Venäläiset valvontakomissioon kuuluneet upseerit jättivät hotelli Tornin karmeaan kuntoon
Sänkyvaatteita ei ollut pesty kolmeen vuoteen ja ne olivat kusessa paskassa ja veressä
Kaikki oli rikottu mitä ei saanut mukaan ja muu varastettu
Venäläisten sivistystaso oli ilmeisesti romahtanut kommunismin aikana pohjamutiin
Voi vain kuvitella missä kunnossa Suomi olisi nyt jos nuo samat venäläiset olisivat tätä maata miehittäneet 50 vuotta
Sänkyvaatteita ei ollut pesty kolmeen vuoteen ja ne olivat kusessa paskassa ja veressä
Kaikki oli rikottu mitä ei saanut mukaan ja muu varastettu
Venäläisten sivistystaso oli ilmeisesti romahtanut kommunismin aikana pohjamutiin
Voi vain kuvitella missä kunnossa Suomi olisi nyt jos nuo samat venäläiset olisivat tätä maata miehittäneet 50 vuotta
Vastaukset 12
Vanhimmat
mutta heidäthän tapettiin kaikki Stalinin vainoissa ja tilalle nousi kolhoosien pohjasakka ilman mitään sivistystä
tsaarinajan venäläisen upseerin sivistyksen omaava mies
Kaatopaikkaa muistuttava "vuokra-alue",vielä v1962,kun olin intissä,asevelvollisuutta suorittamassa.
En ymmärrä miksi samantyylinen kirjoitus sensuroitiin vajaa ½ tuntia sitten.
Kirjoitin siinä tästä Tornin sikailusta tarkemmin, mutta en enää siihen tälläkertaa puutu.
"Voi vain kuvitella missä kunnossa Suomi olisi nyt jos nuo samat venäläiset olisivat tätä maata miehittäneet 50 vuotta"
Viipurissa ja muualla Karjalassa näkee missä kunnossa koko Suomi olisi jos venäläiset olisivat sitä miehittäneen yhtä kauan
Sodan jälkeen suomalaisten tyhjäksi jättämä Karjala asutettiin ympäri Neuvostoliittoa haalitulla kolhoosien pohjasakalla vailla mitään perinteitä juuria ja sivistystä ja sen kyllä huomaa
Varakkaat ja keskiluokka olisi aikanaan suomalaisten kommunistien myötävaikutuksella murhattu tai lievemmissä tapauksissa siirretty Siperiaan ja maa-alue ilmeisimmin liitetty NL/Venäjään. Kyllä olisi nyt kommunisteilla kiva asua romun keskellä ilman turhia pääomia. Se olisi varmaan heidän onnelansa.
paikkakuntia ja vauraita myös. Se on laaja maa ja eri osissa on hyvin erilainen meininki.
tänäänkin,kun menet Vaalimaalta itään niin samaa paskaa tienvarret täynnään,ei se veli Venäläinen ole mihinkään siitä muuttunut.
Ylimielisiä ja kaikkituntevia ovat omasta mielestään.Venäjällä työskenneellä tiedän sen tasan tarkkaan.
että he ovat parempia kuin muut kansat
Suomalaiset taas opetetaan vähättelemään aina itseään
Tämä on oleellisin ero Suomen ja Venäjän välillä
että pitää 60 vuotta vanhoja asioita tonkia.....Jotka tuskin edes tuolla tavalla pitävät paikkansa kuin nyr satuilet - tai annatko viitteen ?
tänään tuosta tapahtumasta. Viime yönäkö tuo sattui?