköä.
Presidentinvaaleissa Keskustalle tuli rökäletappio. Keskusta ja Vanhanen saavuttivat ensimmäisellä kierroksella vaivaisen 18,6 %:n kannatuksen. Takkiin tuli 4,2 prosenttiyksikköä kuntavaaliin nähden. Ennen vaaleja Paula Lehtomäki sanoi, että alle 20 %:n kannatus johtaa puoluejohtajan vaihtamiseen, mutta koskapa Keskusta olisi lupauksiaan pitänyt.
Hattutemppu on siis Vanhasen.
Vanhasen kolme vaalitappiota
11
319
Vastaukset
- Aika muuttuu
Vanhanen on kaikkienaikojen paras pääministeri. Johtaa Keskustan eduskuntavaalien voittoon rehdillä politiikallaan.
Hyvä Matti.- rehellisellä
Mattihan käy kysymässä Don Heinäluomalta ja Tarjalta luvan mitä saa tehdä.
- kokoomuksen vihollinen no2
...eivät ole kunnolla vertailukelpoiset keskenään. Varsinkin EU-vaalit ja presidentinvaalit poikkeavat selvästi muista vaaleista, eikä kunnallis- ja eduskuntavaalitkaan täysin vertailukelpoiset ole.
Ainahan numeroilla voi tietysti leikkiä.- /Tutkain
Sama huomio. Kuka vielä laskisi muutokset edellisiin vaaleihin näiltä osin?
- politiikan asiantuntija.
!!!
- presidentinvaalit
ja eduskuntavaalit. Eurovaaleissa kokoomukselaiset ovat innokkaimpia äänestäjiä kun muut ei niin perusta koko touhusta.
Kuntavaalit meni Keskustalta heikosti mutta silloin Vanhasen asema oli ihan toinen kuin se on nyt. Vanhasen asema on ylivoimainen muihin puoluejohtajiin nähden, hän on luotettu pääministeri jossa toimessa hanet halutaan nähdä myös jatkossa.
Rikosepäilyissä ja muissa luvattomuuksissa ja laittomuuksissa rypevälle kokoomukselle ensi kevään vaalit tulee olemaan todellinen kiirastuli.- Härski
Tämä luotettu pääministeri vaihtaa naista kuin paitaa. Jos puhe tulee aviolitosta niin Vanhanen antaa naiselle potkut. Vain pelkkä panopuu riittää. Niin ja naisten pitää olla avioerossa niinkuin hän itsekin. Ei kuitenkaan muita saa.
- oivahärkönen
... ei ole asiallista. Ei eduskunta-, euro-, kunnallis-ja peresidenttivaaleja pidä verrata keskenään vaan esim. eurovaalia edelliseen eurovaaliin. Keskusta muuten voitti viimeisissä eurovaaleissa. Vaikka edustajamäärämme putosi 16:sta 14:ta, kepu säilytti neljä paikkaansa. Edellisessä presidentin vaalissa Aho menestyi Halosta vastaan paremmin kuin nyt Vanhanen. Nyt oli Haloskalla istuvan presidentin etu puolellaan ja Nyt oli Niinistö ehdokkaana.
Viime kunnallisvaaleissa tuli kepulle hieman takkiin verrattuna edellisiin kunnallisvaaleihin.
Tulevissa eduskuntavaaleissa on kepulla täysi työ saavuttaa se huikea tulos, joka tuli viime vaaleissa. Senhän aiheutti tosiasiassa Lipponen Irakin seikkailuillaan, jonka Jäätteenmäki paljasti. Mutta Vanhanen on ylivoimaisesti suositun muiden suurten puolueiden puheenjohtajiin ja samalla pääministeriehdokkaisiin verrattuna, että hän vetää Keskustalle ääniä niin, etteiköhän se suurimman puolueen asema säily.- Paavo Härkönen
Mutta Vanhanen on itsekin myöntänyt vaalitulosten olleen TAPPIOITA.
Vanhasen kommentit on linkitetty joskus tänne. - Paavo Härkönen
Paavo Härkönen kirjoitti:
Mutta Vanhanen on itsekin myöntänyt vaalitulosten olleen TAPPIOITA.
Vanhasen kommentit on linkitetty joskus tänne."On luonnollisesti annettava arvoa sille, että keskustan puoluesihteerinä vuodesta 1997 toiminut nykyisin siis myös kansanedustaja Eero Lankia kohtalaisen nopeasti osaa vetää johtopäätöksensä siitä, mitä mm. kolmista peräkkäin kehnonpuoleisesti menneistä vaaleista on puolueen operatiivisesta johdosta vastuullisen kiistatta ymmärrettäväkin.
Surullista toki ja tosin on se, että - pelkästään - Eero Lankian "luopuminen" puoluesihteerin paikalta Suomen Keskusta rp:n 100-vuotisjuhlakokouksen jälkeen kesällä 2006 ei tulle pelastamaan keskustaa vielä neljänneltäkin perättäiseltä vaalitappiolta.
"
En löytänyt vielä Vanhasen kommentteja vaalitappioista, mutta, jos Oiva alkaa inua vastaan, pitänee sitten hakea se uutispätkä.
Mannertenvälinen nahjus Matti Vanhanen on todellinen suomalaisen politiikan luuserihahmo. Missä Vanhanen liikkuu, siellä KEPU saa turpaansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022106- 991527
- 1211263
- 771232
- 1121197
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘571024- 51997
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis58976- 36912
- 33794