E-pillereiden käytön lopetus?

Moi,
mihin kaikkeen (=muuhun kuin mahdolliseen raskauteen, heh) tulisi varautua jos lopettaa melkein 10vuoden pillereiden käytön?
Joillakin kavereillani hormonitoiminta menee sekaisin esim. kuukautiset muuttuvat hyvin epäsäännöllisiksi, hiustenlähtöä, iho-oireita yms.
5495
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pillerien syönnin lopettamista ja myös minua kiinnostaa nuo mahdolliset terveysvaikutukset. Esim. lihomisen riski. Eikä tuokaan hiustenlähtö kovin kivalta kuulosta =) Joten täytyykö pillerien syömistä vaan jatkaa ja jatkaa kun sen on kerran aloittanut? =)

Äänestä
  • lopetin alkuvuodesta pillerit ja hoidin ehkäisyn muulla tavalla. Kuukautiset tietenkin jäi yli puoleksi vuodeksi pois mutta kun alkoivat taas niin tuli sitten koko puolen vuoden edestä eli melko runsaat on ollut nyt ensimmäiset kolme kertaa. Tukka ei ole sen enempää päästä lähtenyt mutta seksihimot..... voi luoja lisäänty niin ettei mieskään melkein uskaltanu töistä kotiin tulla kun koko ajan olin kimpussa. Lopeta vaan jos siltä tuntuu. Ja onnea.(osta kuitenkin se dildo ensin):)

    Äänestä

Minä käytin pillereitä vajaan kymmenen vuotta ja sinä aikana lihoin parikymmentä kiloa. Kun lopetin hormonaalisen ehkäisyn laihduin - en nyt pelkästään sen vuoksi, mutta laihduttaminen muuttui selvästi helpommaksi. Menkoista tuli runsaat ja epäsäännölliset, mikä on varsin ärsyttävää; ovat siis edelleen vaikka lopettamisesta on jo kolmisen vuotta. Kierto on pitkä. Mutta kurjin vaikutus itselläni oli kaamea akne. Finnejä oli ollut jo aiemmin, mutta pilelrien lopettamisen jälkeen ei auttanut muu kuin hakea Roaccutan-kuuri ihotautilääkäriltä. Mutta eihän kaikille kyllä käy samoin... Jos on aina ollut hyvä iho, pikemminkin kuiva kuin rasvainen, niin tuskin silloin akne iskee. (Seksihalut lisääntyivät minullakin, mikä oli erittäin myönteistä! ;)

Äänestä

Lopetin pillerit 8 vuoden jälkeen ja voin sanoa et oli hyvä ja oikea päätös! Olo parani, masennus katosi, seksihalut parani, päänsärky katosi... Kuukautiseni ovat säännölliset, kivuttomat ja suht. niukat. Ainoastaan finnejä tuli jonkun verran, mutta niistäkin pääsin eroon putsaamalla ihoa tarkemmin ja säännöllisemmin.

Äänestä
  • Kiitos kommenteista, ja oikeinpa positiivisista sellaisista :) Eihän sitä oikein osaa ajatellakaan mitkä kaikki asiat on tähän asti olleet pillereiden aiheuttamia (=painonnousu, olemattomat seksihalut...).
    Nyt kun elämänvaihekin on sellainen että kumppanin kanssa voisi jo harkita jälkikasvua, taidan jättää reseptini ensi vuoden alusta uusimatta..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


steisi kirjoitti:

Moi,
mihin kaikkeen (=muuhun kuin mahdolliseen raskauteen, heh) tulisi varautua jos lopettaa melkein 10vuoden pillereiden käytön?
Joillakin kavereillani hormonitoiminta menee sekaisin esim. kuukautiset muuttuvat hyvin epäsäännöllisiksi, hiustenlähtöä, iho-oireita yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu