Puna-armeija, tuo Stalinin käskyläinen raiskasi ainakin miljoona saksalaista naista. Sotarikos vertaansa vailla!
Toista olivat britit ja jenkit, he eivät raiskanneen ketään. Nämä taistelukenttien herrasmiehet pommittivat kuoliaaksi puoli miljoonaa naista, lasta ja vanhusta. Tämä on varovainen arvio. Jenkkipoika kunnostautui näissä hommissa Japanissakin...
Silti jaksetaan itkeä venäläisten tekosista mutta eihän "upseerit ja herrasmiehet", länsiliittoutuneet mitään pahaa tehneet!
Toista olivat britit ja jenkit, he eivät raiskanneen ketään. Nämä taistelukenttien herrasmiehet pommittivat kuoliaaksi puoli miljoonaa naista, lasta ja vanhusta. Tämä on varovainen arvio. Jenkkipoika kunnostautui näissä hommissa Japanissakin...
Silti jaksetaan itkeä venäläisten tekosista mutta eihän "upseerit ja herrasmiehet", länsiliittoutuneet mitään pahaa tehneet!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ja kuoron äänekkäimpinä mölyävät vasemmistolaiset, pasifistit, feministit ja kaikki muut omantunnonarkuutensa takia kotimaansa puolustamista vastustavat tahot.
USA:n ja Englannin ponnitustaktiikka, joka perustui siviiliväestön asuntoalueiden järjestelmälliseen tuhoamiseen, pyrkimyksenä maksimoida ihmis-tuhot, on ehdottomasti verrannollinen saksalaisten keskitysleireihin.
USA:ssa rakennettiin jopa saksalaisten tiheäänrakennettujen keskiaikais-peräisten kaupunkien pienoismalleja, ja poltettiin niitä. Näin tehostettiin "tulimyrsky"- (firestorm) taktiikkaa.
Eräs kehuttu ja kaikissa muissa tutkimusprojekteissaan tunnustusta saanut saksalainen historiantutkija mainitsee kirjassaan, että Saksan siviiliuhrien todellista lukumäärää ei ole lainkaan selvitetty.
Eräät kaupungit ovat teettäneet paikallisia tilastointeja ja menehtyneiden luetteloja, joiden antama kuva on hyvin erilainen kuin "virallisten" tietojen. Koko Saksan kattavaa luotettavaa selvitystä ei ole vieläkään tehty, vaikka sodasta on jo 60 vuotta.
On luultavaa, että saksalaisiin siviileihin, jotka sodan lopulla olivat etupäässä naisia, pikkulapsia ja vanhuksia, kohdistettu terrori tappoi samaan suuruusluokkaan kuuluvan ihmismäärän, kuin keskitysleireillä menehtyi.
Muistutan, että keskitysleirit (ne "virallisesti" olemassaolleet, eli H.Himmlerin alaiset) pitivät sisällään muutakin kuin siviilejä, ja leirien toiminta jatkui useassa tapauksessa jopa 50-luvun alkuun asti. Tänäkin aikana niissä kuoli ihmisiä.
Puna-armeijan suorittamissa järjestelmällisissä raiskauksissa oli yleisen kästyksen mukaan noin kaksi miljoonaa uhria: Saksalaisia, itävaltalaisia, unkarilaisia, puolalaisia, jopa leireiltä vapautuneita natsien nais-vankeja ja venäläisiä pakkotyöläisiä.
Saksan miehityspolitiikka mm. Venäjällä oli typerää ja raakaa, ja se on sodan jälkeen huolellisesti selvitetty, eikä löytyneitä raakuuksia ole suinkaan peitelty. Neuvostojoukkojen tekojen järjestelmällisyyteen verrattavaa ei kuitenkaan ole löytynyt.
Tämän(kin) palstan vasemmistolaiset hokevat po. aiheesta keskusteltaessa, että "sota raaistaa kaikki". Mikseivät he olleet Nürnbergissä natsien puolusyuksen todistajina? Siellä tuollaisia verukkeita olisi kaivattu.
Toinen usein kuultu selitys on, että "Saksa hävisi sodan, ja siksi sen teot ovat pahempia." Mitä moraalia tämä edustaa? Sellaistenko henkilöiden, jotka Hitlerin voittaessa olisivat ylistäneet kaasukammioita ja krematorioita?? Logiikka olisi aivan sama, kuin puna-armeijan tai "Bomber" Harrisin puolustajilla.
Eikö ne ollut brittien tekosia, "bomber" Harris? Jenkit lensi päivällä sotilaskohteita vastaan, tarkkuuspommituksia. Britit yöllä kaupunkeja vastaan tuhannella koneella.
Curtis Le-May oli yhtä sotarikollinen kuin Arthur Harriskin. Heihin nähden Eichmannit ja Mengelet eivät tehneet muuta väärää, kuin että olivat väärällä puolella.
Päivän uusnatseilta taitaa olla luvut hukassa ja sitämyöten suhteellisuuden taju.
Saksan keskitysleireillä kuolleita 11 miljoonaa.
Neuvostoliitossa kuolleita 26 miljoonaa.
Nyt ei edes tarvitsisi mainita miljoonia raiskattuja ja sen jälkeen tapettuja.
Bomber Harris tappoi 800 000 saksalaissiviiliä.
Miettikää oppi-isänne tekoja ja niiden mittasuhteita ennen kuin kirjoitatte tänne.
...tekoset teidän mielestänne oikeuttavat Neuvostoliiton ryhtymään aivan samoihin hommiin?
Vastatkaa suoraan, älkää kierrelkö!
Natsien teot olivat järjestelmällistä tuhoamista. Keskitysleirit ja jo ennen hyökkäyksen alkua päätetty tuhoamissota Neuvostoliittoa vastaan. Yhteensä noin 36 milj. tapettua, suurin osa siviilejä.
Neuvostoliiton etummaiset hyökkäysjoukot, jotka saapuivat Saksan alueelle, olivat hyvin kurinalaisia. Raakuuksia ei tapahtunut ja jos tapahtui, niin niistä rangaistiin.
Hyökkäysjoukkojen jälkeen saapui kuitenkin sekalainen porukka johon kuukui mm. vankileireistä vapautuneita. Heidän oli kosto...
Ymmärrettäväksi heidän kostonsa tekee se että monet heidän omaisistaan oli raiskattu ja tapettu. Lisäksi heitä oli pidetty vankileireillä nälässä ja pahoinpidelty. Vain n. 30 % neuvostovangeista selvisi sodasta.
Erityisen kostonhimoisia olivat kauk´aasian alueelta tulleet. Sodassa heidät miltei poikkeuksetta surmattiin välittömästi vangiksi jouduttuaan, ellei sitten heitä varten järjestetty kaikkein julmimpia kokeita.
Mutta. Liittoutuneet eivät tehneet ihmiskokeita vangeilla. Eivät tehneet etnistä puhdistusta.
Saksan kansan voi sanoa päässeen kuitenkin vähällä. Se jäi vihollistensa armoille mutta sitä ei murhattu siinä määrin kuin se oli murhannut aikaisemmin nykyisiä voittajiaan. Jos liittoutuneet (varsinkin puna-armeija) olisivat tappaneet 20 miljoonaa saksalaista kostoksi ja tehneet vankileireillä ihmiskokeita, niin silloin esim. Neuvostoliitto olisi syyllistynyt aivan samoihin hommiin.
Teette vaikka tikusta asiaa saadaksenne aateveljienne hirmuteot hyväksyttäviksi. Samalla valehtelette minkä ehditte.
Uskokaa jo vihdoinkin:
MIKÄÄN mitä on tapahtunut joskus toisaalla ei oikeita eikä tee yhtään hyväksyttävimmiksi mitään raakuuttaa ketään kohtaan.
Tämä pätee niin natseihin kuin kommareihin. Jos on *asiallista* huomauttamista, annahan tulla?
Oiskos liittoutuneiden pitänyt ottaa silkkihansikkaat esiin ja tukistaa lempeästi saksalaisia tukasta ja sanoa "so, so".
Voisit ryhtyä nykyaikaiseksi pehmo "silkkihanska"-poliisiksi. Myös vanginvartijaksi voisit ryhtyä. Silloin maassamme olisi oikeasti pyhä poliisi.
Kun joku pahoinpitelee niin otan niskasta kiinni. Siis käytän vähemmän raakuutta kuin väkivallan tekijä.
Saksalainen raiskasi venäläisen miehen vaimon, siskon, äidin ja lapsen. Venäläinen raiskasi vain neljäsosan eli saksalaisen sotilaan vaimon. Jos venäläiset olisivat syyllistyneet täysin samoihin raakuuksiin samassa mittasuhteissa kuin saksalaiset, olisin venäläisiä puolustaessani tekopyhä. Nyt olet sinä vain tyhmä, se ei ole rikos.
"Vain n. 30 % neuvostovangeista selvisi sodasta."
Niin ja kenenkähän toimesta? Ei todellakaan saksalaisten vaan venäläiset itse tappoivat omat sotilaansa kun sotavangit palautettiin Neuvostoliittoon.
Kommunistien mielestä neuvostosotilaat olivat pettäneet järjestelmän antautumalla vangiksi, sen sijaan että olisivat kuolleet taistelussa.
Neuvostoliitossa heidän omat sotilaansa tuomittiin 25. vuodeksi vankileirille, josta vain harvat selvisivät!
Kuulehan sie umpiluu-pää:
Siulle on yritetty vääntää rautalangasta, että väärä teko on väärin oli sen tekijällä minkä armeijan sotilaspassi tahansa. Kaikki muu on samallaista skeidaa, kuin jos joku puolustaisi Auschwitziä sillä että Joosua valloitti Jerikon vuonna Toora ja kynttelikkö.
Olet ilmeisesti sivari, kun et tiedä sodankäynnin alkeitakaan? Ei taistelukentällä ole naisia ja pikkulapsia, vaan rumia miehiä jotka ampuu kohti. Jos joku kesken sotimisen ryhtyy naisia ja pikkulapsia (kuten venäläiset Saksassa) raiskaamaan, niin heti kun sen takapuoli nousee, vihulainen ampuu pallit kuuseen.
"Oiskos liittoutuneiden pitänyt ottaa silkkihansikkaat esiin ja tukistaa lempeästi saksalaisia tukasta ja sanoa "so, so". "
Miten tämä liittyy vallatun alueen naisten ja lasten joukkoraiskaamiseen, silpomisiin ja murhiin, joita ilmeisesti yrität puolustella?
"Jos venäläiset olisivat syyllistyneet täysin samoihin raakuuksiin samassa mittasuhteissa kuin saksalaiset, olisin venäläisiä puolustaessani tekopyhä. Nyt olet sinä vain tyhmä, se ei ole rikos."
Et ole varmaan kuulutkaan, että saksalaisten sotarikokset käsiteltiin sodan jälkeen lukuisissa oikeudenkäynneissä hyvin tarkkaan. Kaikki rikkeet etsittiin ja tuomittiin, mutta po. kaltaisia joukkoraiskauksia ei löydetty.
Ja vaikka olisikin, niillä ei ole mitään vaikutusta v.1945 ja sen jälkeen tapahtuneiden tekojen tuomittavuuteen. Ei yksi tuomittava teko tee toista samanlaista oikeutetuksi.
Te "anti"fasistit poikkeatte fasisteista (ilman etuliitettä) vain siinä, että olette niin saamattoman typeriä ja v:tun tekopyhiä.
http://www.nizkor.org/ftp.cgi/places/germany/dresden/ftp.py?places/germany/dresden/images/dresden-pyre-01.jpg
Saksalaisten sotapakolaisten pommitus helmikuussa 1945 on arvioitu yhdeksi sotahistorian järjettömimmäksi siviilisurmaksi.
Dos. Silvo Hietasen mukaan operaatiossa kuoli noin 30 000 henkeä, heistä noin puolet puna-armeijan hyökkäyksen karkottamia pakolaisia. Joidenkin arvioiden mukaan kuolleita olisi jopa moninkerroin enemmän.
Dresdenin hävittäminen oli toisen maailmansodan tuhoisin yksittäinen sotatoimi ennen atomipommin pudottamista Hiroshimaan.
http://www.yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=2&ag=10&t=135&a=1006
...40 000:n kohdalla. Loput poltettiin laskematta kuten kuvalinkki osoittaa.
Saksan pommitus-uhrien todellista määrää ei ole koskaan laskettu, vaan kaikki esitetyt luvut ovat arvioita.
Joissakin lähteissä väitetään että Tokion palopommituksissa olisi kuollut 100 000. Esim.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fire-bombing_of_Tokyo
Lainaus:
"The aftermath of the incendiary bombings lead to an estimated 100,000 Japanese dead. This may have been the most devastating single raid ever carried out by aircraft in any war including the atomic bombings of Hiroshima and Nagasaki."
kannattaisi ottaa selvää montako miljoonaa siviiliä ne mielipuolet murhasivat valloittamissaan maissa Aasiassa. Hävitys oli hirmuista, vähällä pääsivät, jenkit olisivat saaneet pommittaa enemmän!
Sano vielä, että "juutalaiset pääsivät vähällä"??
Mistä teitä väkivalta-friikkejä oikein sikiää? Onko nykyisessä lastenkasvatuksessa jotain pielessä?