Ajattele, että asuisit semmoisessa huoneessa lukittujen ovien jossa joka päivä kaiuttimista syötettäisiin "sapatti on Herran päivä" jatkuvasti toistettuna minuutin välein-
Kattoon olisi kirjoitettu 7 kertaa "sapatti on Herran päivä", samoin myös nejälle seinälle sekä myös lattiiaan olisi kirjoitettuna "sapatti on Herran päivä."
Adventisien evankelioimismetodi on ainoastaan yhden Mooseksen käskyn varassa.
Edes fariseuksetkaan eivät palvoneet yhtä Mooseksen käskyä ja kiivailleet sen puolesta puhumattakaan opetuslapsista tai Jeesuksesta.
Teidän baalinne on sapatti.
Jer. 2:23
Miten voit väittää: "En ole saastainen, en ole juossut baalien perässä"? Ajattele toki, mitä tapahtui laaksossa, muista, mitä olet tehnyt, sinä nuori, kiihkeä kamelintamma, joka laukkaat sinne ja tänne,
Kattoon olisi kirjoitettu 7 kertaa "sapatti on Herran päivä", samoin myös nejälle seinälle sekä myös lattiiaan olisi kirjoitettuna "sapatti on Herran päivä."
Adventisien evankelioimismetodi on ainoastaan yhden Mooseksen käskyn varassa.
Edes fariseuksetkaan eivät palvoneet yhtä Mooseksen käskyä ja kiivailleet sen puolesta puhumattakaan opetuslapsista tai Jeesuksesta.
Teidän baalinne on sapatti.
Jer. 2:23
Miten voit väittää: "En ole saastainen, en ole juossut baalien perässä"? Ajattele toki, mitä tapahtui laaksossa, muista, mitä olet tehnyt, sinä nuori, kiihkeä kamelintamma, joka laukkaat sinne ja tänne,
Vastaukset 23
Vanhimmat
Housuissasi sinulla on baali.
Itsesi kaltaiset aiheuttavat yksipuoliset keskustelut.
se pelastaa meidät ja erottaa ns."kristityistä".
...
Minun on vaikea uskoa, että sinä olisit adventisti.
Kommenttisi vaikuttaa paremminkin jonkin vastustajamme provosoinnilta.
Ei Sapatti meitä pelasta - tietenkään - vaan uskomme Jeesukseen Kristukseen.
Kuitenkin niin Jumala kuin maailmakin tulevat koettelemaan uskoamme, onko se todellista, elävää.
Esimerkiksi, jos me sanomme olevamme Jeesukseen uskovia, mutta vihaamme jotain tai joitain ihmisiä ja jopa toisia uskovia, niin 1. Joh. 4:20 valossa olemme valehtelijoita, jos samaan aikaan väitämme rakastavamme Jumalaa.
Samoin minusta tuntuu, että jos me pyrimme osoittamaan rakkauttamme Jumalaan Sapatin pyhittämisellä, mutta kuitenkin rakkaudettomasti välitämme hänelle Raamatun totuuksia, niin siinä on suuri ristiriita.
Ja kerran tulee aika, jolloin suurin osa maailmaa tuomitsee meidät heistä poikkeavan lepopäivän pyhittämisellä ja lopulta ovat valmiit jopa tappamaan meidät. Silloinkaan emme saa vihata heitä, vaan ainoastaan turvata rukouksessa Herraamme Jeesukseen, Pelastajaamme - Sapatinkin Herraan.
Noin on.
Tuollaisia viestejä olisi kiva lukea enemmän.
Kerro lisää adventistien vainoista faktaa sapatin pitämisen takia?
Tämä on toteumaton ennuste joka voi olla myös väärä profetia.
###suurin osa maailmaa tuomitsee meidät heistä poikkeavan lepopäivän pyhittämisellä ja lopulta ovat valmiit jopa tappamaan meidät.###
Uskonnon varjolla on kaikenlaisia ennustuksia, ja jokainen saa rakentaa uskonsa vaikka profetian varaan.
Kaikki jotka ovat Jumalan lapsia joutuvat vainon kohteeksi,
raamatun takia.
Maailman lapset eivät joudu vainottaviksi uskon takia,
heitä surmataan maailmallisten asioiden takia.
On ihan varmaa,,ettei tuollaista olisi, jos ei olisi adventtikirkkoakaan.
Kyllä noita sikiää juuri adventismin sanoman kautta.
Jos joku sinua alkaa vainota, niin se tehdään sinun aiheuttaman häiriön takia ihan aiheesta.
Kiitos Herralle.
Mitä juttua tuo nyt on? Meikäkäiselläkin on kirjahyllyssä pari hyllymetriä erilaisia Raamattuja ja vaimon Raamatut päälle, eikä kukaan ole vainonnut.
En usko että voidaan laajemmin ottaen puhua monikossa adventistien tulevista vainoista.
Tulee olemaan vain tuo yksi ja viimeinen.
Se tuntuu helposti muun suunnan edustajasta vaikealta uskoa, mutta siksi esitän seuraavan skenaarion tulevaisuudesta.
Kuten monet tämän ajan tiedemiehet jo nyt ennustavat tutkimustensa valossa, tulee eteemme suuret ja laajat katastrofit muutaman kymmenen vuoden sisällä, viimeistään.
Toisaalla elävä elämä osoittaa, että rikollisuus lisääntyy jatkuvasti, mutta vielä järkyttävämpää on se, että terrorismista nähdään jo nyt muodostuvan uhkaa jopa miljoonille ihmisille kemiallisten ja jopa ydinaseiden käytön mahdollisuuden takia, joka on jo Englannissa esitetty mahdolliseksi.
Kun sitten vielä luemme Ilm. 7:1-3, joka paljastaa, että heti kun elossaolevat pelastettavat on sinetöity, niin kaikki sodan tuulet päästetään vapaiksi eli se tarkoittaa ts. sitä, että Jumala vetää pois varjeluksensa maailmasta - paitsi pelastettavilta.
Silloin saatanan joukot saavat vapaasti mellastaa ja voi vain arvata, millaista täystuhoa siitä seuraa kaikenlaisine terroristisine hirmutekoineen.
Tämän kaiken jälkeen käy toteen se Jesajan 24:6, jossa sanotaan: "Sentähden kirous kalvaa maata, ja sen asukkaat syystänsä kärsivät; sentähden maan asukkaat kuumuudesta korventuvat, ja vähän jää ihmisiä jäljelle."
Se ken pystyy ajattelemaan noin järkyttävää tulevaisuutta, pystyy varmaan myös ymmärtämään, että jossain vaiheessa saatetaan senverran järkiintyä, että otetaan todella rajut otteet kaikenlaisen pahuuden eliminoimiseksi lopullisesti ja pienemmästäkin syystä.
Vasta tässä tilanteessa tulee eteen myös syyn löytäminen häiriökäyttäytymiseksi leimaten tuo adventistien eriävä lepopäivä. Silloin kun kaikki tapahtuneet katastrofit voidaan tulkita johtuneet Jumalan kirouksesta, kun on hylätty hänet ja hänen lepopäivänsä, joka silloinkin edelleen väärin ymmärretään sunnuntaiksi.
Tästä kaikesta edeltävästä, mikä Raamatunkin mukaan näyttää olevan maailman edesssä valitettavasti, tulee seuraamaan monien muiden ryhmittymien joukossa myös adventistien syyllistäminen heidän mielestään Jumalan vastaisen lepopäivän noudattamisesta, vaikka todellisuudessa muut lepopäivät (islamilaisten perjantai ja kristittyjen sunnuntai) ovat ennemmin saattaneet tuota kirousta aiheuttaa kautta historian.
Tuo Ilm.13-14. luvun pedon merkin asettaminen voidaankin nähdä ajan lopulla eräänlaiseksi turvallisuus takeeksi ja pakkokeinoksi, jolla tarjotaan elinehdot vain niille ihmisille, jotka suostuvat sen rajoihin, muille tulee ensin boikotti ja senjälkeen kuolemantuomio, kuten esitetään Ilm. 13:16,17 ja (tappouhka) jae 15.
Jeesus on kuitenkin omiensa suojana ja turvana ja kun kerran tulevassa, ilmeisesti globaalisesti hallinnoitavassa maailmassa annetaan maailmanlaajuinen tappokäsky sapatinpyhittäjille, silloin Jeesus keskeyttää sen tulemuksellaan ja maailmanaika, synninaika, päättyy siihen ja ikuisuuden aamu kirkastuu Kristus-uskossa pelastuville niin kaikkien aikojen kuolleista herätettäville kuin elossaoleville pelastuville.
Kaikki perustuu siis Raamatun profetioihin, mikä onkin olennaisinta.
Kannattaa tutkia Raamatusta tulevaisuuttamme.
Voi sinua, kun olet noin tohkeissasi Ellen Whiten vääristä profetioista ja luulet, että ellensapatilla on jotain merkitystä lopunajan tapahtumissa.
Onhan sillä tietysti adventisteille merkitystä, koska se sumentaa näkemästä Raamatun totuuksia ja näin pelastuminen estyy.
Ihmisten joukossa länsimaissakin on niin vähän adventisteja, ettei heitä löydäedes mikroskoopilla.
Puhut kyllä kuin suuruudenhullu.