nykyautoilijaa pissitään silmään

manneken pis

jotku luulee et autot on parantuneet ja ns kehittyneet"VÄÄRIN" nykyautot pilattu ylenmääräisellä elektoniikalla,kuinkahan kauan esim ESP suolakurassa toimii alumiini korvattu kovamuovilla alustaan perustettu koiratarha no ainaski koiranluita löytyy,varmatoiminen sytytysjärjestelmä unohdettu ja tilalle sinunki autossa oleva tulppakohtainen puolajärjestelmä(montakopuolaapannaan)lista jatkuisi loputtomiin, autoilijat maksaa ns ennentuntematonta huoltosopimus maksua koska pelko ajaa siihen,NYKYAUTOT ovat rahat pois tyhmiltä malleja...

12

1114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Foortti ny

      Autot ovat nykyään huomattavan parempia kuin esim. 10 vuotta sitten, kaikin tavoin.
      Taitaa sinua vain harmittaa kun oma ikääntyvä koslasi on jatkuvasti rikki ja uuteen ei ole mahkuja.

      • anneken pis

        pihalla uudenkarhea parivuotias ja luotettavin on 17 vuotias sierra.tiedän kyllä mistä puhun,


      • Jonkin verran ajanut.
        anneken pis kirjoitti:

        pihalla uudenkarhea parivuotias ja luotettavin on 17 vuotias sierra.tiedän kyllä mistä puhun,

        Ei nykyisillä autoilla jeta niitä kilometrejä
        mihin vanhemmat pystyvät.Uusia ei tien päällä
        korjata.Ei niitä uskalla hinata.Jos esimerkik-
        si jostain syystä joutuu akun navan irroittamaan
        niin systeemit on sekaisin.On pitkä rimpsu sel-
        laisia miinus merkkisiä asioita,joita ei vanhem-
        massa ajokissa tarvitse ajatella.
        Olen kuullut monien asentajien sanovan,etteivät
        he ole innokkaita ottamaan itselleen uutta auto-
        a.


    • joidenkien

      merkkien kohdalta asiaa ,mutta halutuimmat ja eniten myydyt mallit ovat tehty toisin. niissä esim elektronikka on testattu ennekuin päästetään markkinoille.Joissan merkeissä mainitsevat asiat pitävät paikkansa.
      osta T....A

    • ...olen TÄYSIN samaa mieltä!

    • joillakin

      Nykyisillä uusilla autoilla ajellaan ihan toisia kilommetrilukemia kuin vanhemmilla ja ne kestävät myös paremmin kolareissa ja korroosiota.
      Korjaaminen on kyllä vaikeutunut/kallistunut.

    • Aika kultaa muistosi. Et muista enää, kun öljynvaihtovälit olivat 2500 tai 5000 km. Virranjakajan kärkiä sai vaihtaa pari kertaa vuodessa. Virranjakajan kansia ja pyörijöitä joka toinen vuosi. Pyöränlaakerit, pakoputket, kannentiivisteet, puolat, tuulilasinpyyhkijöiden moottorit jne jne.

      Autot ruostuivat silmissä, lähtivät huonosti käyntiin, lasit aina huurussa, kuluttivat polttoainetta kaksi kertaa enemmän kuin nykyisin. Eivät kulkeneet suoraan, nitisivät, rämisivät, kolisisvat ja haisivat. Turvattomia peltipurkkeja.

      Tuulettimen hihnoja sai olla aina takakontissa. Samoin öljypurkki ja tulpanavain.

      Onneksi niistä on päästy.

      Totta on, että nykyauton korjaaminen taitaa olla kalliimpaa; kerralla vaihdetaan aina iso komponentti ja sillä sikaari. Joka korjaamokäynti maksaa 1000 euroa. Paitsi mersulla 2000 euroa. Paitsi, jos on huoltosopimus.

      Tuttavallani bensaMersu lakkasi käymästä paitsi kaasu pohjassa. Autoon vaihdettiin koko imusarjan läppärunko: 1790 euroa. Totuus on, että siitä oli joku 2 euron jousi poikki, mutta ei niitä enää korjailla. Uutta osaa tilalle. Nyt auto on huomattavasti ehommassa kunnossa, eikä tuo ole kallista kuin köyhän mielestä.


      Master Eq

    • huipentuma

      90-luvulla autojen polttoaine ja sähköjärjestelmät tuli vähävikaisiksi.
      Siten ruvettiin lisäämään rääsää.
      ABs-jarrussa yhden anturin uusiminen 300€. Mitä ajonvakautus ja luistoneston korjaus?
      Hikuvitkutimien säädöt rattiin. Korjaus? Meneekö ratti uusiks?
      Sähköllä toimiva istuimen säädöt, muistilla. korjaus?
      Sadetunnistin? Ainakin tulilasin hinta sika.JNE.

      • manneken pis

        juu itellä on tosiaan muutama auto ,vanhalla pääsee uudessa jouluvalot kojelaudassa,no onhan joulu tulossa mutt auto otti lahjarahat


      • Barbeito
        manneken pis kirjoitti:

        juu itellä on tosiaan muutama auto ,vanhalla pääsee uudessa jouluvalot kojelaudassa,no onhan joulu tulossa mutt auto otti lahjarahat

        Nykyautoista on tehty liian hienoja ja monimutkaisia. Odotan aikaa jolloin autoja alkavat taas suunnitella koneinsinöörit sähköinsinöörien sijaan.

        Toki on myös niin, että se, mitä ei ennen ollut, ei voinut mennä rikkikään.


      • ostit
        manneken pis kirjoitti:

        juu itellä on tosiaan muutama auto ,vanhalla pääsee uudessa jouluvalot kojelaudassa,no onhan joulu tulossa mutt auto otti lahjarahat

        ranskalaisen! Kai ne nyt huonoja onkin, mutta älä luule et kaikki uudet on! Vain tietyt ranskikset ja tietyt saksalaiset ovat ihan kökköjä.


    • Turvallisuudessa nykyautot ovat ylivoimaisia verrattuna vaikka vm.90 autoon. Mutta autovanhus ei heitä mitään tietokonevirhettä, jota ei tee-se-itse mies osaa korjata/tiedä missä vika on.

      Elektroniikan lisääntyminen on sekä hyvä että huono juttu. Monimutkaisella elektroniikalla saadaan tehtyä hienoja pelejä, lisävarusteita ja turvavarusteita. Haittapuolena on viat, niitä ei helposti itse korjata. Elektroniikka on myös herkkää kosteudelle, jota tiivistyy eniten kostealla ilmalla.

      Autojen rakentelun perusteet ovat muuttuneet aika voimakkaasti 90-luvun alusta asti. Elektroniikan lisääntyminen johtuu autojen turvallisuuskilpailusta sekä taloudellisuus&teho -kilpailusta. Ajotietokoneilla saadaan hienoja luistonesto ja esp-juttuja. Samaan aikaan moottorilta vaaditaan hyvää hyötysuhdetta, joten moottorin käyntiä ohjaamaankin pitää laittaa tietokone, jotta polttoaineen palaminen olisi mahdollisimman täydellistä.

      Tälläisten monimutkaisten koneiden huolto on vaikeampaa, joten hinnatkin nousevat. Myös huolloissa tarvittavat laitteet ovat kalliita. Jos on rahaa ostaa uusi auto, tulisi olla rahaa myös huoltaa sitä.
      Kun ostaa uutta autoa, ei ole varaa valita "vähäteknisen" tai "korkeateknisen" mallin väliltä. Joten kun uusi auto hankitaan, on pakko hyväksyä kaikki elektoriniikka mitä siinä tulee mukana, piti siitä tai ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      336
      5351
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2707
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1885
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1581
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1543
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1464
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe